Harita

Kosova Uçak Bileti

Kosova`ya seyahat

Kış aylarında kısa bir tatil düşünüyorsanız, üstelik tanıdık olsun, kendimi çok da yabancı hissettmeyeyim diyorsanız hem yakın hem de son derece cazip bir destinasyon olan Kosova‘ya uçak bileti bakmaya başlayın deriz.

Henüz çok yeni bir ülke olan Kosova,eski Yugoslavya Federasyonu‘nun özerk bölgelerinden biriydi.Türkçenin çok yaygın olarak konuşulduğu ülkede, bazı büyük şehirlerde Türkçe ikinci resmi dil olarak geçmekte. Arnavutlar,Türkler ve Sırplar`dan oluşan Kosova nüfusu yaklaşık ikimilyon.

Kosova‘nın başkenti ve merkezi olan Piriştine‘ye , gün içinde hava durumu sık değiştiği için “bozuk hava” anlamına gelen bu ad verilmiş. Osmanlı mimarisinden bir çok örnek görebileceğiniz Piriştine‘de camiler, hamamlar, manastırlar gibi görülmeye değer birçok tarihi yapı mevcut. Şehre 10 km uzaklıkta eski bir Roma Kenti olan asırlık Ulpiana Antik Kenti bulunmakta, 20 km mesafedeki bir baska turistik mekan olan binlerce yıllık Gadime Mermer Mağarası görülmeye değer.

Piriştina yakınlarında bulunan Gora köylerinde Balkan kültürünü tüm doğallığı ile görmeniz, hatta bölgeyi atla gezmeniz mümkün. Priştina civarında, doğası ile son derece cazip bir bölge olan Gırmija bölgesindel bulunan dev havuzu, yaz aylarında yüzlerce kişi aynı anda kullanabilmekte.Bir doğal park olan Gırmija oldukça popüler bir bölge.

Bistriça nehri ile ikiye ayrılan Prizren ise küçük ancak Kosova`nın en güzel şehri denebilir. Son derece canlı ve sıcak bir atmosfere sahip.Misafirperver halkı ile kaynaştığınızda burada çok değerin hala kaybolmamış olduğunu göreceksiniz.Turistlerle dolu şehir meydanı,meydanı süsleyen şadırvan ve bu şadırvanın etrafında dönen bir sosyal hayaşam. Faytonla yapabileceğiniz keyifli bir şehir turundan sonra şehrin tepesindeki kaleden harika bir manzara izyebilirsiniz.

Kış aylarında ziyaret edilebilecek Brezoviça Bölgesi , turizm açısından inanılmaz potansiyele sahip.Kış ve kayak tatili yapmak isteyenler için bakir, doğal son derece cazip bir bölge.Yeni keşfedilmeye başlanan bölgeye Kayak merkezleri yapılması planlanmakta.

Kosova mutfağında geleneksel Balkan yemeklerini görmek mümkün. Özellikle et yemekleri ve hamur işlerinin ağırlıklı olarak yer almakta. Son derece lezzetli ve oldukça da ucuz olan Kosova balı, birbirinden lezzetli çeşitleriyle Boşnak Böreği, Arnavut mutfağının en güzel örneklerinden biri olan Fliya böreği ve ünlü boşnak böreğini tatmadan ülkeden ayrılmayın.

Kosova alış veriş için de son derece uygun bir yer.Başdöndüren büyük alış veriş merkezleri yok, ancak dukkanlarında, sokak pazarlarında aradıklarınızı çok uygun fiyatlara bulmanız mümkün. Uygun fiyatları dolayısıyla alış veriş için bile bir Kosova uçak bileti alınabilir.

İstanbul'dan Priştine havaalanına düzenli uçak seferleri mevcut. Kosova , vize sorunu olmadan gidebileceginiz sayılı ülkelerden biri durumunda. 

Bu sayfada gösterilen fiyatlar sadece tahmini en düşük fiyatlardır. Son 45 gün içinde bulunmuştur.