Harita

Tokat Uçak Bileti

Tokat’a uçak bileti

Tokat, Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi sınırlarının içinde olan illerinden biridir. Yeşilırmak havzasının bereketli toprakları üzerinde kurulan şehrin tarihi, 6000 yıl öncesine dayanmaktadır. Hatti, Hitit, Frig, Roma, Bizans, Danişmendli, İlhanlı, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ev sahipliği yapan kent, barındırdığı kültürel ve tarihi zenginliklerle bir açık hava müzesi konumundadır. Değişiklik arayan, keşfetmeye meraklı gezginler, Tokat görmekten keyif alacağınız bir kenttir.

Tokat havalimanı 1995 yılında hizmete açılmıştır, 2001 yılından 2006 yılına kadar kapalı kalan havalimanı, bir takım yenilemelerden sonra, 2006 yılında tekrar hizmete sokulmuştur. Şehir merkezin yalnızca 18 km uzaklıkta bulunan Tokat havalimanına Bora Jet ve Anadolu Jet tarafından düzenli seferler yapılmaktadır. Havalimanı’ndan, şehir merkezine ulaşım otobüs ve taksilerle yapılmaktadır. Tokat Havalimanı, kentin komşu illeri olan, Samsun, Ordu ve Sivas için de kullanabileceğiniz geçiş noktalardan biridir. Tokat’ın iklim yapısı, Karadeniz iklimi ve karasal iklim arasındadır. İlkbahar ve Sonbahar ayları genellikle yağışlı geçer. Yıl boyu ortalama sıcaklığın 12 derece olarak tespit edildiği kent, her mevsimde ziyaret edebileceğiniz bir iklim yapısına sahiptir.

Türklerin Anadolu’ya yerleşmelerinden itibaren, Tokat sürekli yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Tokat’ta, Hitit döneminden başlayarak, Roma-Bizans dönemini kapsayan ve Osmanlı’ya kadar uzanan zenginlikte, mimari çeşitliliği görmek mümkündür. Erbaa ilçesinde bulunan Antik Horoztepe yerleşimi, Zile’de Maşahhöyük Ören yeri, Sulusaray’da bulunan Sebastapolis, Komana Şehri, Tokat Kalesi, Niksar’da bulunan tarihi kale, Anadolu’da bulunan en eski cami unvanına sahip Garipler Camii, Gökmedrese, Taşhan, Deveciler Hanı, Latifoğlu Konağı Müze evi, geçmiş kültürlerin mimari özelliklerini günümüze taşıyan yapılardır. Latifoğlu Konağı, yapıldığı dönemin eşyaları ve o dönemin kıyafetleriyle giydirilmiş mankenleriyle, gerçekçi ve canlı teşhir evidir. Sanat tarihi meraklıları, kaçırmamanızı öneririz.

Tokat’ın, Pazar ilçesinde bulunan Ballıca Mağarası, dünyanın sekizinci harikası olarak bilinmektedir. Ballıca Mağarası’ndaki muhteşem sarkıt ve dikitleri izlemek, doğal bir müzeyi dolaşmak gibidir. Mağara yaşının 3-4 milyon yıl olduğu tahmin edilmektedir. 1995 yılından itibaren, ışıklandırılması ve gezi yolları tamamlanarak ziyaretçilere açılan mağaranın, henüz keşfedilmeyen bölümleri bulunmaktadır. Tokat’ın diğer zenginliklerinden biri de Kaz Gölü’dür. Kaz Gölü, kuş gözlemeye meraklılar için, özel gözetleme kuleleriyle ayrı bir cazibe noktasıdır. Sulusaray ve Reşadiye kaplıcaları, sağlık turizmi açısından bilinen, şifalı merkezlerdendir.

Jül Sezar’ın ünlü sözü; “geldim, gördüm, yendim” sözünü, Zile Kalesini fethettikten sonra söylediğini biliyor muydunuz? Kalenin sütunlarına da işlenen bu ünlü sözün söylendiği Zile Kale’sini mutlaka görünüz. Tokat keşfetmekten zevk alacağınız bir şehir, bu şehirden ayrılmadan önce, Yazmacılar ve Zurnacı Çarşısını ziyaret ederek, Tokat’ı hatırlatacak bakır eşyalardan veya Tokat’ın rengârenk tahta baskı yazmalarından mutlaka edinin. Tokat Kebabı, Keşkek ve Gündüme çorbası, zengin Tokat mutfağından, denemenizi tavsiye ettiğimiz lezzetlerden yalnızca bir kaçı. Bereketli topraklar üzerine kurulan bu şehrin mutfağı doyumsuz lezzetlerle doludur. 

Uçuş güzergâhınız esnek mi? Daha fazla tasarruf için yakınlardaki havaalanlarını arayın.

Tokat yakınındaki havaalanları

Bu sayfada gösterilen fiyatlar sadece tahmini en düşük fiyatlardır. Son 45 gün içinde bulunmuştur.