Harita

Lugano Uçak Bileti

İsviçre’nin tamamında İtalyanca konuşulan tek kantonu olan Ticino Kanto’nunda bulunan Lugano kenti, dillere destan güzelliği ile dünyanın her yerinden turist çeken, masalsı bir şehirdir. Lugano Gölü kıyılarına kurulan kentin merkezi, sahilde bulunmaktadır. Islak Subtropik iklim yapısına sahip kentte yağış oldukça fazla görülmektedir. Kış aylarının nispeten ılık geçtiği kent yaz aylarını sıcak ve yağışlı geçirir. Türkiye’den aktarmalı olarak ulaşabileceğiniz Lugano Uluslararası Havaalanı, Milan Uluslararası Havaalanına otobüsle 1,5 saatlik uzaklıktadır. Kent içinde gezilerinizi yürüyerek yapabileceğiniz ölçekte bir kent olan Lugano’da birçok sokak ve cadde yalnızca yaya trafiğine açıktır.

Lugano’da görülecek o kadar çok yer ve yapılacak o kadar çok etkinlik var ki, bir şeylerin mutlaka eksik kalacağını baştan belirtmek gerek. Yürüyerek dolaşmanızı önerdiğimiz kentte bazı noktalara finiküler sistemle ulaşmak hem daha az yorucu hem de kentin mükemmel manzarasını kaçırmamak için akıllıca olacaktır. Eski kent bölgesinde tren istasyonunun hemen yanındaki finiküler istasyonundan her 5 veya 10 dakikada bir hareket eden Funicolare Lugano Citta sizi tepelere taşıyacak seçeneklerden biri. Funicolare Lugano Paradiso, Lugano’dan Monte San Salvatore’nin zirvesine uzanan finiküler seyahatinizde Lugano Gölünün muhteşem manzarasına ve gölün diğer yakasından görünen İtalya’ya ait yerleşim birimi Campione d’Italia görüntüsüne tanıklık edeceksiniz. Diğer bir alternatif ise Funicolare Monte Bre. Lugano Gölünden Monte Bre Dağının en tepe noktasına kadar ulaşan finiküler sistemde muhteşem vakitler geçirebilirsiniz. Lugano Gölünden hareket eden feribotlar ve teknelerle çevre köylerini, balıkçı kasabalarını hatta yanınızda pasaportunuzu alarak göl kenarındaki İtalyan kentlerini de ziyaret etmeniz mümkün. Yüzmek, dağa tırmanmak, ormanda yürüyüş, trekking, kürek çekmek ve dağ bisikleti kullanmak hem gezinti hem de spor amaçlı yapılabilecek etkinlikler arasında. Oksijenin bu denli bol, yeşilin ve mavinin bu denli güzel korunduğu bu özel coğrafyada doğayla baş başa olmanın keyfini çıkarın.

Eski kent bölgesi, Swiss Minyatür Köyü, Parco Civico ve Montagnola’da bulunan Herman Hesse Müzesi, Meleklerin Meryem Kilisesi ve Lugano Katedrali ziyaret etmenizi tavsiye ettiğimiz noktalar. Cantonal Art Museum ise mutlaka görmeniz gereken bir müze. Bre Dağı eteklerine kurulmuş olan Gandria el değmemiş güzelliği ile sanki yağlı boya bir tablo görüntüsünde. Kent merkezinden otobüs veya göl üzerinden teknelerle ulaşabileceğiniz Gandria dar sokakları ve her köşe başında sizleri bekleyen mükemmel sürprizleriyle mutlaka görmeniz gereken bir kasaba. Lugano’yla ilgili yazılacak o kadar çok güzellik var ki, bir şeyleri atlayacağımızı en başta belirtmiştik. Atladıklarımızı görmek için sizler bir an önce Lugano’yu keşfetmeye gidin, hiç pişman olmayacaksınız.

Uçuş güzergâhınız esnek mi? Daha fazla tasarruf için yakınlardaki havaalanlarını arayın.

Lugano yakınındaki havaalanları

Bu sayfada gösterilen fiyatlar sadece tahmini en düşük fiyatlardır. Son 45 gün içinde bulunmuştur.