Harita

Nevşehir Uçak Bileti

Nevşehir, adı çoğunlukla Kapadokya bölgesine özgü Peribacalarıyla özdeşleşmiş bir İç Anadolu bölgesi şehridir. Kapadokya Pers dilinde “güzel atlar ülkesi” anlamına geliyor. Günümüzden 60 milyon yıl önce Erciyes, Hasan Dağı ve Güllü Dağ’larının patlamalarından sonra oluşan lav ve küllere,  rüzgâr ve yağmur zamanla bugünkü şekillerini kazandırmıştır. Bölgeye ait tarihi bulgularda,  Paleolitik çağda dahi insan yerleşimine dair örneklere rastlamak mümkün. Doğa ve tarihin bütünleştiği bölge, Coğrafi olayların etkisiyle mevcut şeklini almış ve insanlar Peribacalarının içlerine barınmak için ev, ibadet için de kiliseler oymuşlardır. Kiliseler fresklerle süslüdür. Gün ışığı almaması nedeniyle günümüze kadar tüm ihtişamı ve canlılığıyla gelen freskler ilk Hristiyan toplumlar tarafından 3. ve 4. yüzyılda, ağırlıklı olarak Roma’ lılardan kaçan ve saklanan insanlar tarafından büyük bir emek, inanç ve duyguyla yapılmıştır.

Dünya üzerinde çok nadir rastlanan bu tür coğrafi oluşumlara, insan elinin, sanatının ve duygusunun kattığı artı değer de eklenmiş ve Kapadokya, Unesco tarafından Dünya Kültür Mirası Listesinde haklı yerini almıştır. Bölge turizm açısından büyük bir öneme sahiptir. Avanos, Ürgüp, Göreme, Akvadi, Uçhisar ve Ortahisar kaleleri, Çavuşin Kilisesi, El Nazar Kilisesi, Aynalı Kilise, Güvercinlik Vadisi, Derinkuyu, Kaymaklı, Özkonak Yeraltı şehirleri, Ihlara Vadisi, Göreme Açıkhava müzesi belli başlı görülmesi gereken yerlerdir.

Geleneksel taş işçiliğinin bölgeye özgün örneklerini kayalara oyulan mimari yapılarda görmeniz mümkün. Var olan özellikleriyle cazip bir turizm merkezi haline gelen Kapadokya bölgeye has, taşlara işlenmiş butik otelleriyle ziyaretinizi bekliyor.  Hitit’ liler zamanından beri yapıldığı bilinen çömlekçilik, bölgeye has kolay şekil alan toprağı sayesinde oldukça gelişmiştir. Çömlek yapmayı denemeden, bölgeye has şarapları tatmadan, masalsı Peribacalarını balonla gökyüzünden izlemeden, gün batımına ve gün doğumuna tanıklık etmeden dönmeyin. Unutulmaz anılarınızı fotoğraflarınızla ölümsüzleştirmeyi unutmayın. Ihlara vadisi doğal parkurlarıyla uzun doğa yürüyüşleri için ideal bir alan. Vadiyi mutlaka yürüyerek gezin. Gördükleriniz bir ömür boyu en özel anılarınız arasında yer alacak.

İnsan sevgisini merkezine alan ve hümanist düşünce yapısıyla ünlenen Bektaşilik tarikatı da bu şehirde gelişmiştir. Nevşehir’de görülmesi gereken yerler arasında Anadolu’da yaşamış ve ömrünü Nevşehir’in daha sonra kendi adıyla anılan, Bektaşi ilçesinde tamamlamış olan Hacı Bektaş-i Veli’nin türbesini anmadan geçmeyelim.

Tüm bunları yapmak için; tek yapmanız gereken dilediğiniz zaman aralığı için Skyscanner’dan bir uçak bileti seçmek. Seyahat etmenin en kolay ve uygun yolu Skyscanner’la Nevşehir size çok yakın.

Uçuş güzergâhınız esnek mi? Daha fazla tasarruf için yakınlardaki havaalanlarını arayın.

Nevşehir yakınındaki havaalanları

Bu sayfada gösterilen fiyatlar sadece tahmini en düşük fiyatlardır. Son 45 gün içinde bulunmuştur.