Seyahat Haberleri Dünyadaki En Güzel 7 Saray

Tüm makaleler

Dünyadaki En Güzel 7 Saray

Sizin için hazırladığımız dünyadaki en güzel 7 saray listemizle, farklı bir dünya turuna çıkıyoruz.
Her Yere Ucuz Bilet Ara

En Güzel Saraylar Listesi

Sahibinin gücünü dosta düşmana gösteren saraylar, bu sembolik anlamı kadar kültürel değere de sahip olan yapılar. Merkezi otoritenin gücünü sağlamlaştırmak için inşa edilen bu yapılar aynı zamanda bulundukları ülkelerin kültürel değerlerinden izler de taşıyorlar. Bu yüzden bir ülkenin tarihini anlamak, ülkenin kültürel değerlerini yakından tanımak için o ülkenin saraylarını ziyaret etmek kötü bir fikir değil. Biz de sizi saray saray dolaşacağımız bir liste ile ufak bir dünya turuna çıkarıyoruz.

Her şeyden önce ülkemizdeki kale ve sarayları gezmek isterseniz işte size Türkiye’deki Saraylar ve Kaleler.

Her Yere Ucuz Bilet Ara

Topkapı Sarayı – İstanbul/Türkiye

saray

Listemize bizden bir sarayla başlayalım. Bir zamanlar dünyanın en büyük süper gücü Osmanlı İmparatorluğu’nun yönetildiği Topkapı Sarayı listemizin başında yer alıyor.

Ama şehri hiç turistik olarak gezmediyseniz sizi İstanbul Gezilecek Yerler listemize alabiliriz.

Topkapı Sarayı’nın dünyadaki çoğu saraydan en büyük farkı, sarayın sadece hükümdarın yaşadığı yer değil; aynı zamanda devletin yönetildiği yer olması. Bu özelliğiyle Topkapı Sarayı kendi yaşam döngüsü olan küçük bir kente benziyor.

Sarayın yaklaşık 4.000 kişiye ev sahipliği yaptığı biliniyor. Bu sayı, dünyanın diğer saraylarına göre oldukça fazla bir rakam. Saray içinde bu nüfusun yaşamasını sağlayan saraya ait mutfak, hastane ve ibadethaneler bulunuyor.

Saray, Fatih Sultan Mehmet döneminden Sultan Abdülmecit dönemine kadar kullanılmış. Yaklaşık 400 yıllık bu süre içinde saraya farklı eklemeler yapılmış.

Bugün Topkapı Sarayı dünyanın en büyük saray müzelerinden biri. 1924 yılından bu yana müze olarak hizmet veren yapının oldukça zengin bir koleksiyonu ve belge arşivi var. Bu özelliği sayesinde Topkapı Sarayı, Osmanlı tarihini anlamak için ziyaret edilmesi gereken en önemli yer.

Ucuz İstanbul Uçak Biletleri İstanbul’da Otel Bul

Schönbrunn Sarayı – Viyana/Avusturya

saray

Avrupa’nın çeşitli ülkelerini yüzyıllar boyunca yönetmiş Habsburg Hanedanı tarafından yaptırılan bu saray, Avusturya’nın en önemli tarihi miraslarından biri.

Viyana Gezi Rehberi‘yle şehrin etkileyici manzaralarını ve mutlaka görülmesi gereken noktalarını görün.

Saray 17. yüzyılda imparator I. Leopold zamanında yaptırılmış ve daha sonra Marie Anoinette’in de annesi olan Maria Theresa tarafından geliştirilmiş.

Sarayın bulunduğu arazi 1548 yılında Habsburg Hanedanı tarafından satın alınmış. O dönemde arazide sadece bir avcı kulübesi bulunuyormuş ve arazi ailenin av partileri için kullanılıyormuş. İmparator I. Leopold araziye bir saray yapmaya karar vermiş ve mimar Johann Bernhard Fischer von Erlach bu görevi üstlenmiş. Mimari eğitimini Roma’da alan von Erlach barok tarzda bir tasarım ortaya çıkarmış.

Saray, simetrik yapısıyla dikkat çekiyor. Sarayın dikkat çekici diğer bir bölümü de bahçeleri. Bahçelerdeki heykeller de sarayı bir açık hava sanat galerisine çeviriyor.

Tam 1441 odaya sahip olan bu saray Avrupa’nın kaderini belirleyen en önemli aile olan Habsburg’ların yaşamını yakından tanımak için ideal bir yer.

Ucuz Avusturya Uçak Biletleri

Versailles Sarayı – Paris/Fransa

saray

Paris yakınlarında bulunan Versailles Sarayı, 1682 yılından 1789 yılına kadar Fransa kralının rezidansı olarak kullanılmış.

Kral 14. Louis döneminde kullanılmaya başlanan Versailles Sarayı; Galerie des Glaces (Aynalar Galerisi), Grand Trianon ve Petit Trianon şatolarıyla dikkat çekiyor.

Sarayın yaklaşık 63.000 metrekareye yayılmış 2300 odası var. Fransız Devrimi’nden sonra boşaltılan saray bugün bir müze olarak kullanılıyor. Fransa tarihini anlatan eserlerin bulunduğu sarayda klasik müzik konserleri de düzenleniyor.

Ucuz Paris Uçak Biletleri Ucuz Fransa Uçak Bileti

Alhambra Sarayı – Granada/İspanya

saray

İspanya’nın Granada kentinde bulunan Alhambra Sarayı; Endülüs bölgesinin en önemli tarihi alanlarından biri.

Game of Thrones çekimlerine sahne olmuş bir sürü ülke var, İspanya da bunlardan biri. Çekimlerin yapıldığı tam yerleri görmek isterseniz işte Game of Thrones’ın İspanya’da Çekildiği Yerler.

