Harita

Asmara Uçak Bileti

Eritre’nin başkenti olan Asmara, Arap, Afrika ve İtalyan toplumlarının mimari ve kültürel özelliklerinin harmanlanmış olduğu kozmopolit bir kenttir. Tarihi boyunca her zaman önemli bir yerleşke olan kent, uzun yıllar İtalyan İmparatorluğunun yönetiminde kalmıştır. O dönemde İtalyan mimarisinin etkisiyle gelişen yapılaşma nedeniyle “küçük Roma” olarak adlandırılmıştır. Bağımsızlık savaşı sırasında zarar gören birçok mimari eseri günümüzde görebilmek çok fazla mümkün olmasa bile, koloni döneminden kalan bazı eserlere kent merkezinde rastlamak mümkün. Asmara’ya Türkiye’den direkt olarak uçmak mümkün değil. THY, Mısır Havayolları, Ürdün ve Olimpik Havayolları ile aktarmalı uçuşlarla kente ulaşmanız mümkün. Yıl boyunca 30 derece üzerine çıkmayan sıcaklıklar ve nem taşımayan iklimiyle Asmara ziyaretçileri için uygun iklim koşulları taşımakta. Ocak ve Şubat aylarında gece ve gündüz arasındaki sıcaklık farkı yüksek ve gün içinde sıcaklığın 0 dereceye kadar düştüğü gözlemlenmiştir. Yağışlı dönemde bile en fazla bir iki saat süren yağmur, kısa sürede yerini tekrar yükselen güneşe bırakacaktır. Şebeke suyunun riskli olabileceğini hatırlayarak ambalajlı suları tüketmeniz, sıcak döneme denk gelen ziyaretlerinizde bolca sıvı tüketmeniz önerilmektedir. Güvenli sayılabilecek kentlerden biri olan Asmara’da, tedbirli olmak açısından gece ara sokaklarda dolaşmamanız ve yanınızda fazla nakit para taşımamanız önerilmektedir. Gece ve gündüz arasındaki sıcaklık farkı oldukça fazla olan kente gitmeden önce bavulunuzda uygun eşyaların olmasına, yanınıza bolca güneş koruma almaya özen gösteriniz.

Asmara’nın en önemli cazibe merkezi kent merkezinde bulunan ve koloni döneminden kalma İtalyan tarzı yapılardır. Palmiyelerle kaplı Independence Avenue dönemin mimari eserlerini bir arada görebileceğiniz, şık kafe ve restoranların, butiklerin bulunduğu bir cadde. Yine cadde üzerinde bulunan kent katedralinin arkasında bulunan yerel market hediyelik eşyaların satın alınabileceği çok renkli ve çok sesli bir alan, mutlaka görünüz. Satıcıların pazarlığa oldukça açık olduğunu eklemeden geçmeyelim. Kent merkezinden hareket eden kırmızı otobüslerle ulaşabileceğiniz Tselot Köyü, Eritre kırsal hayatını, kültür ve alışkanlıklarını görebileceğiniz oldukça özel bir bölge. Taş evler, tapınaklar, tarım alanları, Müslüman ve Hıristiyan ibadet alanları ve yerel giysileriyle gündelik hayatlarını sürdüren Eritre’liler mutlaka ilginizi çekecektir.

Asmara’nın vahşi güzellikteki doğasında yapılabilecek en özel etkinlik şüphesiz ki dağ tırmanışı, doğa yürüyüşleri olacaktır. Afrika ekolojisini yakından tanıma imkânı bulacağınız doğa etkinliklerinde, kamp kurmanız mümkün. 3000 metre yükseklikten izleyebileceğiniz doğa manzarasında kimi zaman bir bulut denizinde dolaştığınızı hissedecek, keskin uçurumların oluşturduğu vahşi doğa görüntülerine hayran kalacaksınız. Asmara geziniz sırasında yanınızda yerel rehber bulundurmanız iletişim ve seyahat güvenceniz açısından doğru bir karar olacaktır.

Uçuş güzergâhınız esnek mi? Daha fazla tasarruf için yakınlardaki havaalanlarını arayın.

Asmara yakınındaki havaalanları

Bu sayfada gösterilen fiyatlar sadece tahmini en düşük fiyatlardır. Son 45 gün içinde bulunmuştur.