Seyahat Haberleri ABD Vizesi

Tüm makaleler

ABD Vizesi

ABD vizesi ile ilgili yapılan değişikliklerden dolayı lütfen en güncel bilgiyi ABD konsolosluklarından alınız. Amerika Birleşik Devletleri, yüzölçümüyle dünyanın en büyük ülkelerinden biri. 200 yıllık bir ülke olmasına rağmen dünyanın süper gücü. 50 eyalet ve bir federal bölgeden oluşan ABD, fırsatlar ülkesi olarak biliniyor. Siz de Amerikan Rüyası'nı tatmak istiyorsanız, en ucuz Amerika biletleri Skyscanner'da!

Çok sayıda insan, hayallerini gerçekleştirmek için ABD’ye gelmek istiyor. Gezmek için gelenler Hollywood sinemasında gördüğü yerleri bizzat yaşama imkanı buluyor. Amerika; Özgürlük Heykeli’nden, Manhattan’dan, Hollywood’dan ibaret değil. Eyaletleri, şehirleri, gökdelenleri, otoyolları, kanyonlarıyla Amerika’da gezilecek çok yer var. Ayrıca eğitim için gelenler dünyanın en iyi eğitim kurumlarında okuma imkanı kazanıyor. Amerika Birleşik Devletleri, çalışmak için buraya gelecek olanlara da cazip imkanlar sunuyor. Burada yaşamak isteyenler ise çok kültürlü bir ülkenin bir parçası oluyor. Bunlar için öncelikle gereken ABD vizesi almak ve maceranın başlat düğmesine basmak.

Amerika vizesi nasıl alınır?

ABD Vizesi

Amerika vizesi almak, insanın gözünü korkutan bir süreç olarak biliniyor. Amerika vize işlemleri açısından uğraş isteyen bir ülke. Eğer Schengen vizesi almak zor diye biliyorsanız, Amerika için bu durum daha da zor diyebiliriz. Amerika’ya yoğun bir ilgi var ve ABD vize başvurusu işlemleri ince elenip sık dokunması gereken işlemler. Gerçekleştireceğiniz seyahatin amacı ve diğer durumlar, ABD göçmenlik yasalarına göre hangi vize türünü almanız gerektiğini belirleyecek. Başvuracağınız kategoride Amerika vizesi almak için, ilgili vize türünün gerektirdiği tüm şartları taşımanız ve taşıdığınızı kanıtlamanız gerekiyor. Turist vizesi, öğrenim vizesi, çalışma vizesi, yerleşme vizesi için uygulanan işlemler birbirinden farklı.

En Ucuz Amerika Uçak Biletleri

ABD Vize Türleri

Amerika Vize Türleri

Göçmen Bürosu (INS) tarafından verilen vize ikiye ayrılıyor. Amerika göçmen vizesi ve göçmen olmayan vizesi. Amerika göçmen vizesi, green card ile elde ediliyor. Bu vize türü seçme ve seçilme hakkı dışında, bir Amerikan vatandaşının haklarına sahip olma imkanı veriyor. Göçmen olmayan vizeler ise harflerle belirtiliyor.

A Vize – Diplomatik vize. G Vize – Diplomat vizesi. BM ve benzeri uluslararası organizasyonlar için. B Vize – İş, gezi ya da tıbbi tedavi amaçlı geçici ziyaret. C Vize – ABD’den transit geçiş vizesi. D Vize – Gemi ve uçak personeline verilen mürettebat vizesi. E Vize – Tüccar ve yatırımcı vizesi. Vize sahibinin eşi ve 21 yaş altındaki evlenmemiş çocukları da vizeden faydalanabilir. ABD’yle ticaret antlaşması olmayan ülkelerin vatandaşlarına verilmez. F ve M Vizesi – Bu eğitim vizesi akademik eğitim veya dil eğitimi alan öğrencilerle, mesleki veya akademik olmayan eğitim alan öğrencilere veriliyor. H Vize – Geçici işçilere veriliyor. Bu vizenin dört tipi bulunuyor. H1-A vizesi ABD’de geçici olarak çalışan hemşirelere veriliyor. H1-B vizesi uzmanlık isteyen işlerde çalışanlara veriliyor. H-2 vizesi ABD’de az bulunan teknisyen gibi niteliklere sahip olanlara veriliyor. H-3 vizesi stajyerlere veriliyor. J Vize – Değişim programı ziyaretçilerine veriliyor. I Vize – Basın mensubu ve gazetecilere verilen vize. K Vize – Bir ABD vatandaşının nişanlısı veya eşine verilen vize. L Vize – Şirket İçi transfer olan çalışanlara veriliyor. O ve P Vizesi – Bilim, sanat, eğitim, spor, ticaret ve eğlence alanlarında yetenekli kişilere veriliyor. Q Vize – Uluslararası kültürel değişim programlarına katılmak için gelenlere veriliyor. R Vizesi – Belirli bir faaliyet süresince ABD’ye gelecek olan din adamlarına veriliyor. S Vize – Amerikan gizli servisi veya polise verecekleri önemli bilgiler karşılığında ABD’de kalma imkanı tanıyan vize.

