Harita

Erivan Uçak Bileti Fiyatları

 

Erivan uçak bileti ile haftasonu destinasyonu olabilecek bir komşumuza, tarihte bir yolculuğa uçuyoruz.  

Oldukça eski ve zengin bir tarihe sahip olan Erivan, MÖ 782 yılında Ağrı Dağı ovasının kuzey doğusunda küçük bir köy olarak kurulmuştur. Tıpkı İstanbul gibi yedi tepenin üzerine kurulmuş olan şehir uzun tarihi süresince  birçok savaş ve doğal afet görmüş, yaşanan depremlerle, birçok kez yok olmanın eşiğinden dönmüştür. 

1918 yılında Ermenistan’ın sürekli değişen başkentlerinden sonra  12.başkent olmuş ve ülkenin bağımsızlığını kazanmasının ardından şehirde komünist sistemin izleri yavaş yavaş silinmeye başlanmıştır. Sokaklar, caddeler ve meydanlara yeni isimler verilmiş, özellikle son yıllarda ülkede turizmin de gelişmesiyle gözle görülür bir değişim gözlenmiştir. Modern oteller, restoranlar, alışveriş merkezleri ve eğlence mekanlarıyla Batı’ya yakın bir profil oluşmaya başlamıştır.  

Yenilenen çehresi yanında Erivan, Sovyet döneminden kalma tarihi evleri, geniş caddeleri, meydanları, ilginç mimariye sahip taş binaları, yemyeşil parkları ve pembe aşıboyası binaları ile kendine özgü, büyüleyici bir şehirdir 

Şehir merkezi; şenliklere sahne olan Cumhuriyet Meydanı, Ayvazovski ve Boudin gibi birçok değerli sanatçıların eserlerinin sergilendiği ve Ermenistan’ın ana sanat galerisi olan Millî Galeri, Opera binası ve anıtsal yapılarla dolu  uzun caddeleri ile şehrin yüreğinin attığı bölgedir.  

Üniversiteler, müzeler,resmi idare binaları,kütüphaneler, resim galerileri, gece kulüpleri ve konser salonları gibi mekanları da barındıran şehir merkezi, sadece Erivan’ın değil ülkenin de kültür merkezi durumunda. 

Şehir merkezini çevreleyen devasa park, bünyesinde çay bahçeleri, tenis kortları ve basketbol sahası, heykeller ve ormanlık alan bulundurmakta ve güneyde Surp Krikor Lussavoriç katedrali civarında başlayıp, kuzeyde  Maştots Caddesi'ne kadar devam etmekte ve gemi şekli verilmiş ilginç bir yapı olan Poplavok restoranı civarında da bitmekte.  

Kanaker-Zeytun ilçesinde bulunan Zafer Parkı ise Erivan ve  Ağrı Dağının muhteşem manzarasına sahip. Bünyesinde bir lunapark,lüks bir otel ve kayıkların da bulunduğu bir gölet barındıran bu park görülmeye değer. Şehrin simgesi olan ve Türkiye sınırları içinde bulunan Ağrı Dağı’nın  açık havada şehrin her tarafından tüm ihtişamı ile görülebilmekte. 

Şehrin dikkat çeken abidelerinden Çağlayan abidesi, Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra restorasyona uğramış, abidenin bir bölümü ise açık hava Konserleri için kullanılmaya başlanmış. Şehirde dikkat çeken bir diğer yapı da Stalin'in şehre bakan devasa heykelinin yerine yapılan, bir kılıç tutarak şehirde barış sağlayan bir kadın heykeli olan Ana Ermenistan heykeli’dir. 

Tarihi değeri olan bir çok kilise ve katedrale de ev sahipliği yapan şehir özellikle, 13. Yüzyılda yapılmış olan şehrin en eski kilisesi  Katoğike Kilisesi, 17. yüzyıl sonlarında yapılan  Zoravar Kilisesi ve Hıristiyanlığın resmî din oluşunun 1700. Yıldönümü nedeniyle yapılan Surp Krikor Lussavoriç Katedrali ile ziyaretçi çekmektedir. Ayrıca şehirde aralarında 1766'da yapılan Gök Camii’nin de bulunduğu sekiz cami de mevcuttur. 

Mutfağı ile kendinizi evinizde hissedeceğiniz Erivan, içli köftesi, yaprak sarması, keşkeş ve et  yemekleriyle tanıdık Ermeni lezzetlerini sunmakta. Yemeklerinin yanında yöreye özgü konyak, ev yapımı rakı ve şarapları mutlaka denenmeli. 

Şehir içi ulaşımın metro, otöbüs ve minibüslerle sağlandığı Erivan’da, önerilen alışveriş adresi ise şehrin oldukça renkli pazarlarından biri olan ve hafta sonları kurulan ‘Vernisaj pazarı. Aradığınız veya aramadığınız ama bulduğunuz birçok ilginç materyal, el yapımı ahşap süsler ilginizi çekecektir. Bunun dışında merkezde bulunan alışveriş merkezlerinde alışveriş  ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. 

 Erivan yenilenen yüzü ile birlikte renkli ve hareketli bir gece hayatına da sahip, özellikle ülke dışından ziyarete gelen gençlerin talebini karşılamak üzere yeni barlar ve eğlence mekanları açılmakta ancak mekanlar gece 12.00 de kapanmak zorunda. 

Tarihi, kültürü ve doğası ile mutlaka görülmesi gereken destinasyonlardan biri olan Erivan havayolu ulaşımlarında ziyaretçilerini Zvartnots Uluslararası Havalimanı’nda karşılamakta. 

Farklı ve dolu dolu bir haftasonu seyahati için bir Erivan uçak bileti sorgulamaya başlayın. 

Uçuş güzergâhınız esnek mi? Daha fazla tasarruf için yakınlardaki havaalanlarını arayın.

Erivan yakınındaki havaalanları

Bu sayfada gösterilen fiyatlar sadece tahmini en düşük fiyatlardır. Son 45 gün içinde bulunmuştur.