COVID-19 (Koronavirüsü) seyahat planınız üzerinde etkili olabilir. Nereye giderseniz gidin, en son önerileri burada bulabilirsiniz.

Seyahat Haberleri Budapeşte’de gezilecek yerler

Tüm makaleler

Budapeşte’de gezilecek yerler

Köprüleri, kalesi, Parlamento Binası ve birçok turistik noktalarıyla, yani özetle tarihiyle çokça ilgi gören Budapeşte'de görülecek en iyi 12 yeri sizin için listeledik!

1. Budin Kalesi

Budin Kalesi

Şehrin Orta Çağ’dan kalma bu bölgesi Arnavut kaldırımlı sokaklarıyla buram buram tarih kokuyor. Budapeşte’de görülmesi gereken yerlerin başında gelen Budin Kalesi’nin civarı başlı başına turistik bir bölge. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu bölgede bütün bir gününüzü geçirip yorulduğunuz zaman da civardaki hoş kafelerin birinde soluklanıp bir şeyler içebilirsiniz.

Avrupa’nın en güzel 15 kale ve şatosu listemizdeki diğer kalelere de göz atın!

2. Matthias Kilisesi

Matthias Kilisesi

Geçmişi 11. yüzyıla dayanan Matthias Kilisesi 14. yüzyılın başlarında inşa edilmiş. 1800’lerde birçok kez restore edilen kilise, Osmanlı yönetimi altındayken bir dönem cami olarak işlev gördükten sonra, yeniden Macarların eline geçince eski haline getirilmiş. Budapeşte’de gezip görülecek yerlerden bir tanesi burası.

3. Balıkçı Tabyası

Balıkçı Tabyası

Budin Kalesi bölgesinde yer alan, Matthias Kilisesi yakınlarındaki bir diğer önemli yapı da Balıkçı Tabyası. 19. yüzyıl sonlarında şehre ve Tuna Nehri’ne hakim olacak şekilde yapılan tabya, Budapeşte’yi en güzel görebileceğiniz noktalardan birisi. Tabyanın 7 kulesi, 896 yılında Karpat Havza’sına yerleşen 7 Macar boyunu simgeliyormuş.

4. Parlamento Binası

Parlamento Binası

Budapeşte’de görülecek yerlerin arasında Parlamento Binası da önemli bir yere sahip. Macaristan’ın bağımsızlığını ve gücünü temsil eden ihtişamlı binayı toplantı veya önemli görüşmelerin olmadığı günlerde gezebiliyorsunuz. Geceleri dışarıdan aydınlatılan Tuna kıyısındaki bina şehrin güzelliğine güzellik katıyor.

5. Kahramanlar Meydanı

Kahramanlar Meydanı

Macar halkı için büyük değere sahip meydanda Macar tarihinin en önemli liderleri ve savaş kahramanlarının heykelleri yer almakta. Budapeşte’de mutlaka gezilmesi gereken yerlerden biri olan Kahramanlar Meydanı’nın ortasında da uzun bir sütun üstünde Baş Melek Cebrail duruyor. Buradaki heykellerden biri de Osmanlı savaşı sırasında Türk tarafında yer almış Macar devlet adamı Tökeli İmre’ninki.

6. Vajdahunyad Kalesi – Şehir Parkı

Vajdahunyad Kalesi

Flickr, Creative Commons CC BY-SA 2.0

Kahramanlar Meydanı’nın ortasındaki kapıdan Şehir Parkı’na giriş yapabiliyorsunuz. Şehir Parkı’nın içindeki gölün kenarında bulunan Vajdahunyad Kalesi 1896 yılında, Macar boylarının Karpat Havza’sına yerleşmesinin bininci yılı anısına inşa edilmiş. Parkta ayrıca müze, sanat galerisi, sirk ve bir de restoran var. Budapeşte’de yemek yenecek yer arıyorsanız burayı düşünebilirsiniz.

