COVID-19 (Koronavirüsü) seyahat planınız üzerinde etkili olabilir. Nereye giderseniz gidin, en son önerileri burada bulabilirsiniz.

Seyahat Haberleri İspanya’nın Başkenti Madrid’te Gezilecek Yerler

Tüm makaleler

İspanya’nın Başkenti Madrid’te Gezilecek Yerler

Madrid'i ziyaret edenlere bu kenti neden sevdiklerini sorduğunuzda alacağınız cevaplar birbirinden çok farklı olacaktır. Sonunda herkesin vereceği tek ortak cevap şu: "Çünkü, burası Madrid!" Sizin için hazırladığımız Madrid gezi rehberi ile bu çekici başkenti keşfe çıkıyoruz.
Ucuz Madrid Uçak Biletleri

Madrid Gezilecek Yerler Listesi

madrid gezilecek yerler

Madrid, kendine çekiciliği olan bir kent. Madrid’in neden çekici olduğunu birkaç kelimeyle ifade etmek çok güç. Madrid’in Eyfel Kulesi gibi sembol bir yapısı, Roma ya da İstanbul gibi ihtişamlı bir tarihi yok. Ancak Madrid, büyüleyici bir güzelliğe sahip. Sizin için hazırladığımız Madrid gezilecek yerler listemizle İspanya’nın başkentini daha yakından tanıyalım.

madrid turist

Haydi gelin Madrid turumuza başlayalım ve Avrupa’nın en çekici başkentlerinden birini keşfedelim. İspanya’nın dünyanın en iyi yoga destinasyonları arasında olduğunu biliyor muydunuz? Gitmişken içsel huzura doğru bir yolculuğu da es geçmeyin.

Ucuz İspanya Uçak Bileti Ucuz Madrid Uçak Biletleri

Puerta del Sol

puerta del sol madrid

Puerta del Sol meydanı, şehrin kalbi olarak kabul ediliyor. Bu yüzden Madrid gezilecek yerler listesinin başına Puerta del Sol meydanını almak iyi bir fikir. Yılbaşı kutlamalarının merkezi olan meydan yurt dışında yılbaşı kutlanacak yerler arayanların listesine girmeyi hak ediyor.

“Puerta del Sol”, “güneş kapısı” demek. Meydana bu ismin verilmesinin nedeni meydanın eski kent merkezinin doğusunda yer alan bir kapı olması. O zamanlarda güneş kente doğuya bakan bu kapı üzerinden doğduğu için meydana bu isim verilmiş.

15. yüzyılda oluşturulan Puerta del Sol, o zamanlarda kentin doğuya açılan kapısıymış. Meydanın açılmasından sonra meydanda hareketli bir ticaret hayatı başlamış. Kente gelenlere ve gidenlere bir şeyler satmak isteyen tüccarlar meydanın hareketlenmesini sağlamışlar.

Kentin en meşhur heykeli “El Oso y el Madroño” yani “Ayı ve Çilek Ağacı” Puerta del Sol’de bulunuyor. Heykeltıraş Antonio Navarro Santafé tarafından yapılan bu heykelde yüzyıllardır Madrid’in armasında bulunan ayı ve meyve ağacı tasvir edilmiş.

Ucuz Madrid Uçak Biletleri

Gran Via

gran via madrid merkez

Gran Via, Madrid’i ziyaret eden turistler için en önemli cazibe merkezlerinden biri. Madrid’in en şık mağazaları bu cadde üstünde bulunuyor.

Madrid’in Erasmus programı için en iyi şehirler arasında gösterildiğini biliyor muydunuz?

Cadde, Madrid’in en önemli eğlence merkezlerinden biri. Cadde üstünde birçok bar, sinema ve tiyatro bulunuyor.

Madrid’in en iyi restoranlarından bazıları da Gran Via üstünde. Diğer bir yandan 20. yüzyıl mimarisinin Madrid’teki en dikkat çekici bazı yapıları bu cadde üstünde. Bir ofis binası olan Metropolis binası, mimari meraklılarının ilgisini çekecektir.

