Harita

Łódź Uçak Bileti

Polonya seyahatlerinde Lodz uçak bileti genellikle öğrenciler tarafından sorgulanmakta ancak tarihin izlerini hala güçlü bir şekilde taşıyan bu şehir, sokaklarında yürürken tarihi bir film setinde olduğunuzu hissettirecek size.

 

Polonya’nın en büyük ve en kalabalık şehirlerinden biri ve Lodz Voyvodası‘nın da başkentidir. Dünyanın bir numaralı Turizm merkezi olmasa da, üniversitesi ile aralarında Türklerin de olduğu yoğun yabancı ögrenci akınına sahne olmakta ayrıca başkent Varşova‘ya yakın mesafede olması ve gelişime açık yapısıyla yatırımcıların gözdesi bir şehir durumunda.

 

Sıcak ve arkadaş canlısı şehir halkı ile cazibesi artan şehirde, herhangi bir konuda yardıma ihtiyaç duymanız durumunda, yardımcı olacak birilerini bulmak hiç de zor değil. Eski bir tramvay sistemine sahip olan şehirde şehiriçi ulaşım son derece sağlıklı işlemekte.

 

Sıradan bir şehir durumundayken, Ondokuzuncu yüzyılda yapılan yatırımlarla Avrupa‘nın en büyük ve en hızlı büyüyen tekstil merkezlerinden biri olmuş ve eski bir tekstil merkezi olan bu şehir günümüzde, bir teknoloji şehri olarak çıkmakta karşımıza.

 

İkinci dünya savaşı sırasında tarihi anıt ve binaların bir çoğu hasar görmüş ancak yeniden yapılanmaya güçlü bir örnek olan şehirde, tüm yaralar sarılmış ve tarihi eserler onarılarak restore edilmiş ve şu anda müze olarak ya da farklı amaçlarla kullanılmak üzere hizmet vermekte.

 

Şehrin sosyal yaşamında önemli bir yer tutan  Manifaktura, eski, tarihi bir kompleksin restore edilerek, ticaret ve eğlence merkezine dönüştürülmesi sonucu ortaya çıkmış, dev bir müze olarak da tarif edilebilir.

 

Yemyeşil kocaman bir bahçe içerisinde bulunan Lodz Üniversitesi‘nin yönetim binası ise mimarisiyle görülmeyi hakeden tarihi binalardan.

 

Üniversite şehri olmasının yanısıra bir müze şehri Lodz, son derece makul giriş ücretleriyle gezebileceğiniz birçok müze var şehirde. Doğal Tarih Müzesi, Sanat Müzesi, Tekstil Müzesi, Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi, Spor ve Turizm Müzesi bunlardan bazıları.

 

Dünya sinemasında önemli bir yere sahip olan Polonya‘nın sinema tarihini ve bazı önemli filmlerle ilgili önemli detaylı bilgileri bulabileceğiniz Sinema Müzesi en çok ilgi gören müzelerden. Ayrıca şehirde dünya sinemasına önemli isimler kazandırmış, oldukça kaliteli eğitim veren bir Sinema okulu da bulunmakta.

 

Lodz‘un yüreğinin attığı yer diyebileceğimiz Piotrkowska Caddesi, Avrupa‘da ki trafiğe kapalı en uzun yürüyüş caddesi ve bu renkli ve hareketli cadde yaklaşık 4km uzunluğunda. Birçok mağazası ile alışveriş alternatifleri, birbirinden şık ve Polonya mutfağının en güzel örnekleriyle restoranlar, keyifli bir mola verip çevreyi izleyebileceğiniz kafelerin bulunduğu cadde ayrıca neredeyse her adım başında karşınıza çıkan anıt ve tarihi binaları ile de şehri keşfetmeye başlamak için en uygun nokta. Lodz‘da görülmeye değer tarihi binaların büyük çoğunluğu bu cadde üzerinde bulunmakta.

 

Sanatsal ve kültürel gelişime oldukça açık olan Lodz‘da Tasarım, Moda, Film gibi görsel ve işitsel sanatların canlandırılması için çalışmaların yapılmakta ve bu tür sanat ve kültür çalışmaları desteklenmektedir.

 

Şehirde doğa ile başbaşa kalmak isterseniz, bu konud da Lodz sizi birçok yeşil alan ve parkıyla en iyi şekilde ağırlamakta. Bu parklardan şehrin kuzeyinde bulunan Lagiewniki Parkı, Avrupa‘da ki en büyük şehir parkı, Fala ise eğlenceli bir bir Aquapark.

 

Öğrenci nüfusun etkisi midir bilinmez ama çok hareketli bir gece hayatına sahip Lodz, hatta zaman zaman başkent Varşova‘dan eğlenmek şehre gelindiği söylenmekte.

 

Skyscanner‘ın, bir kaç saniye içinde o yöne yapılan tüm uçuşları tarayarak bulacağı en uygun Lodz uçak bileti ile bu tarihi koruyan ancak modern yaşamın da tüm nimetlerini sunan şehrine bir keşif gezisi de siz yapın.

Uçuş güzergâhınız esnek mi? Daha fazla tasarruf için yakınlardaki havaalanlarını arayın.

Łódź yakınındaki havaalanları

Bu sayfada gösterilen fiyatlar sadece tahmini en düşük fiyatlardır. Son 45 gün içinde bulunmuştur.