Harita

Mardin Uçak Bileti Fiyatları

Mardin uçak bileti

Tarihi bir şehir olduğunu biliyoruz ama Mardin`in dünyanın en eski üçüncü şehri olduğunu biliyor muydunuz? Dünyanın sayılı SİT şehirlerinden biri olan Mardin`de Anadolu’dan geçen tüm uygarlıkların izlerine şahit olmak, bu muhteşem şehri deneyimlemek için bir Mardin uçak bileti almaya değer.

Mardin, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde Dicle Bölümü'nde yer alan ve Suriye ile sınır komşusu olan ilimiz. Mezopotamya ovasının ortasındaki bir dağın yamacında, Anadolu'yu Mezopotamya'ya bağlayan bir konumda bulunmakta. Anadolu'dan geçen bütün medeniyetlerin uğradığı binlerce yıllık tarihi ile birçok değerlere, birçok hikayelere sahip, kelimenin tam anlamıyla dolu dolu bir şehir. Mardin; Müslüman, Süryani, Yakubi, Keldani, Yezidi, Kürt, Arap, Çeçen, Ermeni gibi sayısız farklı din ve etnik kökenli topluluklara, kültürlere ev sahipliği yapmış ve farklılıklarını koruyarak yüzlerce yıl birlikte, paylaşarak, farklılıklara saygılı ama ötekileştirmeden bir bütün olarak yaşamalarını sağlamıştır.

Mardin evleri

Güneydoğu`nun bu şiirsel şehri tarihi değerlerinin yanında mimari, kültürel ve görsel değerleriyle bir başka boyuta geçtiğiniz izlenimi uyandırıyor. Hepsi güneşe bakan, biri diğerinin sırtında taş evleri, camileri, türbeleri, kiliseleri, manastırları, han ve kervansarayı ile görülecek çok şey var Mardin`de.

Mardin’in simgesi olan kagir evleri Anadolu mimarisinde son derece farklı bir yere sahiptir. Şehre bir açık hava müzesi kimliği veren bu taş evler yüksek bir dağın eteklerinden Kızıltepe ovasına doğru, olağanüstü bir görüntü ile birbiri üzerine yükselen teraslar halinde konumlanmıştır. Karşıdan bakıldığında altın sarısı Mardin evlerinin şehrin, üzerine kurulduğu kayalıklarla iç içe görüntüsü muhteşemdir. Mardin denince taş evler gelse de akla, bu taşlar ruhsuz ve soğuk taşlar değil, oyularak motiflerle muhteşem bir sanatın konuştuğu, sizinle iletişim kuran sanat eseri taşlar ve taş evlerdir. Geleneksel Mardin Evleri geniş avluya sahip, 2 veya 3 katlı, yüksek duvarlarla çevrili ve dış cepheleri, kapı ve pencereleri taş oymacılığının olağanüstü motifleriyle süslenmiş, ön cepheleri ise güneşe bakacak şekilde inşa edilmişlerdir. Şehrin tek ana caddesi bulunmakta, ana caddeden ara sokaklara girdiğinizde merdivenlerle karşılaşırsınız ve sokaklarda ilerlemek için merdiven inip çıkmak durumundasınız.

Görülecek yerler

Kültür turizmi ile adı duyulan Mardin, merkezi başlı başına ziyaret sebebi iken, zengin tarihinin yansımaları çevre ilçe ve beldelerde de tarihi ve kültürel değerler olan tarihi yapı, alan ve eser olarak ziyaretçi çekiyor. Hadi bir iki günde bitireyim derseniz, yaşayamadıklarınızda göremediklerinizde kalır aklınız.

Mardin`in en tepe bölümünde bulunan Mardin Kalesi, şehir, kucağından ovaya doğru akıyormuşçasına koruyucu bir görkemle konumlanmış. Persler, Romalılar, Sümerler, Babil ve Asurlular, Abbasiler, Emeviler, Mitaniler, Selçuklular, Safaviler ve Osmanlılar gibi birçok imparatorluk Kartal Yuvası olarak bilinen bu kaleyi kullanmıştır. Mardin Kalesi hala büyük bir kısmı sağlam durumda ziyaretçilerini ağırlıyor.

Şehrin tarihi hakkında ipuçları almak için uğrayacağınız noktalardan Mardin müzesi ve Sabancı Kent Müzesi size fikir verebilir. Mardin Müzesi, üç katlı şehrin mimari özelliklerini taşıyan etkileyici binasıyla, Merkez Şar Mahallesi`nde bulunuyor. Müzede etnografya sergisi, arkeolojik eserler ve kütüphane ziyaretçilere açılmaktadır. Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi ise süvari kışlası ve vergi dairesi olarak kullanılmış, Sabancı Vakfı tarafından restore ettirilerek müze ve sanat galerisi haline getirilmiş, şehir merkezindeki iki katlı bir binada ziyaretçilerini ağırlamakta. Müze Mardin’in uzun ve zengin tarihi ile ilgili fikir vermekte ve sergi ve sanat çalışmalarına ev sahipliği yapmaktadır. Mardin`nin Nusaybin ilçesine 30 kilometre mesafede bulunan Dara Harabeleri de tıpkı müzeler gibi Mardin tarihini hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlerin yoğun olarak ziyaret ettiği tarihi eserdir. Günümüzde küçük bir belde olan Dara, tarih içerisinde Mezopotamya'nın önemli bir şehri durumundaymış. O büyük ve önemli şehirden geriye kalan ve su sarnıçları, tiyatro, su değirmeni, kilise, köprü, çarşı, tophanesi bulunan 40 metre derinliğindeki yeraltı şehri harabeleri.

