Harita

Şanlıurfa Güney Anadolu Projesi Uçak Bileti

Kadim Şehir

Biliyor musunuz ?

Cebinizdeki Şanlıurfa uçak bileti Güneydoğu’da beklentilerinizin çok daha üstünde bir deneyime uçuruyor sizi.

Güneydoğu Anadolu'nun mistik ve gizemli şehri Urfa, binlerce yıldır pek çok kültüre ev sahipliği yapmış ilk yerleşim merkezlerinden biridir. Tarihi boyunca yüzlerce efsâne ve hikâyeye sahne olmuş bu zengin şehir.Peygamberler şehri olarak da bilinen Şanlıurfa, Kurtuluş Savaşı sırasında gösterdiği başarılardan dolayı 1984 yılında "Şanlı" ünvanını almış ve adı Şanlı Urfa olmuştur.

Şehri tanımaya simgesi haline gelmiş olan Balıklı Göl ile başlayalım.

Balıklı Göl, kutsal sayılan balıkları ve çevresindeki tarihi eserler ile Urfa’nın en çok ziyaret edilen bölgesidir. Göl hakkında anlatılan hikaye ise şöyle; Şanlıurfa'da doğduğuna inanılan Hz. İbrahim putperestliğe karşı Kral Nemrut'a savaş açmış ancak Nemrut'un kızına aşık olmuştur. Nemrut Hz. İbrahim'in yakılmasını emretmiş ve Balıklı Göl’ün bulunduğu yere Büyük bir ateş yakılarak Hz. İbrahim bu ateşe atılmış. Ancak ateş bir anda göle, yanan odunlar da balığa dönüşmüş. Sevgilisi için ağlayan Nemrut’un kızı Zeliha’nın gözyaşları ise gölün yanında, bir başka küçükgöl oluşturmuş, bu mucizeden sonra gölün ve balıkların kutsallığına inanılmış ve korunmaya alınmış.

Şu anda Göl kenarı çınar ağaçları ile dolu ve bakır çaydanlıktan çay veya Urfa'ya kahvesi mırra içebileceğiniz çay bahçeleri mevcuttur.

En eski yerleşim yerlerinden biri olması nedeniyle Şanlıurfa, her köşesinde bir başka tarihi eser olan bir şehir.Merkezde ki Urfa Kalesi 812-814 yılları arasında inşa edildiği tahmin edilen ve 25 burçtan oluşan bir kale ve Bizans dönemine ait kaya mezarları üzerine yapılmış bir tarihi eser.

Dünya tarihinin en eski tapınağı olduğu söylenen, Örencik Köyü yakınlarındaki Göbekli Tepe'de kazı çalışmaları hala devam etmekte ancak tepe ziyarete de açılmış durumda.

Viranşehir yolu üzerindeki Kızlar Sarayı ise, kayalardan oluşan bir tepe üzerine kurulmuş ve yeraltı çarşısı ve kalıntıları, yakınındaki mağaraları ile Binekli Köyü'ne 3 kilometrelik bir uzaklıkta bulunuyor.

Şanlıurfa’da, bölgenin tarihine ait 70 binden fazla arkeolojik parça sergilendiği müze, Rızvaniye, Hasan Padişah Camisi ve Ulu Camii,, Eyyubi ve Halil-ül Rahman Medreseleri, Mustafa Kemal Paşa Anıt Çeşmesi gibi eserler, ziyaretçilere tarihte bir yolculuk sunuyor.

Urfa, Halepli Bahçe’de yapılan kazılarda bulunan Amazon Kadınları Mozayiği dünyada eşi olmayan bir tarihi eser, etrafında Amazon kadınlarının yaşadığı evlerin kalıntılarının da bulunduğu bölge üzerinde çalışmalar devam etmekte.

Şehre Peygamberler şehri denmesinin sebebi, bir çok peygambere belli dönemlerde ev sahipliği yapmış olması. Peygamberler döneminde, peygamberlerin yaşadıkları veya saklandıkları mağaralar ziyaretçi akınına uğramakta, Nuh Peygamberin de gemisiyle Urfa’da ki Cudi dağına indiği söylenmekte.

4000 yıldır adı değişmeden,coğrafyasıyla eşsiz güzellikteki Harran, Urfa’nın bir başka gururu. Hz. İbrahim'in kenti olarak adlandırılan Harran, önemli ticaret yollarının kesiştiği bir bölge olması nedeniyle de önemini korumuş ve özellikle eski Mezopotamya putperestliğinin önemli bir merkezi olmuş. Bölgede bulunan Harran evleri ise mimarileri ile dikkat çekmekte, külah kubbeleri ve bindirme tekniğiyle, kerpiçten yapılan evler yazın serin, kışın da sıcak olmakta. Harran evleri 1979 yılı itibarı ile sit alanı olarak ilan edilip koruma altına alınmışlardır.

Bu tarihiyle ve kültürüyle zengin şehir, mutfağıyla da göz doldurmakta. Yöresel yemekleri, kebapları, et yemekleri ile Urfa mutfağı hakkında kitaplar dolusu yazı yazmak mümkün, ancak bizim tavsiyemiz, Bostana ve Lebeni Çorbası,Kenger aşı ve Urfa Kebabını tatmadan şehirden ayrılmayın.

Tavsiyemiz Urfa uçak bileti alırken uzun tatil yapabileceğiniz dönemleri seçin, şehirden ayrılmakta zorlanabilirsiniz..

Bizden söylemesi ! 

Uçuş güzergâhınız esnek mi? Daha fazla tasarruf için yakınlardaki havaalanlarını arayın.

Şanlıurfa Güney Anadolu Projesi yakınındaki havaalanları

Bu sayfada gösterilen fiyatlar sadece tahmini en düşük fiyatlardır. Son 45 gün içinde bulunmuştur.