Ucuz Madrid Uçak Biletleri

Museo del Prado

museo prado madrid müze

Prado Müzesi, İspanya’nın en önemli müzesi. Koleksiyon bakımından dünyanın sayılı müzeleri arasında yer alan Prado, güzel sanatlara meraklı olanlar için Madrid gezilecek yerler listesindeki en önemli noktalardan.

Prado Müzesi’ni her yıl yaklaşık olarak 3 milyon kişi geziyor. Müzenin dünyanın en popüler müzeleri arasında yer almanın nedeni zengin koleksiyonu. Müzede İspanya’nın dünyaca meşhur sanatçıları Goya ve Velázquez’in eserlerini görmeniz mümkün.

Müze, 1819 yılında İspanya Kralı III. Ferdinand ve eşi Kraliçe María Isabel de Braganza’nın emriyle İspanya’nın sanat alanındaki değerlerini dünyaya göstermek için açılmış. Müzenin koleksiyonunun büyük bir bölümü İspanyol Kraliyet Ailesi tarafından sağlanmış. Diğer parçalar da özel koleksiyonlardan ve kapanan diğer müzelerin koleksiyonlarından getirilmiş.

Müzede Goya ve Velázquez’in eserlerinin yanında El Greco, Bosch, Ruben ve Titian’ın eserleri de sergileniyor.

Plaza Mayor

plaza mayor madrid

Plaza Mayor, Madrid’in en önemli merkezlerinden biri. Tarih boyunca Madrid halkının önemli buluşma noktalarından biri olan Plaza Mayor bugün çoğu ziyaretçinin Madrid gezilecek yerler listesinde yer alıyor.

İşte dünyanın en güzel 10 başkenti, sizce Madrid listede midir?

17. Yüzyılda ortaya çıkarılan ve ilk adı “Plaza del Arraba” olan Plaza Mayor, Madrid’in en önemli ticaret merkezlerinden biri olmuş. Aynı zamanda mahkelemeler, halka açık idamlar ve taç giyme törenleri gibi önemli olaylar Plaza del Mayor’da gerçekleşmiş.

Plaza del Mayor etrafındaki kafelerde soluklanıp meydanın manzarasını seyredebilirsiniz.

Ucuz Madrid Uçak Biletleri

Palacio Real

palacio real ispanya kraliyet sarayı

VIII. Alfonso dönemine kadar İspanyol Kraliyet Ailesi’nin ikâmet ettiği Palacio Real, yani Kraliyet Sarayı bugün bir müze olarak hizmet veriyor. Müzede İspanyol Kraliyet Ailesi’nin yaşamını yakından tanıma fırsatınız var. Geç barok tarza sahip olan sarayın inşaatı 1764 yılında tamamlanmış. Sarayın tam 3.000 odası bulunuyor.

Bir de Granada’nın Endülüs cevheri dünyanın en güzel sarayları arasında gösterilen Alhambra’yı görmeden dönmeyin deriz.

Santiago Bernabéu Stadyumu

santiago bernabeu

Futbol meraklıları dünyanın en önemli futbol mabetlerinden biri olan Santiago Bernabéu stadını görmeden Madrid’ten ayrılmamalı.

Barcelona FC ile birlikte İspanya’nın en önemli futbol kulüplerinden biri olan Real Madrid’in evi Santiago Bernabéu Stadı 1947 yılında “Estadio Chamartín” adıyla açılmış. Stadın ismi 1955 yılında Real Madrid yönetimi tarafından kulübün efsanevi başkanı olan Santiago Bernabéu’ya bir saygı duruşu olarak
“Santiago Bernabéu Stadyumu” şeklinde değiştirilmiş.

Stadyum, zaman içinde birçok yeniliğe uğramış. Açıldığında 70.000 kişi kapasiteli olan stadyumun kapasitesi bir dönem 120.000 kişiye kadar ulaşmış. Ancak UEFA’nın talep ettiği düzenlemeler sonucunda stadın kapasitesi 81.000 kişiye düşürülmüş.

