Harita

Achutupo Uçak Bileti Fiyatları

Guna Kadınları

Rengarenk giysileri ve bir o kadar renkli kültürleri ile Guna halkını tanımak için alacağınız Achutupo uçak bileti, paha biçilmez anılar biriktirmenizi de sağlayacak.

Achutupo, Panama Cumhuriyeti`ndeki  otonom bir bölge olan Guna Yala bölgesi sınırları içinde bulunan bir yerleşim alanıdır.

Eski adı San Blas olan Guna Yala  bölgesi, Panama‘nın kuzeyinde yerli bir etnik topluluk olan Guna‘ların vatanıdır. Bölgenin başkenti küçük bir ada üzerinde bulunan ve bir iniş pistine, müze, otel, hükümet binaları ve bir plaja sahip olan El Porvenir‘dir. 

Eldeğmemiş bir coğrafyaya sahip bakir bir bölge olan Guna Yala`nın kuzeyinde Karayip Denizi, doğusunda Kolombiya, güneyinde Darien ve Embera-Wounaan eyaletleri, batısında ise Colon eyaleti bulunmaktadır.

Achutupo‘nun bağlı olduğu Guna Yala‘nın idari yapısını oluşturan, bölgedeki tüm toplulukların temsilcilerinden oluşan ve yılda iki kez toplanan Genel Kongre, Guna Yala‘daki en yüksek siyasi otoritedir.

Muhteşem sahillere ve plajlara sahip olan bölgenin ekonomisi ağırlıklı olarak tarım, balıkçılık, el sanatları ve turizm ile desteklenen bölgede tarım alanında geleneksel olarak üretilen ürünler muz, mısır ve şeker kamışıdır, ayrıca hindistancevizi üretimi de gelir kaynağı olarak listelenebilir.

Ticaret amaçlı yapılan balıkçılık özellikle istakoz, yengeç kalamar ve ahtapot gibi  deniz ürünlerini de kapsamakta ve hergün adaya gelen uçak ile ürünler satış için gönderilmektedir.

Yerli kadınların yaptıkları geleneksel, rengarenk, otantik bir giyecek ve muhteşem bir elişi eseri olan Mola, hem Panama halkı hem de turistler tarafından yoğun talep görmekte ve bölgedeki bir çok ailenin gelir kaynağı durumunda. 

Guna kültüründe kadınların kendi toplumlarındaki sosyal duruşları kıyafetleri ile belirlenir. Zenginlik maddesel bir şey değildir bu kültüre göre, kendi ürettiği geleneksel kıyafetleri ile bir duruş ve statü edinir Guna Kadınları.

Achutupo da Guna kadınları kendi yaptıkları geleneksel giysileri mola`nın yanısıra, yine muhteşem bir elişi olan, Muswe adını verdikleri bir başörtüsü kullanmaktadırlar. Muswe birçok renkte olmakla beraber genellikle sarı ve kırmızı renklerden oluşan desenlere sahiptir. Genellikle başlarında veya çok sıcak havalarda omuzlarında kullandıkları Muswe aynı zamanda bir saygı belirtisidir.

Achutupo bölgesinde en önemli geleneklerden biri İci-İnna adı verilen Guna kızlarının ergenliğe adım atma törenidir. Ergenlik çağına gelen genç kızın burnuna, Gunalar için son derece değerli olan ve taşıyana da değer katan altın bir halka, törenle takılır,  aynı törende genç kızın kol ve bacaklarına bilekten diz ve dirseklerine kadar Uini veya Chakira adı verilen renkli boncuklar sarılır ve ergenliğe girişte takılan bu takılar, Guna`lı kadınlar tarafından kültürlerinin, geleneklerinin ve  kadınlara verilen değerin sembolü olarak yaşamlarının sonuna kadar taşınır.

1921 yılında Panama Hükümeti`nin Batılılaşma Hareketi adı altında yerli halkı geleneklerinden uzaklaştırmaya çalışmasıyla başlayan çatışmalar sonrasında Guna Yala bölgesi birkaç günlüğüne de olsa Tule Cumhuriyeti adı ile Panama’dan ayrılarak bağımsızlığını  ilan etmiş ancak Amerika‘nın arabuluculuğu ile yeniden Panama’yla birleşmiştir.

Bölge ekonomisine ve kültürün yaşatılmasına büyük katkı sağlayan bölgedeki turizm çalışmaları kapsamında bölgedeki oteller eko turlar, balık tutma, dalma ve yakın köylere turlar düzenlemektedir.

Özellikle San Blas adasında bulunan ve modern tesisat veya altyapının bulunmadığı,  rustik otel, seyahatin amacına son derece uygun olarak modern dünyadan tamamen uzak bir konaklama sağlamakta.

Achutupo`yu da içine alan Guna Yala bölgesinin turizm merkezi, ıssız cennet adaları ve rüya gibi büyüleyi sahilleriyle Carti bölgesidir. 

Bu birçok insanın varlığından bile haberi olmadığı büyüleyici kültürü ve cennet doğayı deneyimlemek için Achutupo uçak bileti ve maceracı bir ruha ihtiyacınız olacak. 

Uçuş güzergâhınız esnek mi? Daha fazla tasarruf için yakınlardaki havaalanlarını arayın.

Achutupo yakınındaki havaalanları

Bu sayfada gösterilen fiyatlar sadece tahmini en düşük fiyatlardır. Son 45 gün içinde bulunmuştur.