Harita

Ålesund Vigra Uçak Bileti Fiyatları

Norveç’in Batı Fiyort bölgesinde Atlantik’e doğru tablo güzelliğinde bir kent olan Aalesund şehri Sunnmore Dağlarıyla çevrilidir. Aalesund Vigra kentin havaalanıdır. Kente Türkiye’den direkt uçuş bulunmamaktadır. Oslo, Amsterdam veya Zürih üzerinden aktarmalı olarak bu güzel şehre varmanız mümkün. 20. Yüzyılın başlarında bir yangın sırasında tahrip olan şehir, zarif dekoratif süslemelerin, bitkisel desen ve kıvrımların sıklıkla kullanıldığı bir sanat akımı olan Art Nouveau tarzında yeniden inşa edilmiştir. Norveç’in doğasının güzelliğinden gelen gücüyle, önemli bir turizm merkezi olan kente hayran olmamak mümkün değil. Aalesund kentinin içinde ulaşım otobüslerle yapılsa da önerimiz bu güzel ve küçük kenti yürüyerek dolaşmanız. Taksi ücretlerinin Norveç genelinde oldukça pahalı olduğunu hatırlatmak isteriz.

Atlantik Denizi Parkı Kuzey Avrupa’nın en büyük deniz parkıdır. Kent içinden hareket eden otobüslerle ulaşacağınız Tueneset bölgesinde bulunan park mutlaka görmeniz gereken bir noktadır. Nefes kesici bir ortamı olan parkta dalış sporu dahil olmak üzere birçok aktiviteye katılabilirsiniz. Parkı ziyaretiniz sonrasında Tueneset’in yemyeşil doğasında bulunan yürüyüş yollarıyla Atlantik kenarına yapacağınız doğa yürüyüşü size ne denli özel bir coğrafyada olduğunuzu kanıtlayacaktır. Kentte mutlaka yapmanız gereken aktivitelerden biri de; 418 merdivenle çıkacağınız Fjellstua.  418 merdiven size yorucu görünse bile, tepeye vardığınızda göreceğiniz nefes kesici manzara buna değer. Tepede bulunan kafeteryada dinlenebilir, bu muhteşem manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz. Jugendstilsenteret, Aalesund tarihini ve mimarisini detaylı bir şekilde görüp öğrenebileceğiniz bir müze. Muazzam bir koleksiyona sahip olan müzede bulunmaktan büyük keyif alacaksınız.

Trekking severler! Doğa yürüyüşüne bayılanlar ve hatta bu etkinlikten fazla hoşlanmayan gezginler. Yeryüzünde görüp görebileceğiniz, yürüyeceğiniz, tırmanabileceğiniz nadir güzellikte bir yerdesiniz. Molladalen veya Slogen’de yapacağınız yürüyüşler dik dağların ardından şelalelere kavuşuyor. Mutlaka deneyin, bu yükseklikten dağların, fiyortların ve denizin görüntüsü hafızanızın en özel bölgelerinde saklanacak nitelikte. Bu güzel kentte görülecek, kiliseler, müzeler ve sanat galeri de mevcut. Ama bizim tavsiyemiz; zamanınızın çoğunu bu çok özel coğrafyada dışarıda geçirmeniz. Tatiliniz yaz aylarına denk geldiyse deniz safarisine mutlaka katılın. Şehir yürüyüşünüzde dar sokakların, özenli bir şekilde inşa edilen binaların keyfini çıkarın. Aalesund eninde sonunda bir balıkçı kenti, eğer balıkçılık tarihine ve eski balıkçılık objelerine meraklıysanız Balıkçı Müzesini de mutlaka dolaşın. 

Aalesund’un kent merkezinde özellikle Kremmergaarden’de bulunan çeşitli küçük mağazalardan yerel ürünler, hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz. Eşine az rastlanan bir mutfak olan Norveç mutfağı şüphesiz taze deniz ürünlerinden oluşuyor. Balıkçılığın önemli bir gelir kaynağı olduğu ülkede, deniz ürünlerinden hazırlanan yemekleri, füme balık çeşitlerini mutlaka deneyin. Tüm dünyaya balık ihraç eden ülkede “bacalao” çok özel, yerel bir yemek. Tatmadan dönmeyin. 

Uçuş güzergâhınız esnek mi? Daha fazla tasarruf için yakınlardaki havaalanlarını arayın.

Ålesund Vigra yakınındaki havaalanları

Bu sayfada gösterilen fiyatlar sadece tahmini en düşük fiyatlardır. Son 45 gün içinde bulunmuştur.