Sınırlı bütçeyle tatil planlıyorsanız, New York’ta Yapılacak Bedava 11 Aktiviteyi kaçırmayın!

Amerika vizesi için gerekli evraklar

Amerika - Miami

Unutmayın en temel şart, Amerika vizesi için gerekli belgeler tam olarak hazırlanmalı. Bu belgelerden biri veya birkaçı eksik olursa Amerika seyahatiniz başlamadan biter. Vize türlerinde olduğu gibi vize için gerekli evraklar bölümünde de farklılıklar bulunuyor.

Hem gezmek hem alışveriş yapmak isteyenler için New York’ta Alışveriş Yapmak İçin En İyi 10 Adres.

Bordrolu olarak çalışıyorsanız

1. Amerika Konsolosluğu’na yazılmış dilekçe. İşvereniniz tarafından, şirketinizin antetli kağıdına kaşeli ve imzalı olarak yazılacak. Dilekçede çalışılan görev, seyahat detayları ve vize talebi belirtilecek. 2. Çalıştığınız şirketin imza sirküleri 3. Çalıştığınız şirketin vergi levhasının fotokopisi 4. Çalıştığınız şirketin faaliyet belgesi fotokopisi (yeni tarihli olacak) 5. Çalıştığınız şirketin ticari sicil gazetesi fotokopisi 6. İşe giriş bildirgenizin fotokopisi (işe yeni girdiyseniz eski belgeyi de ekleyin) 7. Son dört ayı içeren sigorta bildirgesi fotokopisi 8. Son üç ayı içeren bordro fotokopisi 9. Çalıştığınız şirketin hesap cüzdan fotokopisi 10. Gayrimenkul tapularınızın fotokopisi 11. Kredi kartlarınızın fotokopisi 12. Otel rezervasyonunu ve uçak biletini gösteren belge 13. Ticari amaçlı seyahat ediyorsanız ABD’deki firmadan davetiye 14. 2 Resim (Beyaz fonda, yeni çekilmiş ve rötuşlanmamış olacak) 15. Vize bitiş tarihi itibarıyla en az 6 ay geçerlilik süresi olan pasaport. Varsa eski pasaportlarınızı ekleyin. 16. Seyahat Sağlık Sigortası (30.000 euro teminatlı ve seyahat süresini kapsayacak) 17. İlave Evraklar (altta ilave evraklar kısmına bakın)

İşveren olarak ABD vizesi almak istiyorsanız

1. Amerikan Konsolosluğu Vize Departmanı’na yazılmış dilekçe. Dilekçede seyahat detaylarınızı, vize talebinizi belirtin. Dilekçeyi şirketinizin antetli kağıdına yazın, kaşeli ve imzalı olacak. 2. Vergi levhanızın fotokopisi 3. Ticari sicil gazetenizin fotokopisi 4. Faaliyet belgenizin fotokopisi (yeni tarihli olacak) 5. İmza sirkülerinizin fotokopisi 6. Hesap cüzdanınızın fotokopisi 7. Gayrimenkul tapularınızın fotokopisi 8. Kredi Kartlarınızın fotokopisi 9. Otel rezervasyonunu ve uçak biletini gösteren belge 10. Ticari seyahatleriniz yapacaksanız Amerika’daki firmadan davetiye 11. 2 Resim (Beyaz fonda, yeni çekilmiş ve rötuşlanmamış olacak) 12. Vize bitiş tarihi itibarıyla en az 6 ay geçerlilik süresi olan pasaport. Varsa eski pasaportlarınızı ekleyin. 13. Seyahat Sağlık Sigortası (mümkünse bir Amerikan şirketinde minimum 10.000 euro teminatlı yaptırın) 14. İlave Evraklar (altta ilave evraklar kısmına bakın)

