COVID-19 (Koronavirüsü) seyahat planınız üzerinde etkili olabilir. Nereye giderseniz gidin, en son önerileri burada bulabilirsiniz.

Seyahat Haberleri Ramazan Etkinlikleri 2019

Tüm makaleler

Ramazan Etkinlikleri 2019

Denize nazır iftar, sahne oyunları, konserler ve daha fazlası. 11 ayın sultanı, yapılacak şeyler açısından çok bereketli. Gelin, birlikte Türkiye'deki Ramazan etkinliklerine göz atalım.

Ramazan etkinlikleri nerede düzenlenecek?

Her yörenin programı kendine özel. O yüzden sizin için Türkiye’de Ramazan ruhunun en yoğun yaşandığı yerlerdeki Ramazan etkinliklerini il il sıraladık.

İstanbul Ramazan Etkinlikleri

Yeni Camii ve Sultanahmet Camii - İstanbul ramazan etkinlikleri

En iyi müezzinlerin ezanlarıyla yankılanan Sultanahmet Camii, Kutsal Emanetler’in sergilendiği Topkapı Sarayı ve Oruç Baba Türbesi. Bunlar İstanbul’un neden bir Ramazan başkenti olduğunun sadece birkaç kanıtı. Buradaki sayısız etkinlik, gezilesi müze ve iftar seçeneğiyle her günü dolu dolu yaşayabilirsiniz. Ya da biraz daha huzur arıyorsanız, Pierre Loti ya da Moda Çay Bahçesi’nde iftar sonrası tepeden Boğaz manzarasıyla çay yudumlayabilirsiniz.

Şehir dışından birkaç günlüğüne mi uğruyorsunuz? İstanbul’da az ama öz bir mola için kendinize güzel mi güzel bir otel bulun.

İstanbul’da Otel Bul

Maltepe Ramazan Etkinlik Alanı

Ramazan kutlamalarının İstanbul’daki ana adresi Anadolu Yakası’ndaki Maltepe sahili olacak. İftar yaklaşırken çocukları eğlendirecek gösterileri, orta oyunu ve musiki sahne alacak. Denize nazır keyfili bir iftar sonrası ise, alandaki yazlık sinemada bir Yeşilçam filmiyle ruhunuzu doyurabilirsiniz.

Yenikapı Ramazan Etkinlik Alanı

Yeşillikler içerisinde aktif bir Ramazan etkinliği arıyorsanız, Avrupa Yakası’nda Yenikapı Şehir Etkinlik Alanı size göre olabilir. Burada geleneksel programın yanı sıra, sahil kenarında bir yürüyüş ya bisiklet turu yapabilirsiniz. İftarı biraz fazla kaçırdıysanız fena bir fikir değil bizce.

Sultanahmet Etkinlikleri

İstanbul’da Ramazan’la bütünleşmiş Sultanahmet Meydanı’na yolunuz düşerse, Asırlık Tatlar ve Sanatlar Çarşısı’na mutlaka uğrayın deriz. Burada helva, baklava gibi medar-ı iftiharımız olan lezzetleri tatmanın yanı sıra, geleneksel olarak nasıl hazırlandıklarını da görebilirsiniz. Onun dışında hat sanatından çiniye ustaların el emeği göz nuru işlerinin sergilendiği stantları ziyaret edebilirsiniz.

Peki özel bir deneyim için İstanbul’un en iyi iftar mekanları?

Valla o kadar çok seçenek var ki, değil bir, on yazı yetmez. Ama biz size şimdilik iki öneride bulunalım. Yedi asırlık Osmanlı saray mutfağını muhafaza edip günümüze taşıyan, Kariye Müzesi’nin yanıbaşındaki Asitane Restaurant, sultanlara layık bir iftar için birebir. Firuzende Galata ise Haliç ve Galata Kulesi manzarasıyla, gül reçeli ve kayseri pastırması gibi iftariyelikler ile hem göze, hem boğaza hitap ediyor. Rezervasyon yapmayı unutmayın!

Bursa‘da Ramazan Keyfi

Bursa Ulu Camii - Bursa Ramazan Etkinlikleri

Osmanlı’nın ilk başkenti Bursa, mutfağı ve mimarisi ile insanı geriye götürüyor. Minaresiz olmasıyla dikkat çeken Hacı Özbek Camii ve tabi ki Ulu Camii, şehrinde önde gelen tarihi eserlerinden. Etli erik yemeği, İnegöl köfte, kestane şekeri, ayva tatlısı gibi lezzetleri ile de, zengin bir iftar garanti gibi.

Merinos Park Ramazan Etkinlikleri

Ramazan’ın Bursa’daki merkezi, ‘Şehri Ramazan’ etkinliklerinin düzenlendiği Merinos Park. Bu ferah, 250 bin metrekarelik yeşil alanda iftara doğru bir yürüyüş yapabilirsiniz. Sonra da yavaş yavaş yönünüzü ay boyunca ziyaretçileri ağırlayacak olan dev çadıra ve Ramazan Sokağı’na çevirebilirsiniz. Etkinlik takviminde gölge oyunlarından sohbetlere birçok şey var.

