Seyahat Haberleri İpuçları Hollanda Vizesi

Tüm makaleler

Hollanda Vizesi

Vize işleri her zaman kafa karıştırıcı. Hollanda vizesi almak için yapmanız gerekenleri sizin için sıraladık, işinizi kolaylaştırdık.
Her Yere Ucuz Bilet Ara

Hollanda Vizesi Nasıl Alınır?

Popüler tatil adreslerinden Hollanda’yı mı gözünüze kestirdiniz ve elinizin altında hazır bekleyen bir Schengen vizeniz yok. O zaman size konsolosluk yolları göründü. Buyurun Hollanda turistik vizesi için gerekli evraklarla ve yapmanız gerekenlere beraber göz atalım. Başlamadan önce hatırlatalım başka bir Schengen ülkesinden aldığınız vize ile Hollanda’ya giriş yapabilirsiniz ancak özellikle ilk giriş yapacağınız ülke burası ise bu yöntem çok da tavsiye edilmemekte.

Hollanda uçuşlarını karşılaştırıp en uygun fiyatı bulmak için ucuz Amsterdam uçak biletlerine Skyscanner yardımıyla bakabilirsiniz.

Ucuz Amsterdam Uçak Biletleri

Hollanda Vizesi İçin Gereken Evraklar

Pasaport 

Hollanda vize başvurusu için kullanılacak pasaportlar; son 10 yıl içerisinde çıkarılmış ve dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay geçerliliği olan belgeler olmalı. Ayrıca elbette vize basılacak boş sayfanız olması da gerekiyor.

Hollanda vizesi başvuru formu

Formu vize işlemleriyle ilgilenen aracı şirketin sitesinden indirebilirsiniz. Form eksiksiz doldurulmalı ve başvuru sahibinin ıslak imzasını taşımalı. Vize randevusuna gittiğinizde bu formu diğer vize başvuru belgeleriyle bilrikte yanınızda götürmeyi unutmayın.

Biometrik fotoğraf

Bütün Schengen vizelerinde olduğu gibi 2 adet, 3,5×4,5 cm ölçülerinde, maksimum son 3 ay içerisinde çekilmiş, arka fonu beyaz ve kişinin pasaportunda bulunan daha önce almış olduğu herhangi bir vize işleminde kullanılmamış fotoğrafa ihtiyacınız var.

Nüfus kayıt örneği ve nüfus cüzdanı fotokopisi 

Güncel tarihli, aile ve ikamet etmekte olduğu adres bilgilerini içerecek şekilde düzenlenmiş tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve ön ve arka yüz bilgilerini gösterir nüfus cüzdanı fotokopisi.

Finansal durum belgeleri

Son 3 aylık maaş bordroları, bağlı bulunulan kurumun insan kaynakları tarafından hazırlanmış olmalı. Ayrıca yine son 3 ayı kapsayan banka hesap dökümü ve banka imza sirküleri de istenen evraklar arasında. Adınıza kayıtlı tapu, araç ruhsatı, kira gelirleri ve kredi kartı ekstreleri gibi destekleyici belgelerin evraklar arasında bulunması da artı puan. 

Ucuz Amsterdam Uçak Biletleri

Dilekçe

Çalıştığınız kurum veya şirketinin antetli kağıdına şirket yetkilisi tarafından yazılmış dilekçe. Standart bir formatı var şirketinizin ilgili departmanında halihazırda bulunması muhtemel. Eğer işveren iseniz kendi adınıza bir dilekçe hazırlayabilirsiniz.

Kurum bilgilerini doğrulayan belgeler 

Aşağıdaki belgelerin de dosyada yer alması gerekmektedir:

Vergi levhası
Faaliyet belgesi
Şirketin imza sirküleri
Şirketin ticaret sicil gazetesi
Artı olarak vize müracaatında bulunacak kişilerin SGK işe giriş bildirgesi ve SGK hizmet dökümü.

Rezervasyonlar

Hollanda’da kalınacak yere ait rezervasyon bilgileri ve uçak bileti rezervasyonu. Eğer bir davet üzerine gidiyorsanız davet eden kişi tarafından konsolosluğa ya da büyükelçiliğe yazılmış mektup.

Seyahat sağlık sigortası

Hollanda’ da kalış süresini kapsayan, tüm Schengen ülkelerinde geçerli, en az 30.000 Euro teminata sahip sigorta.

Hollanda vizesi
Ucuz Amsterdam Uçak Biletleri

Aşağıdaki duruma sahip kişilerin ek olarak hazırlaması gereken evraklar 

Emekliler için 

Emekliğini gösteri belgeler.

Memurlar için

Bağlı bulunulan kurumun resmi izin belgesi.

Öğrenciler için 

Güncel tarihli orijinal öğrenci belgesi. 