Bugün, maç günleri haricinde stadı gezmeniz mümkün. Futbolcuların soyunma odalarına inebilir, saha kenarında dolaşabilir ve Real Madrid Müzesi’ni gezebilirsiniz.

Ucuz Madrid Uçak Biletleri

Madrid Hakkında

madrid gezilecek yerler

İspanya denince insanların yarısının aklına Madrid, diğer yarısının aklına da Barselona gelir. Tarih boyunca farklı alanlarda rekabet içinde olan bu iki kent bugün politika, futbol ve turizm alanlarında çekişmeye devam ediyorlar.

Birbirinden farklı karakterlere sahip bu iki kent, ilginç bir şekilde birbirlerini tamamlıyor. Genel anlamda Madrid sakinliği ve oturmuş zevkleri temsil ederken, Barselona ziyaretçilerine hareketi ve değişimi yaşatıyor. Bu ikiliye Endülüs bölgesi de eklenince İspanya’nın karakteri ortaya çıkıyor: Hareketli bir geçmiş, tutku ve yaşama sevinci…

Bu üç bölgeyi de ziyaret etmeden İspanya hakkında edinilen fikirler hep eksik kalır. O nedenle İspanya’yı gerçekten tanımak istiyorsanız bu üç bölgeyi de ziyaret etmelisiniz.

Ucuz İspanya Uçak Bileti

Madrid’e Ulaşım

madrid ulaşım

Madrid’e İstanbul’dan direkt olarak uçmak mümkün. Yolculuk yaklaşık olarak 4,5 saat sürüyor. Türk Hava Yolları, Pegasus ve AirEuropa’nın İstanbul – Madrid arasında düzenli seferleri bulunuyor.

Uluslararası Madrid Barajas Havalimanı, Madrid kent merkezine yaklaşık 25 kilometre uzaklıkta. Havaalanından kent merkezine taksi, metro ve toplu taşımayla ulaşmanız mümkün. Ancak Madrid geziniz sırasında Madrid etrafındaki yerleri de keşfetmek istiyorsanız araç kiralamayı düşünebilirsiniz.

Madrid Otelleri

madrid otel

Avrupa’nın en turistik başkentlerinden birisi Madrid. Bu yüzden Madrid otelleri arasında seçim yaparken çok fazla opsiyona sahip olacaksınız.

Madrid büyük bir kent olmasına rağmen Madrid geziecek yerler listemizdeki çoğu nokta arasında yürümek mümkün. Bu yüzden Madrid otelleri arasında seçiminizi yaparken otelinizin şehir merkezinde olmasına dikkat etmeniz yeterli. Diğer bir yandan Madrid’in iyi sayılabilecek bir metro ağı var. Metro istasyonuna yakın bir noktada konaklamak işinizi kolaylaştıracaktır.

Eğer Madrid’in biraz daha “trendy” yüzünü görmek istiyorsanız Malasaña bölgesinde konaklamayı tercih edebilirsiniz. Son yıllarda yükselişte olan Malasaña bölgesinde ilgi çekici dükkanlar, barlar ve restoranlar bulunuyor. Bölgede bu yeni işletmelerin yanında daha geleneksel olanları da bulmanız mümkün.

Eğer gezinizin ana teması gastronomi ise, konaklamanız gereken bölge Chamberí. Madrid otelleri arasında seçiminizi yaparken Chamberí bölgesini tercih ederseniz Madrid’in en meşhur “fine dining” restoranlarının yakınında konaklayabilirsiniz.

Eğer şehrin tam kalbinde konaklamak istiyorsanız, Madrid otelleri arasındaki seçiminizi Sol bölgesindeki otellerden yana kullanmalısınız. Bölgede başta Madrid’in merkezi olarak kabul edilen Puerta del Sol meydanı olmak üzere birçok tarihi yapı bulunuyor.

Madrid otelleri arasındaki seçiminizi Skyscanner üzerinden en ekonomik fiyatlarla yapabilirsiniz.