Harita

Odessa Uçak Bileti Fiyatları

Odessa, Ukrayna’nın güneybatısında, Karadeniz’e kıyısı olan büyük bir ticaret ve liman kentidir. Karadeniz’in en büyük liman kentlerinden biri olan Odessa’ya THY ve Aerosvit tarafından düzenli uçak seferleri yapılmaktadır. İstanbul’dan, 1,5 saatlik bir uçuşla gidebileceğiniz Odessa, Ukrayna’nın turistik açıdan en fazla ilgi çeken kentlerinden biridir. İklim olarak kışları sert ve soğuk hava koşullarına sahip kenti, ziyaret etmek için uygun aylar, Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarıdır. Ülkenin para birimi Grivna’dır ve döviz bürolarında Amerikan Doları en fazla kullanılan para birimidir. Odessa’da döviz bürolarına kent merkezinde sıklıkla rastlayacaksınız, para bozdururken, pasaportunuzun yanınızda olması gerektiğini önemle hatırlatırız. Odessa Uluslararası Havalimanı, kent merkezine oldukça yakın bir konumdadır. Havalimanı’nın hemen dışında bulunan otobüs ve minibüslerle, şehir merkezine kısa zamanda kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Havalimanında bekler durumdaki taksiler de diğer bir alternatif olarak karşınıza çıksa da, pazarlık yapmadan taksi kullanılması önerilmemektedir. Normal şartlarda taksiye ödeyeceğiniz bedelin 50 Ukrayna Grivna’sı, veya 7 Amerikan Dolarını geçmemesi gerekmektedir. Ukrayna, Türkiye’den gelen ziyaretçiler için 30 günü geçmemek şartıyla vize uygulamamaktadır.

Odessa, Karadeniz’in ve Ukrayna’nın incisi denilebilecek güzellikte bir kenttir. 18. Yüzyıldan kalma görkemli binaları, arnavut kaldırımlı sokakları, sokaklara sağlı sollu serpiştirilmiş restoran ve kafeleriyle son derece cazip bir turizm merkezidir. Şehrin kalbi olarak da anılabilecek Deribasovskaya Caddesi, trafiğe kapalı bir caddedir. Marka mağazalardan tutun, hatıra eşyalar satan lokal dükkânlardan çıkın, aradığınız her türlü ihtiyacı karşılayan bu hareketli cadde, Odessa’nın belki de ilk ziyaret etmeniz gereken yerlerinden biridir. Pazar günleri kurulan antika pazarı, alış veriş yapabileceğiniz farklı bir yerdir, alacağınız eşyaların 50 yıldan eski olmaması gerekmekte, 50 yaş üzeri eşyaların ülke dışına çıkmasına izin verilmemektedir. Odessa’da sokaklar birbirini çapraz kesecek şekilde yapılmıştır. Ve hemen hemen her sokak Deribasovskaya Caddesi ve kentin en cazip noktası olarak bilinen Opera Binası’na çıkmaktadır. Odessa’da yeni evli çiftlerin, pazar günleri opera binası önünde fotoğraf çektirmesi, kentin önemli bir geleneğidir. Eğer yolunuz bir Pazar günü opera binası önüne düşerse, bu çok renkli görüntüleri kaçırmamanızı öneririz. Sanatseverler için Puşkin müzesi ve unutulmaz Potemkin Zırhlısı filminde de geçen, Potemkin Merdivenleri, kentin simgesel, turistik noktalarındandır. Catherina Meydanı, Sabornaya Meydanı, Primorski Bulvarı, Odessa’nın, muhteşem güzelliklerle dolu binalarıyla donatılmış önemli çekim merkezlerindendir. Kent merkezinde bulunan tüm bu mekânlara yürüyerek ulaşmanız mümkün. 19. Yüzyıldan kalma yer altı evleri, müzeler, sanat galerileri ve alış veriş merkezleri kentte keyifle zaman geçireceğiniz mekânlar arasındadır. Şehre yaklaşık 70 Km uzaklıkta olan, Katakomb, yani yer altı şehri ve labirentleri, ilgiyle gezeceğiniz, görmeden dönmeyin diyebileceğimiz önemli noktalardandır.

Odessa tatillerinde eğlenceye zaman ayıranlar için ideal bir kent. Gece hayatı oldukça meşhur, gece saat 12 den sonra, caddelerde uzayan kuyruklar, yakınlarda bulunan bir gece kulübünün habercisidir.

Odessa kurulduğundan bugüne kadar, farklı kültürlerin birlikte yaşadığı oldukça kozmopolit bir şehirdir. Renkli kültürel hayatı kentin mutfağını da aynı ölçüde çeşitlendirmiştir. Dünya mutfağından seçkin lezzetlere, geleneksel yemek çeşitlerinden, dünyaca ünlü fast food markalarına, Deribasovskaya Caddesi ve Catherina Meydanı’nda sıkça rastlayabilirsiniz.

Geleneksel Ukrayna mutfağından seçeceğiniz menülerden sonra tekila bardaklarında sunulan sek votkayı mutlaka denemelisiniz. 

Uçuş güzergâhınız esnek mi? Daha fazla tasarruf için yakınlardaki havaalanlarını arayın.

Odesa Central yakınındaki havaalanları

Bu sayfada gösterilen fiyatlar sadece tahmini en düşük fiyatlardır. Son 45 gün içinde bulunmuştur.