COVID-19 (Koronavirüsü) seyahat planınız üzerinde etkili olabilir. Nereye giderseniz gidin, en son önerileri burada bulabilirsiniz.

Seyahat Haberleri İlham Verici Öneriler İtalya Gezilecek Yerler Görülecek Şehirler

Tüm makaleler

İtalya Gezilecek Yerler Görülecek Şehirler

İtalya,dünyada ziyaretçilerine en zengin seyahat tecrübelerini sunan ülkelerden biri. Gelin bu güzel ülkeyi İtalya gezilecek yerler listemizle keşfedelim!
Ucuz İtalya Uçak Bileti

İtalya turu için hazırlanın: rönesansın kalbine yolculuk başlıyor!

pisa kulesi italya

İtalya dünyanın en özel seyahat destinasyonlarından biri. Harika doğası, renkli kültürü ve zengin mutfağı İtalya’yı dünyanın en popüler turizm ülkelerinden biri haline getiriyor. Bu güzel ülkeyi sizin için hazırladığımız İtalya gezilecek yerler listemizle keşfetmeye başlayalım.

İlk durak: Başkent Roma

italya roma rönesans

Eğer İtalya’yı daha önce hiç görmediyseniz, Roma İtalya’da ziyaret etmeniz gereken ilk şehir. Bu yüzden İtalya gezilecek yerler listesine Roma’dan başlamamız gerek. Burası aynı zamanda görüp görebileceğiniz en güzel mimarilere sahip şehirler arasında.

Ucuz Roma Uçak Biletleri

Gezginlerin dünyasında Roma en popüler şehirlerden biri. Hatta bir kişinin kendisini “gezgin” olarak tanımlayabilmesi için Roma’yı mutlaka görmüş olması gerek. 

Bu tanım çoğu insan, hatta çoğu gezgin için biraz abartılı olabilir. Ancak Roma’nın bir zamanlar bilinen dünyanın büyük bir bölümüne hükmetmiş olan Roma İmparatorluğu’nun merkezi olduğunu düşünürsek bu tanımın o kadar da abartılı olmadığı sonucuna varabiliriz.

Roma’da Otel Bul
trevi çeşmesi roma

Roma ilginç bir şehir. Kent, Roma İmparatorluğu’nun mirası üzerine kurulmuş. Ancak dünyanın çoğu diğer tarihi kentlerinin aksine Roma, bu büyük mirasın üstüne biraz İtalyan sosu ekleyip tarihin soğuk yüzüne mahkum olmadan canlılığını korumayı başarmış. Bu özelliğiyle Roma biraz da olsa İstanbul’a benziyor.

Henüz yurt içinde gidilecek yerleri görmediyseniz ziyaret etmek için en güzel İstanbul müzeleri sizi bekliyor.

Roma, hiç sıkılmadan neredeyse bir haftanızı geçirebileceğiniz bir kent. Roma’da görülmesi gereken yerler, başlı başına başka bir listenin konusu. Bir İtalya gezilecek yerler listesi hazırladığımız için Roma’da görmeniz gereken yerleri kısaca özetleyelim. İtalya’nın kalanına haksızlık olmasın.

Ucuz Roma Uçak Biletleri

En meşhur nokta: Kolezyum

italya roma gezilecek yerler kolezyum

Roma’da görmeniz gereken ilk yapı meşhur Kolezyum (Colosseo). Kentin, hatta ülkenin görsel sembollerinden biri olan bu yapı çoğunlukla Romalıları eğlendirmek için düzenlenen gladyatör dövüşlerinin düzenlendiği yer. Bu yüzden bu yapıyı modern stadyumların ilk versiyonlarından biri olarak görebilirsiniz.

roma forumu

Roma’da görmeniz gereken bir diğer yer Roma Forumu (Foro Romano). Forum, Roma İmpatorluğu’nda kentin sosyal ve ekonomik hayatının yaşandığı alanlar. Romalılar kent forumlarında alışveriş yapıp ülke meseleleri hakkında konuşmuşlar.

Roma’da Otel Bul

Roma forumu bir meydan ve meydanı çevreleyen önemli yapılardan oluşuyor. Bu yapılar arasından Satürn Tapınağı görülmeye değer.