Çiftçiler için 

Bağlı bulunulan ziraat odasından alınmış ziraat sicil kaydı, kişinin ekili topraklarına dair belgeler.

18 yaşından küçükler için

Aileden birisi ile seyahat edecek olması halinde ebeveynler tarafından imzalanmış, noter onaylı orijinal muvafakatname.

Eski vizeler

Pasaport fotokopileri, Hollanda vize işlemlerinde bulunacak kişinin varsa eski pasaportunda bulunan kimlik bilgilerini içermekte olan kısmın fotokopisi, daha önce almış olduğu Schengen vizelerinin fotokopileri.

HOLLANDA VİZESİ HAKKINDA SIK SORULAN SORULAR

Hollanda vizesi sıkça sorulan sorular

Parmak izi vermemiz gerekiyor mu?

Parmak izinizi Hollanda veya Schengen bölgesindeki herhangi bir ülkeye 25 Eylül 2014 tarihinden itibaren vermiş olmanız yeterli. Parmak izinizin 5 yıl geçerliliği bulunuyor. Yani son 5 yıl içinde herhangi bir Schengen ülkesine parmak izi verdiyseniz tekrar vermenize gerek olmayacaktır.

Hollanda vizesi kaç günde çıkar?

Konunun bu kısmı biraz da Hollanda Konsolosluğu’nun veya Hollanda Büyükelçiliği’nin o dönemdeki iş yoğunluğuna bakıyor. Ayrıca resmi, dini ve ulusal bayramları da göz önünde bulundurun. Normal koşullarda vizenizin ortalama 7 ila 15 işgünü arasında çıkması öngörülmekte. Konsolosluk ek evrak talep ederse vize çıkış süresi de bu durumdan etkilenecektir.

İşlemlerimi nasıl hızlandırabilirim?

VIP seçeneğini seçerek yapabilirsiniz. VIP başvuru yapmanız, vizenizin onaylanacağı garantisi vermemekle birlikte başvurunuzun değerlendirme süresini de kısaltmamaktadır. Tabii bu hizmet için ekstra bir ücret ödemeniz gerekiyor.

Hollanda turist vize başvurularında uçak/otel rezervasyonu satın alınması zorunlu mudur?

Satın almanız şart değil ancak rezervasyon geçerli olmalı. Rezervasyon düşerse vize de sıkıntıya girer. Bazı durumlarda Hollanda Konsolosluğu satın alınmış otel rezervasyonu talep edebilmektedir ancak bu bir ön koşul değildir.

Hollanda vize ücreti ne kadar?

Bordo pasaport sahipleri için 2019 yılı Hollanda turistik vize ücreti 382 TL, hizmet harç bedeli 152 TL’dir. Ayrıca opsiyonel hizmetler için ücretler talep edilmektedir. VIP başvuru hizmet bedeli 300 TL, başvuru formu doldurma bedeli 35 TL, fotokopi hizmet bedeli (sayfa başına 1 TL), biyometrik fotoğraf hizmeti 25 TL, internet kiosk bedeli 20 TL, çıktı alma bedeli (sayfa başına 1 TL), kurye hizmeti 60 TL, başvuru sonrası kurye hizmeti 60 TL (tek pasaport için geçerlidir) olarak belirlenmiştir.

Vize mülakatı var mı?

Hollanda Konsolosluğu veya Hollanda Büyükelçiliği evraklar ve bilgilerin inandırıcı olmadığı kanaatine varırsa mülakata çağırabilir. Bu durumda başvuru sahibi şahsen gelmekle yükümlüdür.

Uzun süreli Hollanda vizesi nasıl alınır?

Eski ya da yeni pasaportlarınızda bulunan son üç yıl içerisinde alınmış Schengen vizelerinizin, şayet varsa Amerika ve İngiltere vizelerinizin bulunduğu sayfaların fotokopilerini başvuru dosyanızda bulundurmalısınız. Ayrıca talebinizde uzun süreli veya tekrar eden seyahatler planladığınızı belirtmenizde yarar var. Ancak tabii ki son karar konsolosluğun olacaktır.

Çok girişli Schengen vizesi almak için ne yapmalıyım?

Bu talebinizi hazırlayacağınız başvuru formunda mutlaka belirtmelisiniz. Aynı şekilde eski vizeler bu noktada da işinize yarayacaktır. Ama yine belirtelim,vizenizin çok girişli ve uzun süreli olması bütünüyle Hollanda Konsolosluğu’nun kararına bağlıdır.

Vize reddi alırsam ödediğim ücretlerin geri iadesi olur mu?

Hayır.

İşimden yeni ayrıldım, şirket evraklarım başvuruda geçerli olur mu?

Hayır.

Geçerli Schengen vizemin olduğu pasaportumu kaybettim, vizemin geçerliliği devam eder mi?

Hayır.