Harita

Omsk Uçak Bileti

Buz şehri

Rusya'da, Sibirya'nın güneybatısında bulunan Omsk Novosibirsk'ten sonra bölgenin en büyük ikinci şehri ve Omsk eyaletinin merkezidir.  18. Yüzyılın sonlarında burada büyük altın madenleri keşfedilmiş ve Omsk bölgenin merkezi haline gelmiştir, 19. Yüzyılın ortalarında da Batı Sibirya`ya başkentlik yapmıştır. 

Omsk Rusya`nın sürgün şehri olarak bilinmekte, sürgüne gönderilenler ilk olarak Omsk’a gönderilmişlerdir. Dünyaca ünlü yazar Fyodor Dostoyevski`de 4 yıl  Omsk hapishanesinde kalmış, ağır şartlardan dolayı ölümlerden dönmüş ancak Omsk`da geçirdiği yılların ruhunu yenilendiğini söylemiştir, 'Ölüler Evinden Anılar' adlı eseri, Omsk hapishanesinde geçirdiği günlere adanmıştır. Şu anda, Omsk Kalesi'nin içinde bulunan Dostoyevski Edebiyat Müzesi`nde yazara ait eserler sergilenmekte.

Uzun tarihi içerisinde oldukça zor dönemlerden geçen Omsk, sayıları az da olsa bazı tarihi yapıları korumayı başarmıştır. 1812`de yapılan Nikolskiy Kosak Katedrali, 1813 yılında yapılan Sibirya askeri okulunun binası ve şehir merkezinde bulunan valilik sarayı bu yapılardan bazıları. 1716 yılında kurulan, Barok mimariye sahip Omsk Kalesi ve kalenin hemen yanında bulunan Kosak mahallesi ahşap yapıları ve ahşap işleme sanatı ile ilgi çekmekte.

Omsk’un bir kültür şehri olduğunu söylemek mümkün.Oldukça yoğun bir kültürel yaşama sahip olan kentte onlarca tiyatro ve bir çok eğlence merkezi bulunmakta. Bu tiyatrolardan en eski olanı 1870 yılında kurulmuş olan Omsk Drama Tiyatrosu`dur. Tiyatronun bulunduğu caddeye barok tarzındaki yapılarından dolayı St. Petersburg’da ki Nevskiy caddesinin adı verilmiştir.

Sert iklimi özellikle kış aylarında bölgeyi ziyaret eden ziyaretçileri zorlasa da, büyüleyici bir doğaya sahip olan Omsk`da uçsuz bucaksız step manzaraları meditasyon etkisi yapmakta. 10 binlerce yıl önce oluşan Vasyuganskie bataklığı, dünyanın en büyük bataklıklarından biri ve UNESCO`nun doğal miraslar listesine girmeye aday. Cezbedici güzelliğiyle Amazon ormanlarına benzetildiği için bölgeye  'Rusya’nın Amazon Bölgesi denmekte.

Omsk bölgesinde bulunan İrtiş Nehri üzerinde, yaz aylarında Tümen bölgesine, tarihi Tobolsk kent’ine kadar, gemiyle nehir turları yapılmakta, tur sırasında bölgenin tamamı daha yakından görülmekte ve  Tobolsk kentinde bulunan tarihi anıt ve yapılar ziyaret edilebilmektedir. 

Omsk bölgesinin fazla kalabalık bir nüfusa sahip olduğu söylenemez, bu nedenle doğa hala bakir ve eldeymemiş bölgeler bulunmakta. Gerçek doğaseverler için bulunmaz bir cennet olan Omsk bölgesi, tamamen doğal ortamda, alışılmışın dışında tatil olanağı sunmakta.

Omsk civarında, doğal güzellikleriyle bilinen ve Tara nehrinin kıyısında yer alan Okunevo köyü ve düşen meteorların oluşturduğu tertemiz gölleriyle Beş Göller bölgesi ziyaret edilmesi önerilen yerler.Özellikle Beş Göller, yoğun olarak tercih edilen bir tatil bölgesidir.

Ülkemizden Omsk’a direkt tarifeli seferler yapılmadığı için, Omsk uçak bileti sorgularken  Moskova üzerinden ulaşımı tercih etmenizi öneririz. 

Uçuş güzergâhınız esnek mi? Daha fazla tasarruf için yakınlardaki havaalanlarını arayın.

Omsk yakınındaki havaalanları

Bu sayfada gösterilen fiyatlar sadece tahmini en düşük fiyatlardır. Son 45 gün içinde bulunmuştur.