Bursa’da Ramazan’da yapılacak şeyler

En bilinen lezzeti İskender kebabı olsa da, Bursa genel olarak ağzının tadını bilen bir şehir. Kayseriya’da taze yapılmış mantıyla iftar açmayı deneyin deriz. Ya da biraz köy havası istiyorsanız, Haflinger Çiftliği’nde iftar açtıktan sonra, at binmeyi deneyebilirsiniz. Daha uzun soluklu bir seyahat için Bursa gezi rehberimize göz atabilirsiniz.

Karagöz ile Hacivat’ı ‘memleketinde’ izleyin

Efsaneye göre, Karagöz ile Hacivat Bursa Ulu Camii yapımında çalışan iki işçiymiş. Bu ne kadar gerçek bilmiyoruz ama, şehir kesinlikle bu kültürel mirası bir gurur kaynağı olarak görüyor. İkilinin tatlı sert atışmalarını izlemek için fırsat bulmaya değer.

Konya Ramazan Etkinlikleri

Mevlana Türbesi - Konya Ramazan Etkinlikleri

Hoşgörü, anlayış, şefkat ve sabır. Ramazan’ın altını çizdiği bu değerler, Mevlevi geçmişiyle Konya’da da önemli bir yere sahip. Türkiye’nin ruhani merkezlerinden olan Konya’nın sayısız türbe ve camilerini ziyaret etmek için Ramazan, çok uygun bir zaman. Hz. Mevlâna Türbesi ve Müzesi’nin yanı sıra, İnce Minareli Medresesi ve Alaeddin Camii de mutlaka ziyaret edilmeli. Ramazan etkinliklerini arıyorsanız da, bunları Kültürpark’ta bulacaksınız.

Konya’da Ramazan’da neler yapılır?

Buraya kadar gelip de bir semazen gösterisi izlememek olmaz. Onun dışında, şehrin mizahi tarafını da es geçmemek lazım. Konya, Nasreddin Hoca’nın da memleketi – Nasreddin Hoca türbesine de gelmişken uğrayabilirsiniz.

Ramazan etkinliği sayılmasa da, Konya’nın doğal nimetlerine tanıklık etmeyi de düşünebilirsiniz. Sönmüş bir volkanın sularıyla dolmuş (ve ‘Dünya’nın nazar boncuğu’ olarak da anılan’ Meke Gölü de Konya’dan araçla bir buçuk saat uzakta. Konya Otobüs Terminali’nden kalkan servis araçlarıyla gitmeyi de seçebilirsiniz.

Seyahatseverlerin gözünden bazen kaçsa da, Konya’da gezilecek yerler çok.

Antalya Ramazan Etkinlikleri

Kaleiçi Limanı, Antalya

Enfes plajları, koyları, sahilleri ve doğal güzellikleriyle meşhur Antalya, Ramazan denince ilk aklınıza gelen şehirlerden olmayabilir. Ama Ramazan’da Antalya’ya seyahat ediyorsanız, buradaki etkinliklerin ne kadar renkli olduğu sizi şaşırtabilir. Ama siz siz olsun, kendinizi kaptırıp da dolu mideyle iftar sonrası denize girmeye kalkmayın!

Karaalioğlu Parkı Etkinlik Alanı

Her yıl ülkenin her yanından turisti ağırlayan Antalya, misafirperverliğini Ramazan’da da konuşturuyor. Hemşehri geceleri ile, Diyarbakır’dan Isparta’ya birçok kültür kendi kültürlerini tanıtacak. Yurtdışı katılımı olaraktan da, Ukrayna’dan Bereginya korosu da sahne alacak. Sırf yemeğe değil, bol bol kültüre de doyabileceksiniz kısacası.

Ramazan konserleri

Antalya’da Ramazan eğlenceleri kapsamında kulağa aşina birçok sanatçı konser verecek. Antalya Büyüşehir Belediyesi’nin programında Karaalioğlu Parkı sahnesinde sıradaki konserler var:

  • 11 Mayıs – Ferhat Göçer
  • 18 Mayıs – Betül Demir
  • 25 Mayıs – Emre Kaya
  • 1 Haziran – Zakkum

Ramazan Bayramı sonrası, Haziran’dan itibaren ise müzik festivali sezonu başlıyor. Bu sene kaçırmamanız gereken festivalleri – ve kimlerin sahne aldığını – öğrenme zamanı.

Trabzon Ramazan Etkinlikleri

Etli pilav ve turşu - Trabzon Ramazan Etkinlikleri

Karadeniz’de Ramazan ruhunu yaşamak için en güzel yerlerden biri Trabzon. Burada uzun bir gün sonrası mideniz davul çalıyorsa, kuymak ve Akçaabat köfte gibi lezzetlerle tabağı sonuna kadar sıyırmak pek bir keyifli olacak. Onun dışında yeşiller ve yüksek dağlar arasındaki konumu ile, ferah bir ortam bulacaksınız. Bunları duyduktan sonra canınız Karadeniz çektiyse, bol yaylalı Karadeniz turu yazımıza bakmayın – yoksa herşeyi bırakıp yola çıkmak isteyeceksiniz!

