COVID-19 (Koronavirüsü) seyahat planınız üzerinde etkili olabilir. Nereye giderseniz gidin, en son önerileri burada bulabilirsiniz.

Seyahat Haberleri İngiltere vizesi nasıl alınır?

Tüm makaleler

İngiltere vizesi nasıl alınır?

İngiltere’de tatil planlıyorsanız, vize işlemleriyle ilgili her şeyi burada bulabilirsiniz; en ucuz uçak bileti de her zaman olduğu gibi Skyscanner’da!

Çokça sorulan "Yeşil Pasaporta İngiltere vizesi gerekir mi?" sorusunun cevabı da burada. Umuma Mahsus Pasaport (Bordo Pasaport), Hususi Pasaport (Yeşil Pasaport) ve Hizmet Pasaportu (Gri Pasaport) sahiplerinin İngiltere’ye, veya resmi adıyla Birleşik Krallık’a gitmek için vize çıkartmaları gerekir. Diplomatik Pasaport (Siyah Pasaport) sahipleri 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla Birleşik Krallık’a vizesiz seyahat edebilirler.

İNGİLTERE VİZESİ NASIL ALINIR?

İngiltere Vizesi - Londra

Vizeye başvurabilmeniz için Internet Explorer 10, 9, ya da 8; Chrome 30 ya da 29 veya Firefox 25 internet tarayıcısı kullanıyor olmanız gerekiyor. İngiltere vizesi başvurusu nasıl yapılır? İlk olarak, Visa4UK internet sitesinden, vize başvurunuzu yapmak üzere hesap oluşturarak, vize ücretini ödeyip randevu almalısınız. Birleşik Krallık Konsolosluğu hiçbir şekilde doğrudan vize başvurusu kabul etmiyor; belgelerinizi, randevu aldığınız aracı vize şirketinin Vize Başvuru Merkezi’ne eksiksiz teslim etmeniz gerekiyor. "Peki İngiltere vizesi başvurusu nerde yapılır?" diyorsanız; aracı vize şirketinin Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Gaziantep, Antalya ve Adana‘daki vize merkezlerinden birine randevunuzu alabilirsiniz.

Vizeniz çıkınca Londra’da nereleri gezebileceğinize bakın!

İNGİLTERE VİZESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

 • Güncel pasaport (en az 6 ay geçerli) ve varsa daha önce kullandığınız pasaport(lar)
 • Banka dekontları (son 6 ayın)
 • Maaş/gelir bordrosu (son 6 ayın)
 • Online başvuru formunun çıktısı
 • Randevu bildiriminizin çıktısı
 • Vize ücreti ödemesinin dekontu
 • Biyometrik Fotoğraf
 • Uçak bileti ve otel rezervasyonu
 • Davet mektubu (İngiltere’de yaşayan aile veya arkadaşınızın yanına gidiyorsanız)
 • İş/öğrenim durumuna göre eklemeniz gereken diğer belgeler
 • Durumunuza göre destekleyici belgeler

İNGİLTERE VİZE ÜCRETİ

VİZE TÜRÜ ÜCRET ($)
Kısa süreli turist vizesi (6 ay) 119
2 yıllık turist vizesi 452
5 yıllık turist vizesi 820
10 yıllık turist vizesi 1028
Kısa süreli öğrenci vizesi (6 ay) 125
Uzun süreli öğrenci vizesi 240
İş vizesi veya akademik vize (12 ay) 240
Yerleşim vizesi 1962

Listedekilerin dışında bir vizeye başvuruyorsanız, fiyatlara UK Visa resmi sitesinden ulaşabilirsiniz.

İNGİLTERE VİZE ÇEŞİTLERİ

– İngiltere Turist Vizesi

– İngiltere Öğrenci Vizesi

– İngiltere Çalışma Vizesi

– İngiltere Yerleşim Vizesi

İNGİLTERE VİZESİ NE KADAR SÜREDE ÇIKAR?

Vizeler çoğunlukla 10-15 iş günü (Türkiye ve İngiltere resmi tatil günleri dışında) içinde çıkar; bu süre bazı durumlarda uzayabilir. Öncelikli Servis ile dosyanız öne alınarak 5 iş günü içinde sonuçlanır; bu servisin £184’luk bir ücreti vardır. Eğer yerleşim vizesi için başvuruyorsanız vizenin sonuçlanması 60 iş gününü bulabilir. Fakat bu vize için de Öncelikli Servis mevcuttur; 15 iş günü içerisinde sonuçlanması için ödemeniz gereken tutar £551’dur.

İNGİLTERE VİZESİYLE HANGİ ÜLKELERE GİDİLİR?

İngiltere

Bu vizeyle Birleşik Krallık’ı oluşturan İngiltere, İskoçya, Galler ve İrlanda’ya seyahat edebilirsiniz. İrlanda Cumhuriyeti’ne İngiltere vizesiyle giriş yapamazsınız, ancak İngiltere’ye girdikten sonra geçiş izni alabilirsiniz. İngiltere Schengen ülkelerinin içinde bulunmadığı için, diğer Avrupa ülkelerine geçiş yapamazsınız. Schengen ülkelerinden biri üzerinden transit seyahat edecekseniz o ülkenin transit geçiş vizesini almanız gerekir.

En ucuz Londra uçak biletleri!

Bu sayfa bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır, Skyscanner’ın hiçbir vize işlemi üzerinde sorumluluğu yoktur. İngiltere vizesiyle ilgili detaylı ve resmi bilgilere Birleşik Krallık Devleti’nin resmi internet sitesi’nden ulaşabilirsiniz.

Şu yazılar da ilginizi çekebilir:

Londra’nın en iyi 12 restoranı

Yurtdışında İngilizce nerede öğrenilir?

Avrupa’da çifte vatandaşlık nasıl alınır?

Dünyanın seyahat arama motoru Skyscanner ile en uygun uçus, otel ve araç kiralama fiyatlarını bulabilirsiniz.