Öğrenci vizesi için gerekli belgeler

1. Amerika Konsolosluğu Vize Departmanı’na yazılmış dilekçe. 2. Halen öğrenciyseniz okuduğunuz okuldan alınmış yeni tarihli öğrenci belgesi. 3. 18 yaşından küçükseniz, anne ve babanızdan Amerika’ya seyahat edebilmeniz için aldığınız muvafakatname 4. Aile işveren ise ya da bordrolu ise yukarıda işverenlerden ve bordrolulardan istenen evraklar 5. 2 Resim ( Beyaz fonda, yeni çekilmiş ve rötuşlanmamış olacak) 6. Vize bitiş tarihi itibarıyla en az 6 ay geçerlilik süresi olan pasaport. Varsa eski pasaportlarınızı ekleyin. 7. Seyahat Sağlık Sigortası (30.000 euro teminatlı ve seyahat süresini kapsayacak) 8. Anne veya babanın varsa geçerli ya da eski Amerika vizesi fotokopileri 9. İlave Evraklar (altta ilave evraklar kısmına bakın)

Üniversite öğrencileri için Erasmus Programıyla Gidilebilecek En İyi Ülke ve Şehirler!

Ev hanımı olarak ABD vizesine başvurmak istiyorsanız

1. Amerika Konsolosluğu Vize Departmanı’na yazılmış dilekçe. 2. Gayrimenkul tapularınızın fotokopisi 3. Hesap cüzdanızın fotokopisi 4. Eşiniz çalışıyor ya da işverense ona göre yukarıda belirtilen evraklar eklenecek 5. 2 Resim ( Beyaz fonda, yeni çekilmiş ve rötuşlanmamış olacak) 6. Vize bitiş tarihi itibarıyla en az 6 ay geçerlilik süresi olan pasaport. Varsa eski pasaportlarınızı ekleyin. 7. Seyahat Sağlık Sigortası (30.000 euro teminatlı ve seyahat süresini kapsayacak) 8. Eşinin varsa geçerli ya da eski Amerika vizesi fotokopileri 9. İlave Evraklar (altta ilave evraklar kısmına bakın)

Emekli olarak ABD vizesine başvurmak için

1. Amerika Konsolosluğu Vize Departmanı’na yazılmış dilekçe 2. Emeklilik cüzdanınızın fotokopisi 3. Sağlık karnenizin fotokopisi 4. Gayrimenkul tapularınızın fotokopisi 5. Banka cüzdanınızın fotokopisi 6. 2 Resim ( Beyaz fonda, yeni çekilmiş ve rötuşlanmamış olacak) 7. Vize bitiş tarihi itibarıyla en az 6 ay geçerlilik süresi olan pasaport. Varsa eski pasaportlarınızı ekleyin. 8. Seyahat Sağlık Sigortası (30.000 euro teminatlı ve seyahat süresini kapsayacak) 9. İlave Evraklar (altta ilave evraklar kısmına bakın)

Vize başvurusu esnasında istenecek ilave evraklar

 • DS-156 yani göçmen olmayan vize başvuru formu
 • DS-157 göçmen olmayan vize başvuru ek formu
 • Eşiniz ya da çocuğunuzla gidecekseniz her biri için DS-158 formu
 • Mülakat ücretini gösteren banka dekontu
 • 5 cm x 5 cm fotoğraf (Beyaz fonda, yeni çekilmiş ve rötuşlanmamış olacak)
 • Nüfus cüzdanı
 • Varsa evlilik cüzdanı
 • Varsa davet mektubu
 • Tapu senetleri, araba ruhsatı
 • Askerlik durum belgesi
 • Parmak izi (müracaat sırasında elektronik olarak alınacak)

Şu yazılar da ilginizi çekebilir:

Yeşil Pasaporta Vize

Avustralya Vizesi

Tatil İçin En İyi 10 Vizesiz Ülke!

Dünyanın seyahat arama motoru Skyscanner ile en uygun uçus, otel ve araç kiralama fiyatlarını bulabilirsiniz.