Harita

Medine Uçak Bileti Fiyatları

İslam tarihinin yazıldığı Kutsal şehre bir yolculuk hazırlığı içerisindeyseniz eğer, Medine uçak bileti alırken Hac ve Umre tarihlerine dikkat etmeniz gerektiğini unutmayın. 

Her yıl milyonlarca müslümanın Hac ve Umre nedeniyle ziyaret ettiği ve Hz. Muhammed’in kabrinin bulunduğu Medine, İslam dünyası için Mekke’den sonra ikinci kutsal şehir durumundadır.Uzun tarihi boyunca Medirra, Medirke, Meddiyne, Mezzine adlarıyla da bilinen Medine, Suudi Arabistan’ın dördüncü büyük kentidir. 

622 yılında Hz. Muhammed’in yanındaki müslümanlarla birlikte Mekke’den, o zamanki adıyla Yesrib’e göç etmiş ve şehrin adını, aydınlanmış şehir anlamına gelen “Medinet- ül Münevvere ” olarak değiştirmiştir. İslam tarihinde yeni bir dönüm noktası olan bu göç sonrası Mekke dönemi sona ermiş Medine dönemi başlamış, İslam Devleti'nin temelleri atılmış ve Hicri takvim başlamıştır. 

Medine’de bulunan en önemli yapı Hz.Muhammed’in birlikte göç ettiği müslümanlar ile birlikte hurma ağaçlarından yaptıkları Mescid-i Nebevi’dir. İlk yapımından sonra defalarca yenilenip genişletilen mescit, Mekke'de ki Mescidi Haram'dan sonra kutsal sayılan ikinci mekandır. Hz. Muhammed’in, Hz. Ömer ve Hz. Ebu Bekir'in kabirlerinin bulunduğu mescid günümüzde üçyüzbin kişinin birlikte namaz kılabileceği  400.000 m2 lik bir alanda büyüleyici bir yapı durumundadır. 

Üstlerinde altın kaplama hilalleri olan on adet minaresi bulunan Mescidi Nebevi’nin iç duvarlarında Türk hattatlar tarafından yazılan kuran’dan sureler bulunmakta 81 adet kapısı bulunan mescidin, üst katına çıkmak için 6 adet yürüyen, 18 adet normal merdiven bulunmakta ve mescid soğuk su sistemi ile soğutulmakta.  

Mescid-i Nebevi’ye oldukça yakın mesafede bulunan ve eteklerinde İslam tarihinde ki en önemli savaşların yapıldığı Uhud Dağı ve Hz. Hamza ile 70 sahabenin kabirlerinin bulunduğu kabristan önemli ziyaret alanlarından biridir.  

Hendek Savaşı’nın yapıldığı bölgede bulunan Yedi Mescidler,Hz. Muhammed’in Mescid-i Aksa yönünde başladığı namazını Kabe istikametine çöevirdiği cami olan ve iki kıbleli mescid anlamına gelen Mescid-i Kıblateyn’de ziyaret edilmesi gereken önemli mekanlar. 

Medine, neredeyse her bir köşesi kutsal bir yapıt ile dolu kutsal bir şehir.Kuba Mescidi, Medine yakınlarında müslümanların birlikte namaz kılması için inşa edilen ilk camidir, Cuma Mescidi ise Kuba Mescidi’ne 350 metre mesafede bir başka önemli yapıt. Cennetül Baki, Hz. Muhammed’in mezarlık olarak belirlediği, oğlu ve birçok Peygamber ailesi mensubunun defnedildiği bir kabristandır. Hz. Ali mescidi, Hz.Ömer mescidi, Hz. Ebu Bekir Mescidi ve 10 kubbeli ve tıpkı diğer yapılar gibi muhteşem bir yapı olan  gibi önemli mescitler Mescid-i Gamame, özellikle Hac ziyareti için gelen ziyaretçilerin mutlaka görmesi gereken yerler. 

Medine dışında 12. Yüzyılda inşa edilmiş, 12 metreye varan yüksekliklte surlara sahip, oldukça görkemli tarihi bir kale bulunmaktadır.  

İslam devletinin kurulduğu şehir olma özelliğine sahip olarak, İslam kültürünün  iki merkezinden biri olan Medine’de bulunan tüm tarihi eserler oldukça önemli yapılar konumundadır. Suudi Arabistan yönetimi Knowledge Economic City of Medina adıyla bir proje başlatmıştır. Bu proje ile Medine’nin,bilgi tabanlı bir ekonomi kenti olarak modern kültüre ait bir yapıya kavuşması planlanmakta. 

Medine’de Hindistan, Pakistan ve Bangladeş restoranları yoğunlukta olmak üzere tüm müslüman ülke mutfaklarından örnekler bulmak mümkün. Bilindiği  gibi hurmanın oldukça bol olduğu Medine’de  hurma pazarlarından  alışveriş yapmanız mümkün. Meyvenin de bol miktarda tüketildiği Medine’ye ülke geneline olduğu gibi alkollü içkilerin  sokulmasının  yasak olduğunu söylemeye gerek yok, ayrıca sigara satmak da yasak. 

Medine’de alışveriş söz konusu olduğunda özellikle Hac ve Umre ziyaretçileri için hazırlanan tespihler, kutsal mekânların gösteren magnetler, resimler, gibi hediyelik eşyalardan sözetmek mümkün.Ancak bunların  dışında şehirde,  aradığınız herşeyi bulabileceğiniz lüks alışveriş merkezleri mevcut. 

 Suudi Arabistan’ın turistik gezilere kapalı bir ülke olması nedeniyle Medine’ye gitmek için başvurulabilecek vizeler Ticari vize, Hac ve umre vizesi veya çalışma vizesidir. Ayrıca  İsrail’e giriş çıkış damgası olan pasaportların işleme alınmadığı Medine seyahatlerinde, Medine uçak bileti alan 35 yaş altı bayanların  yanlarında mutlaka bir erkek akrabasının bulunması zorunludur, yalnız seyahat eden bayan ziyaretçilerin vize başvuruları işleme alınmamaktadır. 

İyi Yolculuklar. 

 

Uçuş güzergâhınız esnek mi? Daha fazla tasarruf için yakınlardaki havaalanlarını arayın.

Medine yakınındaki havaalanları

Bu sayfada gösterilen fiyatlar sadece tahmini en düşük fiyatlardır. Son 45 gün içinde bulunmuştur.