İpek Yolu Fuar Alanı etkinlikleri

Trabzon’da Ramazan bir başka güzel. Bu sözlerle ziyaretçileri davet ediyor Trabzon Büyükşehir Belediyesi. Güzel bir vakit geçirmeniz için pek bir hevesli olan bu şehrin etkinlik programında, Temel Fadime oyunu gibi daha bir Karadeniz tadına tiyatrolar da var. 14 Mayıs’ta ise annelere özel bir iftar düzenlenecek.

Kayseri Ramazan Etkinlikleri

Şehirden Erciyes Dağı manzarası, Kayseri

Kayseri’nin Mimar Sinan’ın memleketi olduğunu biliyor muydunuz? Üstadın eseri Kurşunlu Camii’ni burada ziyaret edebilirsiniz. Ya da tarihte geriye gidip Roma İmparatorluğu’ndan kalma Kayseri Kalesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Şehrin merkezindeki Cumhuriyet Meydanı’ndaki konumuyla, iftar planlarınız varsa da acele etmeniz gerekmeyecek.

Dünya Ticaret Merkezi etkinlik alanı

Türkiye’nin en büyük Ramazan Sokağı etkinliklerinden biri Kayseri’de düzenleniyor. Ziyaretçilerin gelişini kolaylaştırmak için de şehrin merkezindeki Cumhuriyet Meydanı’ndan 10 dakikada bir otobüs kalkacak.

Kayseri’de Ramazan’a özel lezzetler

Meşhur pastırma ve sucuğu ile tanıyorsunuz belki Kayseri’yi. Ama Ramazan’a özel ‘sucuk içi’nden haberiniz var mıydı? Baharatla kıymanın bir güzel harmanlanmasıyla yapılan sucuk içi, Kayserililer için Ramazan pidesi kadar önemli. Bu yöreye özgü lezzeti tatmak istiyorsanız, hiç vakit kaybetmeden doğru Kayseri’de bir iftar sofrasına oturun.

Sıradışı bir Ramazan deneyimi – Rafting

Türkiye’nin En İyi Rafting Yerlerinden biri, Kayseri hudutlarındaki Zamantı Irmağı. 21 kilometrelik parkur, nefes kesici Kapuzbaşı Şelaleleri’nde son buluyor. Ama dikkat – burası profesyonellerin tercih ettiği bir yer, ve yeni başlayanlara pek de uygun olmayabilir.

Ankara Ramazan Etkinlikleri

Atatürk Evi, Ankara

Başkentte Ramazan cömert geçiyor. İlçe ilçe kurulan çadır sofralarının yanı sıra, Ankaralılar aşağıda listelediğimiz yerlerde Ramazan etkinlikleri için toplanıyor.

Hamamönü Ramazan Etkinlikleri

Ankara’da Ramazan kutlamaları ile özdeşleşmiş nostaljik Hamamönü, büyük ihtimal bu sene de etkinliklerin bir numaralı adresi olacak. Kumda kahve, Osmanlı macunu, tarihi evlerin arasında bir yürüyüş… hepsi kulağa pek hoş geliyor değil mi?

Keçiören Ramazan Etkinlikleri

Ankara Kültür Evi’nin de açılışıyla, Keçiören Ramazan’da ruhunu doyurmak isteyenler için güzel bir seçenek olabilir. Kalabalık Kent Meydanı’ndaki programda Türk Sanat Müziği sanatçıları ve tasavvuf duayenlerinin müziğini dinleyebilir, hemşehri derneklerinin etkinlikleriyle Anadolu’nun birçok kültürünü daha yakından tanıyabilirsiniz.

Edirne’de ne de güzel Ramazan

Selimiye Camii, Edirne

Mimar Sinan’ın en ihtişamlı eseri, Dünyanın En Güzel Camileri arasında yer alan Selimiye Camii’ni görmek istiyorsanız, Ramazan’dan daha uygun bir zaman düşünemiyoruz açıkçası. Üç Şerefeli Camii ve Eski Camii’yi de listenize etklemeyi unutmayın. Etkinlik namına ise Edirne, yüzyıla yakın bir Osmanlı başkenti olmasından ötürü Ramazan’ın daha geleneksel yanını yaşamak için ideal.

E bir de Edirne’ye kadar gelmişken, iftarı tava ciğer ve çıtır kuru biber ile açmamak olmaz.

Not: Edirne’ye hava yoluyla ulaşmak için en iyi seçenekleriniz Tekirdağ veya İstanbul’a uçup, oradan otobüse binmek ya da araç kiralamak.

Ucuza Araç Kirala

Bu sene Ramazan hangi gün başlıyor, hangi gün bitiyor?

Ramazan’ın ilk günü 6 Mayıs, son günü ise 3 Haziran Arefe Günü. Ramazan etkinliklerini kaçırmamak için bu tarihleri bilmekte fayda var. Bunların çoğunun iftar saatlerinden sonraya denk geldiğini de unutmayın.

Ramazan’da seyahat etmeyi mi düşünüyorsunuz? Aşağıda gitmek istediğiniz yere en uygun fiyatlı uçak biletlerini arayabilirsiniz.