Harita

İrkutsk Uçak Bileti Fiyatları

İrkuts Rusya Federasyonu’nda Angara Nehri kıyısında nehrin İrkut’la birleştiği noktada kurulmuş Doğu Sibiryanın en eski ve en önemli şehirlerinden biridir. Kent, 18.yüzyılın başlarından itibaren Rusya’nın altın madenlerinin merkezi haline gelmiş ve yerleşim birimleri artmıştır. Bu dönemlerde özellikle varlıklı insanların yaşadıkları taş malikaneler inşa edilmiştir. Rusya Türkiye vatandaşları için vize talep etmiyor. İrkuts’a Türkiye’den direkt uçuş bulunmamaktadır. Kent kara ikliminin hüküm sürdüğü Sibirya coğrafyasında bulunmaktadır. Kış aylarında dondurucu soğukların yaşandığı kenti ziyaret için en uygun dönem Mayıs-Ağustos ayları arasında kalan dönemdir. Bölgede yaşayan insanlar ve kenti görenler; Sibirya bölgesini anlamak ve tanımak için mutlaka İrkuts’u görmek gerek, diyorlar. Bu ilginç kenti birlikte tanımaya başlayalım.

İrkutsk kültür turizmi ve ekolojik turizm sevenler için ilgi çekici bir bölgedir. Kentin etrafında dört doğal park mevcuttur. El değmemiş bakir doğası ve güzel manzaralarıyla geniş alanlar gezginler tarafından çok beğenilmektedir. Bölgenin kalbi konumunda bulunan Baykal Gölü kıyısında kilometrelerce uzanan Pribaykalskiy Ulusal Parkı doğal parklar arasında en dikkat çekici olandır. 20’den fazla turistik güzergah parkı ziyaret edenlerin rahatı için düzenlenmiştir. Dünya içecek su rezervlerinin %22’sinin bulunduğu göl, 2500’den fazla canlı türüne ev sahipliği yapmaktadır.

Kent içinde bulunan Spasskaya Kilisesi Sibirya’nın tek kilisesidir ve İrkutsk’un en eski yapılarındandır. Günümüzde müze olarak kullanılan kilise kutsal sayılan karakterlere ve kent hayatından yaşam kesitlerine ait betimlemelerle süslüdür. Znamenskiy Kadın Manastırı 17.yüzyıldan kalma bir yapıdır, iki nehrin buluştuğu noktada inşa edilen manastır ikonaları ve değerleri kitapların sergilendiği alanları ile ziyaret edilmesi gereken bir mekandır. İrkutsk Bölge Araştırmalar Müzesi, Rusya, Çin ve Moğolistan halklarına ait zengin koleksiyonlara sahiptir, bölge kültürüne meraklı gezginler için kaçırılmayacak özelliktedir. Taltsı köyü doğal güzelliklerinin yanı sıra, geniş bir şekilde kutlanan Paskalya bayramıyla da çok ünlüdür. Uzun kışa veda ve beklenen bahara merhaba anlamında kutlanan Maslennitsa bilinen en eski Slav bayramıdır. Bahar aylarında ziyaret edeceğiniz İrkuts bölgesinde kutlanan bol şenlikli ve eğlenceli kutlamanın tadını çıkarın. Geleneksel olarak hazırlanan ve güneşi simgeleyen krepler, kışı sembolize eden samandan yapılan bir kuklanın yakılması ve halaylar çekilerek kutlanan bu şenlik kentin önemli aktivitelerinden biridir, tatilinizi bu zamana denk düşürmek çok isabetli olacaktır.

Baykal Gölü’ndeki en büyük ada olan Olhun’da steplerden, kum plajlarına, yeşil yapraklı ağaçlardan oluşan koruluklardan sık ormanlara, sarp kayalardan zengin su bitkileriyle dolu bataklıklara kadar her türlü yüzey şeklini görmek mümkün. Deneyimli rehberlerin eşliğinde yapabileceğiniz doğa gezintisinde meraklıları için dağ bisikleti turları da mevcut. Özellikle ekolojik turizm ve doğa sever turistlerin son dönemde akınına uğrayan bu bakir coğrafyayı mutlaka ziyaret edin.  

Uçuş güzergâhınız esnek mi? Daha fazla tasarruf için yakınlardaki havaalanlarını arayın.

Irkutsk yakınındaki havaalanları

Bu sayfada gösterilen fiyatlar sadece tahmini en düşük fiyatlardır. Son 45 gün içinde bulunmuştur.