Harita

Kolombo Uçak Bileti

Sri Lanka Hindistan’ın güney kıyılarına yalnızca 31 kilometre uzaklıkta Hint Okyanusunda bulunan bir ada devletidir. Başkent Colombo ülkenin ticaretinin ve sosyal hayatının merkezi konumundadır. Tropikal iklimin hüküm sürdüğü Colombo’da, muson yağmurları oldukça sık görülmektedir. Tropikal iklim özellikleri gereği her an yağışın beklenebileceği ülkede, yaz ayları da çok sıcak geçmektedir. Kenti ziyaret etmek için en ideal zaman hem sıcaklıkların hem de yağışların daha az olduğu Kasım ve Mart ayları arasında kalan dönemdir. Sri Lanka’nın para birimi Rupi’dir. Havaalanı ve kent içinde bulunan döviz büroları aracılığıyla döviz alım-satım işlemlerini güvenle yaptırabilirsiniz. Türk Hava Yolları’nın Colombo’ya direkt uçuşu bulunmamaktadır. Dubai, Abu Dhabi, Amman ve Doha üzerinden aktarmalı olarak Colombo’ya ulaşabilirsiniz. Sri Lanka Türklere vize uygulamıyor, ülkeye giriş vizesini havaalanından 35 USD karşılığında temin etmek mümkün. Colombo Uluslararası Havaalanından çıktıktan sonra kent merkezine ulaşmak için seçenekleriniz; tuktuk, minibüs, taksi veya havaalanının hemen dışında bulunan şehirlerarası otobüs terminalinden binebileceğiniz otobüsler olabilir. Tuktuk’ların bazılarında taksimetre benzeri sayaçlar olsa da, tuktuk ve taksilerde mutlaka pazarlık yapmanız öneriliyor. Colombo Sri Lanka’nın geneline bakıldığında güvenli bir şehir, siz yine de akşamları ıssız sokaklarda çok fazla gezinmeyin veya ana caddelerden fazla ayrılmayın. Gezginler için vazgeçilmez keşifler vaat eden ıssız sokakları gün içinde dolaşın. Trafik kurallarının fazla bir anlam ifade etmediği Colombo kentinde, yayaların dikkatli hareket etmeleri gerektiğini ve trafiğin sol taraftan aktığını hatırlatmak isteriz.

Colombo’da gün içinde yapılacak önemli aktivitelerin başında Pinnawala Fil Yetimhanesini ziyaret etmek geliyor. Burada bulunan sevimli fil yavrularının kimi sürülerden ayrılmış kimi yolunu kaybetmiş. Bakımları yapılan ve eğitim verilen fil yavrularını izlemek farklı bir deneyim, bu ilginç mekânı mutlaka ziyaret edin. Kolombo Ulusal Müzesi, Dehiwala Hayvanat Bahçesi, St.Antony’s Kilisesi ziyaret edilebilecek yerler arasındadır. Eğer golf seviyorsanız, Colombo’da bulunan 18 adet golf sahası sizi bekliyor. İzlemek veya eğitim almak için mutlaka uğrayın. Sonuçta Hint Okyanusu’nda bir ada ülkesindesiniz. Colombo’ya yakın konumda bulunan Negombo’da mükemmel bir deniz ve ipek yumuşaklığındaki kumsallar sizi bekliyor. 

Sahil boyunca uzanan kafeler ve barlar renkli bir gece hayatı kentin size vaat ettikleri arasında. Tekstil ürünlerinin çeşitliliğiyle bilinen kentte kaliteli kumaşlar satın alabileceğiniz ürünler arasında. Yerel motiflerle bezeli ahşap eşyalar ve seramikler Colombo’dan satın alınabilecek hediyelik eşyalar arasında. Farklı temalarda kutlanan festivaller kentin önemli etkinleri arasındadır. Geleneksel ve dini festivaller çok hareketli ve renkli bir şekilde kutlanmaktadır. Budist geleneklerle kutlanan etkinlikler yılın her ayında geniş katılımlarla gerçekleşmektedir. Ziyaretiniz eğer böyle bir tarihe denk düşüyorsa katılım konusunda hiçbir tereddüt taşımayın, bu görsel şölen kaçmaz. Ülkenin acı ve baharatlı yemekleri büyük oranda Hint mutfağından etkilenmiş. Çayın ana vatanı olan Sri Lanka’da çayın her türünü mutlaka denemelisiniz.  

Uçuş güzergâhınız esnek mi? Daha fazla tasarruf için yakınlardaki havaalanlarını arayın.

Kolombo yakınındaki havaalanları

Bu sayfada gösterilen fiyatlar sadece tahmini en düşük fiyatlardır. Son 45 gün içinde bulunmuştur.