Harita

Finlandiya Uçak Bileti

Kuzey Avrupa’da Baltık Denizi kıyılarında bulunan Finlandiya, binlerce ada ve gölü, gür ormanları, ahşap mimari özelliğiyle şirin kasabaları, modern ve mütevazı kentleri, gelişmiş teknolojisiyle bilinen bir İskandinav ülkesidir. Başkent Helsinki dışında; Oulu, Tampere, Turku, Espoo, Jyvaskyla ve Vantaa diğer önemli şehirleridir. Türkiye’den başkent Helsinki’ye düzenli olarak uçak seferleri yapılmakta, uçuş süresi yaklaşık olarak üç buçuk saat sürmektedir. Finlandiya’ya gitmeden önce Schengen vizesi almanız gerekmekte. Oldukça soğuk bir iklim yapısına sahip olan ülkeyi rahatça gezip dolaşmak için en uygun zaman aralığı Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarıdır. İsveç, Norveç ve Rusya’ya komşu olan ülkede Helsinki’den St.Petersburg, Tallinn ve Stockholm gibi yakın coğrafyadaki şehirleri teknelerle veya trenle kolaylıkla ziyaret edebilirsiniz.

Finlandiya’nın en turistik şehri şüphesiz başkent Helsinki. İleri teknoloji üreten ve pazarlayan Finlandiya’nın başkenti, gösterişten uzak, modern ve zarif bir kent. Başkent Helsinki Finlandiya’nın tüm diğer kentleri gibi temiz, güzel ve güvenli. Helsinki merkezden tekneyle ulaşabileceğiniz Suomenlinna Adası ve kalesi oldukça turistik bir yer. Adada bulunan müzeler ve köprüler ilginizi çekebilecek nitelikte. Merkezde bulunan Senato Meydanı ve Finlandiya Ulusal Müzesi görülmesi gereken önemli yerlerden. Upsenski Katedrali, altın kubbeleriyle Bizans-Rus mimari tarzının en güzel örneklerinden biri. Helsinki’de “kesinlikle görün” diyebileceğimiz; kayaların içine oyularak inşa edilmiş olan Temppleiaukio Kilisesi diğer kiliselere benzemeyen çok ilginç bir yapı. Kiasma ve Ateneum Müzeleri çağdaş sanatlara, güzel sanatlara meraklı gezginlerin görmekten keyfi alacağınız mekânlar. Şehirde bulunan onlarca geniş ve güzel park arasında Esplanadi Parkı en hareketlilerinden biri. İçinde sergilenen heykelleriyle dikkati çeken parkta hoşça vakit geçirebilirsiniz.

Eski başkent Turku kalesi ve katedrali ile ünlü sevimli bir kent. Başkentin 50 Km doğusunda bulunan Parvoo ahşap evleriyle görülesi bir yer. Finlandiya demek orman ve göller demek. Ülkenin doğusunda bulunan göller bölgesinde 60.000 civarı ada ve göl bulunmakta, bu bölgeye yapılan özel turlara mutlaka katılın. Teknoloji kenti Oulu, sanat ve endüstri kenti Tampere ve kuzey ışıklarını en güzel şekilde izleyebileceğiniz Saariselka’yı da görmeniz gereken yerlere mutlaka ekleyiniz.

Et, balık, süt, patates ve ekmek Finlandiya mutfağının ana malzemeleri. Finliler her öğünlerinde süt içmeyi ihmal etmeyen bir millet. Ringa balığı farklı şekillerle hazırlanıp sunuluyor ve Silakka tavsiye edebileceğimiz bir çeşidi. Savulohi (tütsülenmiş somon) Muikku (kızartılan bir küçük balık) Karjalanpaisti (dana ve domuz etinden yapılan güveç) ve ülke mutfağında önemli bir yer tutan ren geyiği sotesi; poro tavsiye edebileceğimiz yerel lezzetler. Medeniyetin güler yüzlü insanlarla buluştuğu Finlandiya görülmeyi kesinlikle hak eden bir ülke, geç kalmayınız. 

Bu sayfada gösterilen fiyatlar sadece tahmini en düşük fiyatlardır. Son 45 gün içinde bulunmuştur.