Harita

Pakistan Uçak Bileti

Güney Asya ülkelerinden Pakistan’ın başkenti İslamabad’dır. Umman Denizinde kıyıları bulunan Pakistan’ın batısında Afganistan ve İran, kuzeyinde Çin, doğusunda Hindistan bulunmaktadır. Topraklarının büyük bölümü dağlık olan ülkenin en yüksek noktası 8.611 metre ile dünyanın ikinci en yüksek zirvesi olan Himalayaların, Godwin Austen Zirvesidir. Pakistan Güney Asya, Orta Asya ve Orta Doğu bölgelerinin sosyal ve kültürel etkisi altında farklı dil, din, etnik kökene ait yaklaşık 170 milyon civarında kozmopolit bir nüfus yapısına sahiptir.  Pakistan’ın iklim özellikleri genel itibariyle sıcak ve kuraktır. Dağlık bölgelerinde görülen kutup ikliminden diğer bölgelerde görülen yüksek sıcaklıklara kadar ülke genelinde iklim değişkenlik gösterebilmektedir. Ülke geneline göre yeşil alanların sıkça görüldüğü batı bölgesi ve güney kıyı bölgesinde kısmen Okyanus iklim özellikleri gözlenir. Ülkeyi ziyaret etmek için en uygun zaman; Nisan, Mayıs ve Eylül aylarıdır. Pakistan’ın Lahor kentine Türkiye’den direkt uçuşlar yapılmaktadır. Pakistan Türk vatandaşlarına vize uygulayan ülkeler arasında, seyahatiniz öncesinde vize almanız gerektiğini hatırlatmak isteriz. 

Başkent İslamabat ülkenin en modern ve en düzenli şehridir. Faysal Cami, Lok Virsa Müzesi, Pakistan Monument Museum, Pir Sohawa kentte ziyaret edilmesi gereken en önemli yerler. Özellikle Pir Showa’yı nefes kesen manzarası ve iyi düzenlenmiş yürüyüş alanlarıyla mutlaka görmeniz gerekiyor. Tepede bulunan kafede dinlenme molası alabilir, bu muhteşem manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Piknik yapmak ve yemyeşil bir coğrafyada göl gezintisi yapmak isteyenler Rawal Gölünü ve etrafında bulunan eğlence kompleksini mutlaka görmeliler. İslamabad’ı ziyaret eden turistler için görülmesi gereken diğer bir yer ise; Saidpur Köyü. İyi korunmuş, temiz ve düzenli köyde hem hoşça vakit geçirebilir hem de Pakistanlıların köy hayatıyla ilgili bilgi edinebilirsiniz. Kent merkezinde bulunan yerel pazarları gezmek de oldukça keyif veren bir etkinlik.

Pakistan’ın sanayi ve ticaret merkezi olan Karaçi, ülkenin en kalabalık şehridir. Hint Okyanusu kıyılarına kurulan Karaçi önemli bir liman kentidir. Okyanus kıyılarında süslü develerle yapılan gezinti etnik esintileriyle farklılık yaratabilir. Mohatta Palace Müzesi, PAF Müzesi, Frere Hall Binası, State Bank Museum görülmesi gereken yerler arasındadır. Bahar aylarında açan bin bir renkli çiçekleriyle kent içinde önemli bir nefes alma alanı olan Hilal Park’ı da ziyaret edebilirsiniz.

 

Lahor ülkenin kalbinin attığı kültür ve tarih kenti olarak adlandırılıyor. Lahor kalesi kente vardığınızda hem kentin panoramik manzarasını hem de 16.yüzyıla tarihlenen mimarisini görmeniz için ilk adreslerden biri. Padişah Camii ve kalenin içinde bulunan müzeyi mutlaka görünüz. Şehir meydanı bu hareketli kentin hemen her rengini üzerinde taşıyor. Koşturan insanlar, her yerden çıkan esnaf ve satıcılar, ilginç yerel kıyafetler, yiyecek ve içecek satan satıcılarıyla meydanda zaman geçirmeyi çok seveceksiniz. Lahor Pakistanlıların kültürünü tanımanız açısından ziyaret etmeniz gereken, Pakistanlıların özel önem verdiği ve gurur duydukları bir kent. Pakistan gezinizde Lahor’u görmeden sakın dönmeyin. 

Bu sayfada gösterilen fiyatlar sadece tahmini en düşük fiyatlardır. Son 45 gün içinde bulunmuştur.