COVID-19 (Koronavirüsü) seyahat planınız üzerinde etkili olabilir. Nereye giderseniz gidin, en son önerileri burada bulabilirsiniz.

Seyahat Haberleri Yeni İstanbul Havalimanı Hakkında Her Şey

Tüm makaleler

Yeni İstanbul Havalimanı Hakkında Her Şey

İstanbul’u önemli bir aktarma merkezi haline getirmesi beklenen Yeni İstanbul Havalimanı uçuşları ve havaalanına ulaşım hakkında bütün bilgiler burada.
Her Yere Ucuz Bilet Ara

İstanbul Havalimanı’yla İlgili Merak Edilenler

1953’ten bu yana sivil havaalanı olarak hizmet veren Atatürk Havalimanı’ndaki bütün uçuşlar 6 Nisan 2019 tarihinden itibaren yeni İstanbul Havalimanı’ndan yapılmaya başlandı. Yani artık İstanbul Havalimanı bilet alma işlemlerinizi yaparken ulaşımın önceye göre farklı şekilde olacağını aklınızdan çıkarmayın.

Yeni İstanbul Havalimanı Nerede?

Yeni İstanbul Havalimanı Taşınma

6 Nisan 2019’dan itibaren de Atatürk Havaalanı’ndaki bütün faaliyetler yeni havaalanına taşındı; yani artık İstanbul’un ana havaalanı yeni İstanbul Havalimanı oldu. Peki İstanbul Havalimanı neresi? İstanbulluların, şehri ziyaret edenlerin ve uluslararası aktarmalı uçuş yapan yabancı yolcuların ana durağı haline gelecek olan proje ile ilgili olarak ulaşım, son durum, yolcu hizmet ücreti gibi bilgileri ve en son haberleri derledik.

Dünyanın en önemli aktarma merkezlerinden biri haline gelen İstanbul, mevcut Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı ile yükselen talebi karşılayamaz duruma geldi. Bölgenin stratejik öneminin artmasıyla birlikte yeni bir havalimanı inşa edilmesi için kollar sıvandı. Dünya havayolu endüstrisi içindeki en büyük projeye start verildi ve bu proje büyük ölçüde tamamlandı.

İstanbul Havalimanı Neresi

Doğudaki ülkelerin dünya ticareti ve turiziminde ön plana çıkmasıyla dünya havayolu trafiği doğuya doğru yönelmeye başladı. Bu durum havayolu endüstrisi için İstanbul’un coğrafi önemini arttırdı.

İstanbul Havalimanı, tam kapasite çalışmaya başladığında dünyanın bir çatı altındaki en büyük havalimanı olacak. İlk fazı tamamlandığında yıllık 90 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak havalimanının 2025 yılında 120 milyon yolcu kapasitesine sahip olması hedefleniyor. İstanbul Havalimanı bilet satışları taşınma yapılmadan önce başladı, uygun fiyatlı uçak biletleri için aşağıdaki butona tıklayarak anında arama yapabilirsiniz.

İstanbul Yeni Havalimanı Yüzölçümü Ne Kadar?

İki ana terminale sahip havaalanı 76.5 kilometrekarelik bir alana yayılıyor. Altı piste ve biri sanal olmak üzere üç kontrol kulesine sahip olacak havalimanından dünyanın 350 noktasına günde 3.500 sefer düzenlenebilecek.

Yeni havalimanı teknolojik özellikleriyle de dikkat çekiyor. Teknolojik özellikler bakımından dünyanın en gelişmiş havalimanlarından biri olan İstanbul Havalimanı’nda yolcu konforunu arttıracak ve çevreyi koruyacak teknolojiler kullanılacak.

İstanbul Havalimanı yolcu memnuniyetini maksimum düzeye çıkarmak için tasarlandı.

Yeni Havalimanı Otopark Hizmeti

İstanbul Havalimanı 18.000 araç kapasitesine sahip bir otoparka sahip olacak. Yeni havalimanı sadece bir havalimanı olmanın ötesinde bir alışveriş alanı olarak da yolculara hizmet verecek. Bir bölümü lüks tüketim markalarına ayrılacak alışveriş alanlarında toplam 53.000 metrekarelik dünyanın en büyük duty free alanı kurulacak.

Yeni İstanbul Havalimanı Ulaşım

Yeni İstanbul Havalimanı Ulaşım

Yeni İstanbul Havalimanı ulaşım açısından mümkün olduğunca rahat olması için çalışmalar sürüyor. Havaalanı Çatalca, Göktürk, Arnavutköy kavşağında, Terkos Gölü’ne yakın bir alanda inşa edildi. Bununla birlikte İstanbul yeni havalimanı kaç km sorusu da merak konusu oldu. Peki yeni İstanbul Havalimanı’na nasıl gidilir? İstanbul yeni havalimanı transfer seçenekleri nelerdir?

Arabayla İstanbul Yeni Havalimanı Yol Tarifi

İstanbul Havalimanı karayolu taşımacılığında Kuzey Marmara Otoyolu ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile bağlantılı olacak. Ayrıca D20 Karayolu üzerinden de şehir merkezine ulaşmak mümkün olacak.

İstanbul Yeni Havalimanı Ulaşım Metro

Raylı sistem olarak, Yüksek Hızlı Tren havalimanındaki aktarma istasyonunda sonlanacak. Ayrıca İstanbul yeni havalimanı metro hattı olarak Gayrettepe’den yapılacak hat ile Yenikapı – Hacıosman metro hattına ulaşmak mümkün olacak. Yapılacak diğer bir metro hattıyla da Halkalı’ya ulaşım sağlanacak.

