Harita

Aalborg Uçak Bileti

Danimarka’nın en eski kentlerinden biri olan Aalborg sanayileşmiş bir endüstri ve üniversite kenti olmasının yanı sıra, tarihi ve kültürel kimliğini korumuş, etkileyici bir liman kentidir. Aalborg’a Türkiye’den direk uçuş bulunmamaktadır. THY ve diğer önemli Avrupa kökenli havayolu firmaları tarafından düzenlenen uçuşlarla Kopenhag, Amsterdam veya Münih aktarmalı olarak kente ulaşabilirsiniz. Danimarka’nın Orta Çağ mimarisinin özgün eserleriyle dolu romantik kentine gitmeden önce vize almanız gerekmekte. Soğuk iklim özelliklerinin görüldüğü kente Mayıs, Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarını kapsayan dönemde ve özellikle de Mayıs ayının sonunda düzenlenen İlkbahar Festivali sırasında gitmeniz önerilmektedir. 

Dünyanın diğer bir çok kentinde olduğu gibi deniz kenarında bulunan şehirler ayrı bir güzeldir. Bir de bu duruma kentin Lim Fiyordu’nun en dar bölgesinde kurulması eklenince ortaya çıkan doğal güzelliği tahmin etmek hiç de zor değil. Böylesi bir güzelliğe; 11. yüzyıldan kalma dini nitelikteki binaları veya 17. yüzyıldan kalma taş binalarla süslü dar sokakları ekleyin, ortaya çıkan manzaradan etkilenmemek mümkün değil. 1539 yılında inşa edilen Aalborghus Şatosu ve 17.yüzyılda Hollanda Rönesansı tarzında inşa edilen Jens Bang yapısı görülmeyi hak eden eserlerdendir. Budolfi Katedrali renkli iç mimarisiyle 18.yüzyıla tarihleniyor. Ana alışveriş sokağının sonunda, 11.yüzyıldan kalan Fransisken Manastırı kalıntılarının da sergilendiği bir müze bulunmaktadır. Kentin ara sokakları inanılmaz güzellikte dükkanlarla dolu, dolaşmaktan büyük keyif alacaksınız. Kentin tamamını yürüyerek dolaşabilirsiniz ama elbette bu durum yorulmayacağınız anlamına gelmiyor. Dinlenmek için en ideal adres Jomfru Ane Gade yani, Bakire Anne Sokağıdır. Bu sokak sağlı sollu kafe, restoranlarla dolu oldukça hareketli bir yerdir. Yine bu sokakta bulunan tur merkezleri aracılığıyla, kenti rehberler eşliğinde tanıyabileceğiniz bir tura katılabilirsiniz. 

Kuzey Jutland Sanat Müzesi ünlü Finli mimar Avlar Aalto tarafından tasarlanmış olağanüstü güzellikte modern bir yapıdır. Kunsten Modern Sanat müzesi insan ve doğa arasındaki etkileşimin sergilendiği çok etkileyici bir müzedir mutlaka görünüz. Zanaat Evi’nde geleneksel mesleklere ait beceriler sunulmakta, Tarih Müzesinde kentin geçmiş yılları sergilenmekte. Kente yarım saat uzaklıkta bulunan Voergaard Şatosu Rönesans dönemine ait mimari özelliği ile ülkenin en iyi korunmuş tarihi eserleri arasında bulunmaktadır. Mutlaka görünüz. Viking Mezarlığı ve Müzesi bir zamanlar Viking’lerin yaşadığı bu topraklarda görülmesi gereken önemli noktalardan biridir. Güzelim Aalborg kentinin manzarasını bir de Aalborgtamet kulesinden mutlaka izleyin. Kentte sanat ve tasarımın birleştiği diğer bir adres Utzon Merkezi ve hemen yakınında biraz doğuda bulunan doğanın kendi tasarımı park da hayranlık uyandıran bir yerdir, görünüz.

Cumartesi günleri limanda kurulan ve Aalborg’un yerel lezzetlerini deneyebileceğiniz yiyecek pazarı renkli ve eğlenceli bir yerdir mutlaka gidiniz. Benzon bölgesi yemek için tercih edebileceğiniz bir bölge. Sahilde bulunan gemi restoranlarında yenen akşam yemeğinin keyfi de çok ayrı, tavsiye ederiz. Alışveriş için ise adresiniz Bispensgade ve Algade Caddeleri, uğramadan dönmeyin.  

Uçuş güzergâhınız esnek mi? Daha fazla tasarruf için yakınlardaki havaalanlarını arayın.

Aalborg yakınındaki havaalanları

Bu sayfada gösterilen fiyatlar sadece tahmini en düşük fiyatlardır. Son 45 gün içinde bulunmuştur.