Antik Roma’nın izini sürmeye devam etmek istiyorsanız, bir sonraki durağınız Panteon olmalı.

italya gezilecek yerler panteon

Roma kültüründe tüm tanrılara adanan tapınaklara Panteon ismi veriliyor. Roma’daki Panteon da hem tarihi hem de mimari özellikleri bakımından özel bir yapı.

Şimdiki dönemin özel yapılarını da gezeyim veya lüks otelde kalayım diyorsanız işte size Roma’daki en lüks 10 otel.

Roma’da Otel Bul

Yapının ilginç bir kubbesi var. Dünyadaki ilk beton kubbelerden olan kubbenin ağırlığı yaklaşık 5.000 ton. Bu özelliğiyle Roma’nın Panteon’u zamanının en büyük mimari başarılarından biri.

İtalya’daki yolculuğumuza devam etmek için Roma’ya burada bir nokta koyalım. Vatikan, Trevi Çeşmesi, İspanyol Merdivenleri, Navona Meydanı, Popolo Meydanı, Sant’ Angelo Kalesi ve Capitol Tepesi Roma’da görmeniz gereken diğer yerler arasında.

Ucuz Roma Uçak Biletleri

Napoli, San Marino, Venedik…

Roma’ya kadar gelmişken yanıp kül olmuş Pompeii kentinin izini sürmek için Napoli’ye gitmek isteyebilirsiniz. İtalya’nın güneyindeki Reggio di Calabria ya da Sicilya size bambaşka bir İtalya tecrübesi sunabilir. Futbol takımının aldığı yenilgilerle meşhur dünyanın en küçük kentlerinden San Marino’yu görmek isteyebilirsiniz. Venedik’in kanallarında gondol sefası yapmak ilgi çekici gelebilir. Bütün bu şehirlerdeki gezilecek yerleri anlatmak sayfalar alır; uygun fiyatlı bilet ve gezilecek yerler önerilerini takip etmek için Skyscanner Seyahat Haberleri sayfamızı takip edin!

Ucuz İtalya Uçak Bileti

Toskana

toskana floransa gezilecek yerler

İtalyan Rönesans’ının doğduğu topraklara hoş geldiniz. Biraz daha yukarı kıyılara devam ederseniz pastel tonlara bezenmiş evleriyle Ligurya bölgesinin şirin kasabalarına varacaksınız.

İtalya gezilecek yerler hakkında bir liste yaparken Roma’dan sonra bahsedilmesi gereken ilk yer Toskana. Zira Roma, antik zamanları Toskana da Rönesans’ın başladığı yer olarak modern zamanları büyük ölçüde etkileyen bir yer.

Toskana’nın merkezi Floransa

floransa gezi

Ortaçağ’da dünyanın en önemli ticaret kentlerinden biri olan Toskana bu dönemde zenginleşmiş.

Toskana’nın zengin aileleri sanata ve bilime yatırım yaparak İtalyan Rönesans’ının ortaya çıkmasını sağlamışlar. Bu ailelerden en ünlü olanı Medici ailesi. Ailenin sanat koleksiyonunu Uffizi Galerisi‘nde görebilirsiniz.

floransa müze

Floransa‘nın en göze çarpan yapısı “Duomo” olarak anılan Santa Maria del Fiore Katedrali. 13. yüzyılda inşasına başlanan katedral Arnolfo di Cambio tarafından tasarlanmış. 15. yüzyılda eklenen kubbenin mimarı ise meşhur Filippo Brunelleschi. Bilet alarak yapının kubbesine çıkabilirsiniz.

Signoria Meydanı, Palazzo Vecchio, Ponte Vecchio ve Galleria dell’ Accademia Floransa’da görmeniz gereken diğer yerler arasında.

Toskana’daki yolculuğumuza devam edelim. Sıradaki durağımız kulesiyle meşhur Pisa.

Toskana Yolculuğuna Devam: Pisa

pisa kulesi

Trenle Floransa’dan yola çıkıp 1,5 saat içinde Pisa’ya varabilirsiniz. Bu yüzden Pisa’da konaklamak yerine Floransa’da konaklayıp Pisa’yı günübirlik ziyaret etmek iyi bir fikir olabilir.