İstanbul Yeni Havalimanı İETT ve HAVAİST seferleri

İstanbul Havalimanı’na ulaşım için belirlenen başlıca İETT hatlarını tabloda görebilirsiniz.

HATKALKIŞ NOKTASI
H-1
Mahmutbey Metro İETT
H-2Mecidiyeköy İETT
H-3Halkalı İETT
H-4Atatürk Havalimanı

Havaalanına şehrin merkezi noktalarından düzenlenen HAVAİST seferleri aşağıdaki gibidir.

HAT DURAKLAR
İST-1 Yenikapı İDO – Bakırköy İDO, Yenibosna Kuleli, Başakşehir Metrokent
İST-2 TÜYAP, Beylikdüzü-Cumhuriyet, Bahçeşehir-Merkez
İST-3Esenler Otogar, Otogar Yolu Esenler, Alibeyköy Otogar
İST-7Kozyatağı-Metro, Ümraniye-Tepeüstü, Kavacık Köprüsü, Hasdal
İST-19 Taksim, Beşiktaş İETT Peronlar, Zincirlikuyu Metrobüs, 4. Levent Metro, Göktürk

İstanbul Havalimanı’na İstanbul’un çeşitli noktalarından otobüsle ulaşmak mümkün. Açılan yeni hatlar yolcuların havalimanına ulaşımını mümkün olduğunca kolaylaştırmayı hedefliyor. En çok otobüsün çalışacağı hat Yenikapı – Sirkeci hattı, en uzunu ise 93 kilometreyi bulan Pendik hattı. Bu otobüs seferleriyle havaalanı ile kent merkezi arasında her gün 75.000 yolcu taşınması bekleniyor.

Beylikdüzü Tüyap / 52 km / 15 dakika
Otogar / 38 km / 15 dakika
Bakırköy / 44 km / 10 dakika
Yenikapı-Sirkeci / 50 km /11 dakika
Beşiktaş / 43 km / 20 dakika
Alibeyköy Cep Otogarı / 31 km / 30 dakika
Kadıköy / 64 km / 20 dakika
Pendik / 93 km / 45 dakika
Hacıosman / 40 km / 30 dakika
Tepeüstü / 91 km / 30 dakika
Arnavutköy / 22 km / 40 dakika
Kemerburgaz / 21 km / 40 dakika
Sarıyer / 40 km / 30 dakika
Başakşehir / 27 km / 30 dakika
Bahçeşehir / 40 km / 40 dakika
Mahmutbey Metro / 36 km / 45 dakika
Halkalı / 40 km / 50 dakika
Mecidiyeköy / 37 km / 15 dakika

Yukarıda verilen süreler tahminidir, trafik durumuna göre değişiklik gösterebilir.

İstanbul kent merkezi ile İstanbul Havalimanı arasında çalışacak otobüsler yeni araçlar olacak. En fazla 5 yaşında olması planlanan bu araçların minimum 35 koltuk kapasitesi olacak.

İstanbul Havalimanı Uçuşlarıyla İlgili

İstanbul Havalimanı Uçuş

İstanbul Havalimanı’nın açılışı resmi olarak 29 Ekim günü yapıldı. Ticari uçuşlar da 1 Kasım günü başladı. İstanbul yeni havalimanı ilk uçuş olarak Ankara’ya gerçekleştirilen Türk Hava Yolları seferini yaptı. Yeni havalimanından yurt dışına ilk seferler K.K.T.C. ve Azerbaycan’a düzenlendi. Tam havaalanı taşınması ise 6 Nisan 2019’da yapıldı. İstanbul yeni havalimanı bilet satış işlemleri de böylece tamamen yeni havaalanı üzerinden yapılmaya başlandı.

İstanbul Havalimanı uçuş bilgileri sayfamıza göz atarak düzenlenen bütün seferlerin kalkış/varış saatlerini ve uçağın inip inmediğini canlı olarak görüntüleyebilirsiniz.

İstanbul Havaalanı

İstanbul’un mevcut hava trafiği kademeli olarak İstanbul Havalimanı’na taşındı. Taşınma işlemi 6 Nisan 2019 sabahı 02:00’de başlayıp yine aynı gün 14:00’de tamamlandı.

İstanbul Yeni Havalimanı Kodu Nedir?

6 Nisan 2019 tarihinden itibaren Atatürk Havalimanı için kullanılan IST kodu yeni havalimanında kullanılmaya başlandı. Yeni İstanbul Havalimanı ismi açılış sırasında duyuruldu; marka değeri açısından da önemli bir adım atılarak İstanbul Havalimanı isminde karar verildi. Yine bir hatırlatma yapalım, İstanbul yeni havalimanı kodu ve Atatürk Havalimanı kodu aşağıdaki gibi. Atatürk Havalimanı’nın bundan sonraki kullanım şekli henüz netlik kazanmadı.

İstanbul Havalimanı: IST

Atatürk Havalimanı: ISL

Şimdi geriye bu yepyeni havaalanından ucuz uçak biletlerini bulmak kaldı. Uygun fiyatlı uçak bileti fırsatlarını bulabileceğiniz sayfamızı ziyaret edin, ucuza tatil yapın!

Sayfadaki bilgiler 10 Nisan 2019 tarihinde güncellenmiştir.