Harita

Makedonya Cumhuriyeti Uçak Bileti

Makedonya Cumhuriyeti, kısaca Makedonya, Balkanlar’da, eski Yugoslavya Cumhuriyeti’nden kopan, ülkelerden biridir. Başkent Üsküp, yaklaşık beş asır Osmanlı egemenliğinde yaşamıştır. Makedonya, Türklere vize uygulamamaktadır. Vizesiz seyahat edebileceğiniz bu güzel ve Osmanlı hazineleriyle dolu ülkenin para birimi Makedon Dinarı’dır. Avro ve USD diğer geçerli para birimleridir. Tipik bir Balkan ülkesi iklim özelliklerini taşır. Kış ayları genellikle karlı geçer, yaz ayları ise sıcak ve nemlidir. Bahar ayları Makedonya’yı ziyaret etmek için ideal aylardır. THY’nın, başkent Üsküp’e direk uçuşları ile kısa bir uçuş süresinde, 1,5 saatte, kendinizi Üsküp’te bulabilirsiniz.

Makedonya’nın başkenti Üsküp’te dolaşırken, bu çok tanıdık sokaklarda, kendinizi evinizde hissedeceksiniz. Osmanlı döneminden kalma birçok eserle dolu olan kentte Kurşunlu Han ve Taş Köprü görmeniz gereken eserlerin başında gelir. Kurşunlu Han zemin katta 28, üst katta 30 odasıyla, günümüzde müze olarak hizmet vermektedir. Yapımına 15. Yüzyılda başlayan Taş Köprü, Üsküp’ün simgesi haline gelmiştir. Tarihçesi, 6. Yüzyıla kadar dayanan Üsküp Kalesi, şehrin yüksek bir tepesinde bulunmaktadır. Kale,1963 depreminde ağır hasar görmüştür. Vardar Nehri’nin iki yakasına yayılan kentin kuzey kısmında bulunan Eski Çarşı, günümüzde ticari olarak fazla bir anlam ifade etmese de, çarşıda sağlı sollu açılmış kafe ve barlarda günün yorgunluğunu, ince belli bardaklarda sunulan demli bir çayla atmanız mümkün. Gündüzleri ve geceleri ayrı birbirinden güzel aktivitelere ev sahipliği yapan Makedonya Meydanı için bu kentin kalbi ifadesini çok rahat kullanabiliriz. Meydanda bulunan Büyük İskender heykeli başta olmak üzere, tarih kitaplarında yer alan ünlü Makedonlara ait heykelleri mutlaka görünüz. Hareketli gece hayatı da genellikle bu meydan ve meydana bağlanan cadde ve sokaklarda akıyor. Üsküp’te yiyecek, içecek ve ulaşım oldukça ucuz. Makedonlara özel bir bira olan, Skopsko birasını mutlaka deneyiniz. Arkeoloji Müzesi, Milenyum Haçı, Aziz Andreya Manastırı görmenizi tavsiye edeceğimiz eserler arasındadır. Üsküp’e 20 km uzaklıkta bulunan Matka Kanyonu, doğaseverler ve fotoğraf tutkunları için kaçırılmayacak güzellikte bir parkur. Kanyona Üsküp oto garından otobüs veya taksiyle gidebilirsiniz. Eski ve yeninin uyumlu bir şekilde harmanlandığı oldukça estetik ve otantik bu kent, Makedonya gezinizin en keyifli durağı olacak.

Ohrid Kasabası ve Ohrid Gölü, Makedonya’nın tartışmasız en güzel bölgesidir. Kasabada görülebilecek önemli turistik noktalar; ortaçağ duvarları ve St.John Kilisesidir. Ortaçağ mimarisinin güzel örneklerinden birini oluşturan kilise ve Samoil Kalesi fotoğraf meraklılarına eşsiz kareler yakalaması için mükemmel fırsatlar sunar. Treskavec manastırı, 15. Yüzyıldan kalma Bizans freskleriyle sanatseverlerin gönüllerinde ayrı bir yer tutacaktır.

Balkanların bu küçük ama çok özel ülkesinin mutfağı, Osmanlı mutfağının izlerini taşımaktadır. Ispanaklı Üsküp böreği, Üsküp çorbası, Üsküp kebabı, Makedon yahnisi ve güveçte kuru fasulye denemeniz gereken tatlar arasındadır. Yemeğinizin üzerine “kaymakçina” tatlısını yemeyi asla unutmayın.

Bu sayfada gösterilen fiyatlar sadece tahmini en düşük fiyatlardır. Son 45 gün içinde bulunmuştur.