Seyahat Haberleri Artvin’de gezilecek yerler!

Tüm makaleler

Artvin’de gezilecek yerler!

Doğa aşıklarını ve adrenalin tutkunlarını kendine hayran bırakan Artvin'de görülmesi gereken yerler! Artvin'i keşfetmek için Skyscanner'la en ucuz kiralık araçları bulabilirsiniz!

Artvin’de görülecek yerler

1. Borçka Karagöl:

Borçka Karagöl

Doğu Karadeniz’in cennet köşelerinden biri de Borçka’daki Karagöl. Artvin’in merkezinden yaklaşık 60, Borçka’dan 27 km uzaklıkta olan Karagöl, Klaskur Yayla’sına yakın bir tepede gerçekleşen heyelan sonucu oluşmuş. Bu özelliği ile bir heyelan gölü olan Karagöl, Doğu Karadeniz turu yapan gezginlerin Artvin’de mutlaka görmesi gereken bir yer olarak dikkat çekiyor. 2002 yılında Tabiat Parkı ilan edilen Borçka Karagöl’ün kıyıları kamp ve karavan turizmi için de bir hayli popüler; kamp için gerekli ekipmanları da yakınlardan temin edebiliyorsunuz.

2. Karçal Dağları

Karçal Yolu

Sınırlı vakti olanlara günübirlik gitmelerini öneririz; ancak yolun Borçka’dan sonraki kısmının sürekli sert virajlardan oluşan oldukça yorucu bir yapısı olduğunu da eklemek gerek. Yine de, yol boyunca size eşlik eden doğal güzellikler ve vardığınız an karşınıza çıkan Karçal Dağları arasındaki manzara sizi öyle bir kucaklıyor ki bu ana kadar oluşan tüm yorgunluk bir anda uçup gidiyor.

3. Camiler ve Kiliseler

https://www.instagram.com/p/5128Y6ID1e/

Tarih boyunca birçok medeniyet görmüş olan, ve bütün o medeniyetlerin izlerini taşıyan bu coğrafyada onlarca cami ve kilise var. Bazı kiliseler harabe halinde olsa da, o etkileyici yapıları görmek, etrafında veya içinde dolaşmak insanın zihninde tarihi canlandırıyor. Her biri ayrı bölgelerde yer alan, Artvin’in cami ve kiliselerini gezmek için en iyi yol Trabzon’a indiğinizde havaalanından araba kiralamak olabilir.

4. Rafting ve doğa yürüyüşü

Artvin Rafting

Adrenalin sevenlerin kesinlikle kaçırmaması gereken bir aktivite de Çoruh Nehri’nde rafting yapmak. Dünyanın en iyi akarsu parkurlarının arasında gösterilen nehirde arkadaşlarınızla unutulmayacak bir deneyim yaşayabilirsiniz. Kamp severler için de Artvin muhteşem bir destinasyon. Artvin’in dört bir yanında kamp veya karavan tatili yapmak isteyenler için alanlar mevcut.

5. Kaleler ve köprüler

https://www.instagram.com/p/BLp1ogFDsdQ/

Doğa açısından zengin olan Artvin bölgesinde tarihi yapılar da çok çeşitli. Cami ve manastırların yanı sıra, bölgede hem Osmanlı zamanında yapılmış hem daha önceden kalma önemli kale ve tarihi köprüler var. Artvin Kalesi (Livana), Şavşat Kalesi (Satlel) ve Ardanuç Kalesi’ni (Gevhernik) mutlaka görmenizi öneririz. Ayrıca Berta Köprüsü ve Ortacalar Çifte Köprü gibi tarihî taş köprüler de görülmeye değer.

Yazar: Neşem Çelikkaya | journavel.com

Doğu Karadeniz Gezi Rehberi

Şu yazılar da ilginizi çekebilir:

Türkiye’de keşfedilmeyi bekleyen 9 yer!

Türkiye’deki 11 cittaslow

Balkanlar’da yaz tatili, üstelik vizesiz!

Dünyanın seyahat arama motoru Skyscanner ile en uygun uçus, otel ve araç kiralama fiyatlarını bulabilirsiniz. Skyscanner’ın ödüllü mobil uygulaması ile uçak bileti ve otel rezervasyonlarınızın yanı sıra araç kiralama işlemlerini de tek bir uygulamada yapabilirsiniz. 60 milyondan fazla kişi tarafından indirilen ve Google’ın en sevdiği uygulamalar arasında yer alan Skyscanner seyahat uygulamasını ÜCRETSİZ İndirin! Hem zamandan hem paradan tasarruf edin!