Harita

Taşkent Uçak Bileti Fiyatları

Özbekistan’ın başkenti olan Taşkent, Orta Asya ülkeleri arasında, nüfus yoğunluğu açısından en kalabalık şehirdir. 1966 yılında yaşanan büyük depremin ardından, Taşkent yeniden inşa edilmiştir. Sovyet mimarisinin özelliklerini taşıyan kent, geniş caddeler, hareketli meydanlar, yeşil alanlarla doludur ve alt yapısı son derece sağlamdır. Özbekistan, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize uygulamaktadır, yolculuk öncesinde vize almanız gerektiğini önemle hatırlatırız. Taşkent’te, THY ve Özbekistan Hava Yolları ile yaklaşık 4,5 saatte ulaşabilirsiniz. Yaz aylarının çok sıcak geçtiği kenti ziyaret etmek için uygun mevsimler, ilkbahar ve sonbahardır. Ülkenin para birimi Sum’dur. Taşkent Havalimanı, kent merkezinden araçla 15 dakikalık uzaklıktadır. Otobüs veya taksiler havaalanı ve merkez arasında sürekli hizmet vermektedir. Orta Asya’nın kültür başkenti olarak bilinen kentte, çok sayıda müze, sanat merkezi, tiyatro ve üniversite bulunmaktadır.

Taşkent’te toplu taşıma araçlarını kullanmak kolay ve ucuz. Orta Asya’nın ilk ve tek metrosu 1978 yılında Taşkent’te hizmet vermeye başlamış. Her durağı ayrı bir konseptte yapılan metro istasyonları, turistik açıdan da görülmeyi hak ediyor. 16. Yüzyıldan kalma Mescid, Kaffal Şaşı Türbesi, Timur Han zamanı eserlerinin sergilendiği Emir Timur Müzesi, Ressamlar Sokağı, Taşkent Güzel Sanatlar Müzesi, gezinizin ilk durakları arasında olmalı. İslam Dünyası için son derece kıymetli eserlerden biri olan, Hz.Osman Mushaf’ı, Özbekistan Diyanet İşleri Başkanlığı’nda görülebilir. Barakhan ve Köketaş Medreseleri de kentin, değerli tarihi ve kültürel mekânları arasındadır. Eski Şehir bölgesi ve Taşkent Televizyon Kulesi, kenti yukarıdan izlemek ve fotoğraf karelerine aktarmak için görmeniz gereken yerlerdir.

Saligokh şehrin en pırıltılı caddelerinden biridir. Kafeler ve lüks giyim mağazalarıyla dolu caddeyi mutlaka dolaşınız. Kentin bir diğer alış veriş cenneti de, Pushkin Caddesi’dir. Özbeklerin buluşma noktalarından biri olan bu ünlü cadde ve Kahkara Caddesi, Taşkent gece hayatının kalbi sayılıyor. Sayısız eğlence mekânlarıyla renkli geceler sunan kentin bu bölgesinde eğlencenin tadına varacaksınız.

Geleneksel pilav çeşitleri ve mantı Özbek mutfağının vazgeçilmezleri arasındadır. Taşkent’te yemekler çayla başlar ve çayla biter. Ülkeye özgü çöl kavunu her yemek sonrasında mutlaka ikram edilir. Taşkent geçmiş dönemlerde Orta Asya’nın, Paris’i diye adlandırılıyordu, zamana ayak uyduran bu güzel ve tarihi kenti görmenizi mutlaka tavsiye ediyoruz.  

Uçuş güzergâhınız esnek mi? Daha fazla tasarruf için yakınlardaki havaalanlarını arayın.

Taşkent yakınındaki havaalanları

Sıkça sorulan sorular

Taşkent şehrinde bir havaalanı bulunmaktadır: Taşkent.
Uzbekistan Airways, airBaltic, Air Astana, Aeroflot, UTair, Ural Airlines, S7 Airlines ve Alitalia, Taşkent yönüne aktarmasız uçmaktadır.
Mart, Taşkent yönüne uçmak için en ucuz aydır.

Bu sayfada gösterilen fiyatlar sadece tahmini en düşük fiyatlardır. Son 45 gün içinde bulunmuştur.