7. Aziz Istvan Bazilikası

https://www.instagram.com/p/BKqrc2LhAJk/

Macaristan’da bulunan en büyük çana sahip bazilika için şehrin en önemli ibadethanesi denebilir. Turist ziyaretine açık olan bazilikanın içini küçük bir ücret karşılığında gezebilir ve kulesinden şehri seyredebilirsiniz. Budapeşte’de ne yenir diyorsanız, bazilikanın etrafında bulunan restoranlarda yerel yemekleri tadabilirsiniz.

8. Macaristan Ulusal Müzesi

Macaristan Ulusal Müzesi

Flickr, Creative Commons CC BY-SA 2.0

Yine Budin Kalesi sınırları içinde yer alan bir diğer gezilecek yer de Macaristan Ulusal Müzesi. Dünyaca ünlü Alman klasik müzik bestekârı Beethoven ve Macar Liszt’in piyanolarını görebileceğiniz müzede birçok alanda sayısız koleksiyon sergileniyor. Müzenin tamamını gezmek epey bir vaktinizi alabilir, o yüzden gitmeden önce veya gittiğinizde ziyaretinizi planlayarak gezmenizi tavsiye ederiz.

9. Zincirli Köprü (Chain Bridge)

Zincirli Köprü

1849 yılında inşa edilen ve Buda ile Peşte’yi birbirine bağlayan köprü, Budapeşte’nin ilk sabit köprüsüymüş. O zamana kadar dubadan köprülerle diğer tarafa geçiliyormuş, yahut kış aylarında Tuna’nın donması bekleniyormuş. Köprü hem İngiliz bir mimar tarafından tasarlanmış, hem de parçaları İngiltere’de üretilip ayrı ayrı Budapeşte’ye getirilip birleştirilmiş.

Bu köprünün üzerinde yürümesi kolay, siz bir de dünyanın en tehlikeli köprülerini görün!

10. Devlet Opera Binası

Devlet Opera Binası

Dünyaya nam salmış bir opera binası olmakla birlikte çok da iyi bir akustiğe sahip bu yerin içindeki süslemeler de ayrıca şahane. 1875 – 1884 yılları arasında inşa edilmiş bina 1261 kişi kapasiteli ve o zamanlar için çok ileri bir mühendislikle tasarlanmış. Budapeşte’de yapılması gerekenler listenizde Devlet Opera Binası’nda bir tiyatro, opera veya bale seyretmek de olmalı; yerinizi çok önceden ayırtmayı unutmayın.

Avrupa’nın en güzel opera binalarından biri de Ukrayna’da bulunuyor. İlginç bir hikayesi olan opera binasını görmek için Lviv’de gezilecek yerler listemize bakın.

11. Margaret Adası

Margaret Adası

Şehrin iki yakasının tam ortasında, Tuna Nehri üzerindeki bu rüya gibi ada, çocukların yanı sıra yetişkinlerin de heyecanla dolaştığı bir yer. Adayı gezerken Orta Çağ’dan kalma birçok kilise ve manastırla karşılaşacaksınız. Margaret Adası ve içindeki binalar Osmanlı zamanında harem olarak kullanılmış. Burası Budapeşte’de mutlaka gezilmesi gereken yerlerden.

12. Budapeşte Merkez Hali

https://www.instagram.com/p/BPLc88LBwCq/

Peşte tarafında yer alan kapalı pazar yeri epey geniş bir alana sahip. Güzel mimarisiyle dışarıdan insanı oldukça etkileyen bu bina, içeriye girdiğinizde de insanı ayrı büyülüyor. Her türlü yiyecek içeceği bulabileceğiniz şehrin bu en eski pazarında kendinizi kaptırıp her şeyden yiyebilirsiniz. Eğer yemeği fazla kaçırdıysanız da dışarıya çıkıp nehir kenarında biraz yürüyüş yapmanızı öneririz. Zira Merkez Hali Tuna Nehri’ne çok yakın.

Şu yazılar da ilginizi çekebilir:

Balkanlara vizesiz seyahat

Fotoğraflarla kısa bir Saraybosna turu

Avrupa’nın en güzel şehirlerinin en havalı 15 mahalle ve semti

Türkiye’nin en güzel kale ve sarayları

Dünyanın seyahat arama motoru Skyscanner ile en uygun uçuş, otel ve araç kiralama fiyatlarını bulabilirsiniz.