Şehir ve ilçelerinde görülmeye değer Şeyh Çabuk Camii, Reyhaniye Camii, Kızıltepe ve Mardin Ulu Camileri, Kasımiye Medresesi, Savur Kapı Medresesi, Şah Sultan Medresesi gibi sayılamayacak kadar çok cami ve medrese bulunmakta. Tarihinde Hristiyanlık merkezi olarak da önemli rol oynamış olan Mardin ve çevresinde bulunan ve görülmeyi kesinlikle hakeden kilise ve manastırlardan bazıları ise; Deyrülzeferan, Mor Gabriel, Mor Dimet Manastırları ve Kırklar Kilisesi, Mor Mihail Kilisesi, Mor Yakup Kilisesi ve İzozoel Kilisesidir.

Mardin ziyaretinizin olmazsa olmazlarından çarşılar en keyifli duraklardan. Kayseriyye ve Revaklı Çarşı gibi yöreye has el sanatları Telkari gümüş takıları, taş ve ahşap oymalarını, bakırları, bitkisel Sabunları, ağız sulandıran tatlı ve kuruyemişleri, baharatları görebilir, son derece cana yakın esnafla keyifli sohbetlere dalabilirsiniz.

Konaklama

Bölgede Kültür turizminin hareketlenmesiyle Güneydoğu turlarının cazip uğrak yeri olan şehirde lüks otel sayısı artmaya başlamış. Yörenin muhteşem lezzetlerini sunan restoranları ve Mardin evleri örnek alınarak yapılan Mardin otelleri, egzotik atmosferleriyle unutulmaz konaklama deneyimi sunmakta. Farklı sınıflarda seçenekler bulabileceğiniz otellerin bir gecelik fiyatları ortalama 50TL den başlamakta.

Mardin mutfağı

Olağanüstü lezzetlerden söz etmeden Mardin`i anlatmak olmaz. Mardin mutfağının ünlü lezzetlerini kısaca listeleyecek olursak çiğ köfte ilk sıralarda yer alır. Kaburga ve işkembe dolması, etli ekmek sofraların baştacı. Ayrıca İçli köftenin kızartılmış hali olan Irok, lebeniye çorbası, ciğer pilavı, cevizli börek mutlaka denenmeli. Evlerde yapılan pestil ve cevizli sucuklardan mutlaka almanızı öneririz.

Ne zaman gitmeli

Karasal iklimin hüküm sürdüğü Mardin`de yaz aylarında dayanılmaz sıcaklar görülür, nem oranının düşük oluşu avantaj olsa da Haziran, Temmuz ve Ağustos ayları yüksek sıcaklıklara dayanamayanlar için tavsiye edilmez. Kış mevsimi Mardin Merkezi gibi yüksek kesimlerde soğuk geçerken, merkez ilçe Kızıltepe gibi ovalık alanlarda ılık seyretmektedir. Nisan Mayıs ayları şehri ziyaret için ideal dönemlerdir.

Ulaşım

Şehre Hava ulaşımı 1999 yılında hizmet vermeye başlayan Mardin Havalimanı ile gerçekleşmektedir. Mardin şehir merkezine 20km, Kızıltepe`ye 8km mesafede bulunan Mardin Havaalanı, haftada bir gün Mardin-Ankara tarifeli seferi ile hizmete başlamış ancak bugün Türk Hava Yolları, Pegasus ve Anadolu Jet tarafından gerçekleştirilen Ankara, İzmir ve İstanbul uçuşlarıyla yüzde yüz doluluk yaşamaktadır. Havaalanından merkezi noktalara ulaşım Taksiler ve minibüslerle gerçekleşmektedir. Minibüslerle 2,5 TL ödeyerek Mardin`e veya Kızıltepe`ye ulaşım mümkün. Taksi ücretleri ise gideceğiniz noktaya bağlı olarak 25TL ile 40 TL arasında değişebilmekte.

Kasım 2015 tarihli bilgiler içermektedir.

Uçuş güzergâhınız esnek mi? Daha fazla tasarruf için yakınlardaki havaalanlarını arayın.

Mardin yakınındaki havaalanları

Bu sayfada gösterilen fiyatlar sadece tahmini en düşük fiyatlardır. Son 45 gün içinde bulunmuştur.