Alhambra Sarayı, günümüzdeki İspanya ve Portekiz topraklarında yaşamış olan Moro kültürünün en önemli eserlerinden biri.

İlk olarak 889 yılında Roma döneminden kalan surlar üzerine küçük bir kale olarak inşa edilen saray, özgün görüntüsüne Gırnata Emiri Muhammet Nasır döneminde kavuşmuş. Uzun bir süre boyunca bir savunma yapısı olarak kullanılan Alhambra, 1333 yılında I. Yusuf döneminde saray olarak kullanılmaya başlanmış.

Alhambra Sarayı İslam mimarisinin en etkileyici eserleri arasında. Sarayın tasarımı ve sarayın bölümleri arasındaki geçişler, sarayı ziyaret eden gezginlerin kendilerini 1001 Gece Masalları içinde hissetmelerini sağlıyor. Sarayın bahçeleri ve süs havuzları oldukça dikkat çekici.

Granada’da İslam kültürünün peşinde bir geziye çıktıysanız Alhambra Sarayı ile birlikte sarayın bulunduğu Albaicín bölgesini de ziyaret etmelisiniz. Uzun süre boyunca unutulan ve bakımsız kalan bu bölge 1984 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girdikten sonra yapılan restorasyon çalışmaları sayesinde hayata geri döndürülmüş.

Ucuz İspanya Uçak Bileti

Neuschwanstein Kalesi – Füssen/Almanya

saray

Almanya’nın Bavyera eyaletinin Füssen kenti yakınlarında yer alan Neuschwanstein Kalesi, Avrupa’nın en çok ziyaretçi toplayan saraylarından biri. Bu kadar ziyaretçinin kaleye akın etmesinin nedeni ise kalenin mimari güzelliği. Adeta bir peri masalı kalesini andıran yapı, Disneyland’de yer alan meşhur şatoya da ilham kaynağı olmuş.

Kral II. Ludvig tarafından 19. yüzyılda yaptırılan kale bir savunma yapısı gibi gözükse de sadece kralın rezidansı olarak kullanılmış. Utangaç bir kral olarak anlatılan II. Ludvig, gözlerden uzak bir yaşam için bu kaleyi inşa ettirmiş.

Kral Ludvig aynı zamanda dönemin en önemli kompozitörlerinden biri olan
Richard Wagner’in de hayranıymış. Bu yüzden sarayın odalarının büyük bir bölümü Wagner’in operalarındaki karakterlerden ilham alınarak tasarlanmış.

Kral 1886 yılında öldükten iki hafta sonra kale halkın ziyaretine açılmış. 19. yüzyılda yapılmış olmasına rağmen bir Ortaçağ şatosuna benzeyen, bir kale olarak inşa edilmesine rağmen hiçbir zaman askeri amaçlar için kullanılmamış bu yapı, Avrupa’daki saraylar arasında en dikkat çekici olanlardan biri. Bu yüzden her yıl 1,4 milyon kişi Neuschwanstein Kalesi’ni ziyaret ediyor.

Ucuz Münih Uçak Biletleri Ucuz Almanya Uçak Bileti

Buckingham Sarayı – Londra/İngiltere

saray

Listemizde şimdi biraz kuzeye doğru çıkalım ve halen dünya üstünde aktif olarak kullanılan nadir saraylardan biri olan Buckingham Sarayı’nı ziyaret edelim.

Londra’da Gezilecek Yerler pek de az sayılmaz, özellikle son yıllarda öne çıkan “hipster” denilen havalı mahalle ve semtler dikkat çekiyor.

Birleşik Krallık Monarşi’sinin merkezi olarak kullanılan Buckingam Sarayı, Londra içinde yer alan ve şehir statüsündeki Westminster’da yer alıyor.

1761 yılında Kral III. George tarafından Buckingham Dükü’nden alınan yapı ilk dönemlerde Kraliçe Charlotte’un rezidansı olarak kullanılmış. Daha sonra yapılan geliştirme çalışmaları sonrasında 1837 yılında yapı kraliyetin Londra rezidansı haline getirilmiş. Bugünkü haline büyük ölçüde 19. ve 20. yüzyıllarda kavuşan yapının bazı bölümleri dönem dönem halka açılıyor. Özellikle İngiltere’nin milli günlerinde önemli bir buluşma noktası olan saray kraliyetin resmi misafirlerini de ağırladığı yer.

Ucuz Londra Uçak Biletleri Ucuz İngiltere Uçak Bileti

Yasak Şehir – Pekin/Çin

Çin’in Pekin şehrinin merkezinde yer alan Yasak Şehir, dünyanın en büyük saraylarından biri. Bu büyüklüğünden dolayı sarayı bir yapı olarak değil, bir kompleks olarak düşünmek gerekiyor.

Kompleksin inşaatı 1420 tarihinde tamamlanmış ve yaklaşık olarak 500 yıl boyunca imparator ve himayesinde bulunan kişiler bu sarayda yaşamışlar.

8.700 odası bulunan sarayın “Yasak Şehir” adını almasının nedeni hiç kimsenin saray topraklarına imparatorun izni olmadan girip çıkamaması. Büyüklüğüyle imparatorun gücünün bir simgesi olan yapı, Çin Devrimi sonrasında önemini yitirmiş.

Çin Halk Cumhuriyeti döneminde Yasak Şehir büyük zarar görmüş. Bazı radikaller Yasak Şehir’in yıkılmasını bile gündeme getirmişler. Ancak başbakan Zhou Enlai tarafından alının önlemler sayesinde Yasak Şehir yağmadan kurtarılmış ve 1987 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine dahil edilerek koruma altına alınmış. Bugün yapı, bir müze olarak halkla açık.

Harita