Harita

Çanakkale Uçak Bileti

Çanakkale, Marmara ve Ege Denizlerine kıyısı olan, Türkiye’nin en batı ucunda bulunan, Baba Burnu ve Gökçeada’yı da il sınırlarına alan bir kıyı kentidir. Çanakkale, Asya ve Avrupa’yı birbirinden ayıran Çanakkale Boğazı ile muhteşem doğa, deniz ve kent manzaraları sunar. Yeşil ve mavinin iç içe yaşadığı, eşsiz güzellikteki koyları, kıyı kasabalarıyla, Çanakkale özellikte yaz aylarında ziyaret etmekten büyük keyif alacağınız bir kenttir. Antik çağda, Hellespontus ve Dardanelles olarak anılan kente, ilk yerleşimin günümüzden 3000 yıl önce başladığı bilinmektedir.

Çanakkale’de Akdeniz ve Karadeniz iklim yapısı, iç içe geçerek, bir tür geçiş iklimi oluşturmuştur. Yılın her mevsiminde keyifle ziyaret edeceğiniz şehrin yarısından fazlasını oluşturan doğal ormanlık arazi sayesinde, sıcak yaz mevsimlerinde bile, özellikle akşamları serin esen rüzgârıyla oldukça meşhurdur. 1995 yılında hizmete açılan Çanakkale Havaalanı’na, THY ve Anadolu Jet tarafından düzenli seferler yapılmaktadır. Havaalanı kente yalnızca 5 Km uzaklıkta olup, kent merkezine ulaşım, otobüs ve taksilerle sağlanmaktadır.

Doğal güzelliklerin, tarihi zenginliklerle buluştuğu kent Çanakkale, gezilip görülecek yerler açısından oldukça zengin. Yapılacak şeyler listesinin oldukça kalabalık olacağı bu güzel kentteki önemli noktaları birlikte hatırlayalım. Bozcaada ve Gökçeada; Saroz körfezinin tertemiz sularında, şaraplık üzüm ve şaraplarıyla bilinen iki önemli turistik noktadır. Bozcaada’da, Temmuz ayında yapılan “bağbozumu” şenlikleri, eğlencenin, lezzetle buluştuğu, şarap sever gezginlerin, görmeyi tercih ettiği bir etkinliktir. 4000 yıllık zeytin ağaçlarının bulunduğu adalarda yetişen zeytin ve ev yapımı zeytinyağları, mutlaka denemeniz gereken lezzetler arasındadır. Saroz körfezi karmaşık girdap oluşturan yapısıyla, kendini sürekli temizleyen bir yapıya sahiptir. Kendi kendini temizleyerek temiz kalan nadir körfezlerden biri olan Saroz Körfezi, dalış sporuna meraklı profesyonel ve amatör dalgıçların sık tercih ettiği denizlerden biridir. Adalara, Geyikli’den kalkan feribotlarla ulaşabilirsiniz. Assos, kentin sınırları içinde kalan diğer önemli bir cazibe merkezidir. Antik çağın önemli yerleşim merkezlerinden olan Behramkale, Assos’un tepelerinden, antik limana doğru bakmakta ve arkeoloji tutkunlarını beklemektedir. Daha fazla tarihi kalıntı görmek isteyenler için, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunan, Truva Antik Kenti hatırlatmadan geçemeyeceğimiz önemde bir yerdir. Çanakkale gezisinde, “- bu kadar tarih yeter” diyenler için bol oksijenli bir seçeneğimiz de mevcut. Alp Dağları’ndan sonra, dünyanın en fazla oksijen üreten dağı olan Kazdağı, Çanakkale’de bulunmaktadır. Kazdağı Milli parkı, doğal güzellikleri, akarsuları, tertemiz akan şelaleleri, suları ve görkemli çam ağaçlarıyla görmeniz gereken muhteşem bir doğa harikasıdır.

Çimenlik Kalesi, merkezde bulunan Aynalı Çarşı, Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı, Apollo Smintheus Tapınağı, Zeus Altarı, Adatepe Zeytinyağı Müzesi, Çanakkale içinde ve yakın çevresinde bulunan diğer turistik merkezlerdir.

Çanakkale, kenti ikiye bölen boğazı, Ege ve Marmara Denizindeki kıyıları sayesinde, tam bir balık cennetidir. Birbirinden farklı lezzetteki, deniz ürünlerini kordon boyunda bulunan balık lokantalarında bulmanız mümkün. Deniz ürünlerinin sıklıkla kullanıldığı bölge mutfağında, Sardalye, peynir helvası ve keşkek ayrı bir yer tutmaktadır. Çanakkale tadına doyamayacağınız doğal, tarihi değerlerle dolu bir kent, buradan dönmeden önce, tarihi çarşıdan, hediyelik tahta oyuncaklardan, bölgeye has zeytin ve zeytinyağından almayı ihmal etmeyin. 

Uçuş güzergâhınız esnek mi? Daha fazla tasarruf için yakınlardaki havaalanlarını arayın.

Çanakkale yakınındaki havaalanları

Bu sayfada gösterilen fiyatlar sadece tahmini en düşük fiyatlardır. Son 45 gün içinde bulunmuştur.