Harita

Adelaide Uçak Bileti

Avustralya’da St. Vincent Körfezi’nin doğu kıyısına yer alan Adelaide, Güney Avustralya eyaletinin başkentidir ve 1.29 milyon civarındaki nüfusuyla ülkenin en büyük beşinci şehridir. Lofty Sıradağları’nın eteklerinde kurulu olan şehir, Torrens Nehri tarafından ikiye bölünmektedir. Nehrin güneyi, Adelaide’de işyerlerinin toplandığı ticari bir bölgeyken, kuzeyi ise yerleşim merkezidir. 

Dünyaca ünlü dergiler tarafından düzenlenen “Dünyanın En Yaşanılabilir Şehirleri” anketlerinde birkaç defa birinci seçilmiş olan Adelaide, şık mimarisi, butikleri, uzun ve kumlu plajları, sanat etkinlikleri, gece hayatı, lüks restoranları ve kafeleriyle dikkat çekmektedir. Güney Avustralya’nın başkenti olmasından dolayı, Adelaide birçok hükümet binasına ve finansal kuruma ev sahipliği yapmaktadır. Kent merkezi ile banliyöleri arasında oldukça geniş park alanları bulunan Adelaide, festivalleri, sport etkinlikleri, mutfağı ve şarabıyla ünlüdür. 

Adelaide uçak biletini alıp Avustralya’nın bu güzel kentine ulaşınca ilk gezmeniz gereken yerler arasında 1874 yılında kurulan Adelaide Üniversitesi ve tarihi yapıları, parlamento ve hükümet binaları ile St. Peter Anglilan Katedrali ve St. Francis Xavier Katolik Katedrali yer almaktadır. Sevimli pandaları görebileceğiniz Adelaide Hayvanat Bahçesi, Güney Avustralya’nın göçmen tarihiyle ilgili bilgiler veren Göç Müzesi, Güney Avustralya Sanat Galerisi, Güney Avustralya Müzesi, Port Adelaide Deniz Feneri ziyaretçiler tarafından rağbet gören yerlerdendir.

Adelaide’in tarihi tramvaylarından birine atlanılarak gidilen, kafe ve restoranlarıyla ünlü Glenelg mahallesi, şehrin kuzeyinde yer alan, özellikle geceleri göz alıcı bir Adelaide manzarası sunan Montefiore Tepesi, çok sayıda yürüyüş yoluna ve tenis kortuna sahip Belair Milli Parkı ile kanguru ve Avustralya’ya özgü diğer hayvanları beslenebileceği Cleland Koruma Parkı, şehir merkezi dışında ziyaret edilebilecek yerler arasında bulunmaktadır.

UÇUŞ

Adelaide’e şehir merkezinin 7 km kadar batısında yer alan Adelaide Uluslararası Havalimanı hizmet vermektedir. Avustralya içinde birçok şehre ve Hong Kong, Yeni Zellanda, Malezya ve Singapur gibi çevre ülkelere tarifeli seferlerin bulunduğu kente, Türkiye’den direkt uçuşlar bulunmamaktadır. Skyscanner’ın yüksek hızlı tarama yapma özelliğini kullanarak en uygun fiyatlı Adelaide uçak biletini bulabilir ve rezervasyonunuzu yaptırabilirsiniz.

JetBus J1 ve J2 otobüsleri, her 15 dakikada bir havaalanından Adelaide şehir merkezine hareket etmektedir. 15-25 dakika arası süren yolculuğun ücreti 5.10 $’dır. Ayrıca Skylink Adelaide, şehir merkezinde misafirleri konakladıkları otele kadar bırakmaktadır. Taksi ile şehir merkezine ulaşmak ise yaklaşık 20 $ tutmaktadır.

BİLMENİZ GEREKENLER

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, Avustralya’yı ziyaretleri öncesinde vize almaları gerekmektedir. Ülkede kullanılan para birimi Avustralya Doları’dır.

NE ZAMAN GİTMELİ?

Güney yarım kürede yer alan Adelaide’de Aralık-Şubat arası yaz mevsimi, Haziran-Ağustos arası ise kış mevismi yaşanmaktadır. Akdeniz iklimine sahip olan kentte yaz aylarında sıcaklık ortalaması 23 °C, kış aylarında ise 12 °C’dir ve her mevsim ziyaret için uygundur. Kente en çok yağış Haziran ayında düşmektedir. 

Uçuş güzergâhınız esnek mi? Daha fazla tasarruf için yakınlardaki havaalanlarını arayın.

Adelaide yakınındaki havaalanları

Bu sayfada gösterilen fiyatlar sadece tahmini en düşük fiyatlardır. Son 45 gün içinde bulunmuştur.