Harita

Moğolistan Uçak Bileti Fiyatları

Başka bir dünya 

Belki de şu sıra yapacağınız en sıra dışı seyahat olacak bu ve Moğolistan uçak bileti ile aslında zamanda bir yolculuk yapacaksınız.

Farklı boyutta  bir ülke gibi Moğolistan, modern hayatın karışıklığı, gürültüsü ve stresi hiç dokunmamış gibi bu bakir topraklara. Dünyanın en büyük çölü olan Gobi Çölü‘nün uçsuz bucaksız, özgür görüntüsü, sonsuzluk hissiyle heyecanlandırıyor ,bilinmeyen dünyalara davet eder gibi. 

Dünyanın en eski halklarından olan Moğollar‘ın tarihi Hun İmparatorluğu‘na kadar uzanmakta, hatta dinazorların en fazla görüldüğü toprakların Moğolistan olduğu söylenir. Moğolistan tarihinde Hunlar, Sien-Piler, Cücenler ve daha sonra Göktürkler gibi imparatorlukların yönetimi altında bulunmuş. 

Moğol İmparatorluğu ise 11. yüzyılda  Cengiz Han tarafından kurulmuş. Acımasızlığı ile bilinen Moğol imparatoru Cengiz Han, Moğol ve Türk kabilelerini bir araya toplayarak oluşturduğu inanılmaz ordu ile Asya ve Avrupa‘nın büyük kısmını ele geçirmiş ve Moğollar için neredeyse tanrı haline gelmiş ve günümüzde Moğolistan‘ın bir çok noktasında Cengiz Han‘ın dev heykelleri bulunmaktadır. 

Nüfusun oldukça düşük olduğu Moğolistan‘da halk bozkırlarda, çadırlarda yaşarken  yakın tarihte şehirlere inerek modern yaşama adapte olmaya başlamışlar ancak hala bozkırlarda yaşayan ciddi bir nüfus  var. Bozkırlarda Ger adını verdikleri çadırlarda yaşamaktadırlar ve Moğolistan‘da ata binmeyi ve ok atmayı bilmeyen yok neredeyse.

Başkent Ulan Bator ülkenin en büyük ve en kalabalık şehri. Simgesi, Budizm ve Hinduizm‘de mistik bir kuş olan Garuḍa‘dır. Turistik anlamda fazla popüler olmayan Ulan Bator, iklim açısından dünyanın en soğuk başkentlerinden biridir. Sahip olduğu bir çok müzede ülke tarihi, sanatı ve kültürü ile ilgili eserler sergilenmekte.

Orhun Vadisi‘nde kurulmuş olan  Karakurum 13. yüzyılda ülkeye başkentlik yapmış, herbir köşesi Moğollar‘da, ölümsüzlüğün ve gücün simgesi olan ve  kutsal sayılan kaplumbağa heykelleri ile çevrili bir kent. Yine Orhun Vadisi üzerinde bulunan Göktürk İmparatorluğu’na ait kalıntıların olduğu alan UNESCO tarafından Dünya Mirasları listesine alınmıştır.

Yeryüzünde bakir kalan çok az bölgelerden biri olan Gobi Çölü ülkenin güneyi ve Çin‘in bazı bölgelerini de içine alan 1600 km.lik oldukça geniş bir alana yayılmıştır. Eski çağlarda kapalı bir denizken çölleşmiş bu alanda fosilleşmiş dinazor iskeletleri ve yumurtaları bulunmakta. Gobi Çölü‘nün güneyinde bulunan Gurvan Saikhan Milli Parkı soyu tükenmekte olan birçok yabani hayvan barındırmakta. Kartal Vadisi ise  Gurvansaikhan dağları‘nın zirvesinde doğa harikası bir kanyon, Khermen Tsav‘da çöl rüzgarıyla şekillenmiş kayalıklar oldukça ilginç. Moğolistan‘ın en büyük kumulu olan Khongoriin Els Kumul‘unda deve seyahatleri olağanüstü keyifli bir deneyim.

Kültürel ve sanatsal anlamda Devlet Balesi ve ,Halk Ordusu Dans ve Müzik Topluluğu, Kukla Tiyatrosu ilginizi çekebilecek aktiviteler. Eğlence ve gece hayatı konusunda zorluk yaşamayacağınız Moğolistan, gece kulüpleri, barları ve canlı müzik yapılan bir çok alternative sunmakta.

Mutfak kültürü açısından bizim damak tadımıza hem yakın hem de çok farklı lezzetlere sahip. Kırmızı etin önemli bir yer tuttuğu Moğol mutfağında etli pilav geleneksel bir yemek. Süt ve süt ürünlerinin oldukça fazla tüketildiği Moğolistan‘da yerel lezzetlerden Boodog, keçi kaburgasından yapılan bir yemek. Balık yemekleri de ülkede oldukça yaygın. Sütlü ve tuzlu olarak içilen Suutei Tsai bir çeşit Moğol çayı, Moğol vodkası ve Moğol birası da onerilerimiz arasında. 

Tarihin sayfalarında dolaşmak gibi bir şey aslında Moğolistan‘da gezmek, atmosferi,kültürü ve doğasıyla, teknoloji ve modern hayatın uzağında özgürlüğü içinizde hissetmek mümkün.

Direkt uçak seferi olmadığı için Moğolistan uçak biletinizi Moskova veya Kırgızistan aktarmalı alabilir ve bu inanılmaz yolculuğu gerçekleştirebilirsiniz. 

Bu sayfada gösterilen fiyatlar sadece tahmini en düşük fiyatlardır. Son 45 gün içinde bulunmuştur.