Pisa’nın hatta çoğu insan İtalya’nın en meşhur yapısı Pisa Kulesi. Eğik olan kule, dünyanın en ünlü mimari başarısızlığı.

Kulenin başarısızlığının nedeni zamanında İtalyan şehir devletleri arasındaki savaşların mimarlık alanına sıçramış olması. Bu mücadele nedeniyle bölgedeki kuleler düzgün bir zemin etüdü yapılmadan hızla inşa edilmiş. Yakınlarda eğikliği Pisa Kulesi’nden daha dehşet verici olan başka bir kule de Bologna’da bulunuyor.

Pisa Kulesi aslında Campo dei Miracoli adındaki dini kompleksin bir parçası. Pisa’da görmeniz gereken yerlerin hemen hemen tamamı da Campo dei Miracoli içinde bulunuyor.

Campo dei Miracoli içinde Pisa Kulesi’nden başka Pisa Katedrali’ni ve vaftizhaneyi görebilirsiniz.

Palio yarışları

Toskana’daki küçük ama sevimli duraklardan biri de Siena. Siena’yı da günübirlik bir geziyle ziyaret edebilirsiniz.

Siena, Palio yarışlarıyla meşhur. Geleneksel bir at yarışı olan Palio her yıl 7 temmuz ve 16 ağustosta düzenleniyor. Gezinizi bu tarihlere denk getirebilirseniz, bu çılgın yarışın bir parçası olabilirsiniz.

Palio’ya denk gelmezseniz üzülmeyin. Siena Orta Çağ’dan kalan bir zaman kapsülü gibi. Dar sokakları ve sevimli evleriyle Siena en azından bir gün geçirmeye değer bir kent.

Ucuz İtalya Uçak Bileti

Kuzey İtalya

İtalya gezilecek yerler listemizde Alpler’in hâkim olduğu Kuzey İtalya’dayız.

İtalya’nın kuzeyini doğu – batı ekseninde geçen İtalyan Alpleri İtalya’yı Avrupa’nın kalanından ayıran bir duvar gibi. Alplerin bu bölümünün sahip olduğu manzaralar ise bir harika.

Harika tepelere ve kıvrımlı yollara sahip olan bu bölge kış mevsiminde kayakçıların yaz mevsiminde de spor araba ve motosiklet tutkunlarının uğrak yeri. Eğer doğa ya da motor sporlarıyla ilgileniyorsanız İtalya’nın kuzeyinde çok özel bir seyahat deneyimi yaşayabilirsiniz.

Kayak tatili özlemi çekiyorsanız ucuz kış tatili yapabileceğiniz yurtiçi ve vizesiz yurtdışı kayak merkezleri sizi bekliyor.

Eğer İtalya’nın bu bölgesinde yolculuk yapmayı planlıyorsanız size tavsiyemiz kendi aracınızın olması ve tek bir yerde konaklamak yerine gerçekten yolculuk yapmanız. İtalya’nın kuzeyinin tadı yoldayken çıkıyor.

alpler

Bu bölgede yapacağınız yolculuk için Torino iyi bir başlangıç noktası. Torino’dan yola çıkıp Avrupa’nın en yüksek dağı olan Mont Blanc‘ı görebilirsiniz. Sonrasında rotanızı doğu yönüne, Como’ya doğru çevirerek Kuzey İtalya’nın meşhur gölleri Lago Maggiore, Lago di Lugano ve Lago di Como‘yu görebilirsiniz. Bu bölge Avrupa hatta Amerika yüksek sosyetesinin pek sevdiği yerler. Bu yüzden yanınızdan geçen spor arabalara dikkatli bakın. Her an dünya çapında bir ünlüyle burun buruna gelme ihtimaliniz var!

Ucuz İtalya Uçak Bileti

Yolculuğunuza kuzey doğu yönünde devam ederseniz büyüleyici manzaralar eşliğinde Tirol bölgesinin en büyük kenti olan Trento‘ya varırsınız. Burası otonom bir bölge. Sokakta bazı insanların Almanca konuştuğunu duyarsanız şaşırmayın.

italya

Böyle bir yolculuğu bitirmek için en güzel kent, Romeo ve Jüliet’in kenti Verona. Verona’da Erbe Meydanı ve Verona Arenası görmeye değer yerlerden.

Ucuz İtalya Uçak Bileti