Harita

Girit Uçak Bileti Fiyatları

Eşsiz bir tatil

Girit uçak bileti sorgularken beklentiniz, deniz-kum-güneş üçlüsü mü sadece? Oysa mitolojik efsaneleri, mavi bayraklı plajları, lezzetli mutfağı ve şarabı, büyülü manzaraları ile size zamanı unutturacak bir tatilin arefesindesiniz.  

Girit, yüzlerce yıllık görkemli bir geçmişe sahip ve birçok mitolojik efsanede adı geçmektedir. Yunan Mitolojisinde tanrıların kralı olarak bilinen Zeus’un doğduğu yer olarak da önem kazanmıştır.

Uzun ve zengin tarihinin yanısıra muhteşem doğası, yumuşak iklimi, güleryüzlü ve sıcak halkı ile Yunanistan’ın dünyaca bilinen, popüler  turizm merkezidir.  Ege Denizi’nin güneyinde bulunan ve ülkenin en büyük, Akdeniz’in ise beşinci büyük adası olan Girit  Avrupa’daki ilk uygarlıklardan biri olan Minos Krallığı‘na da ev sahipliği yapmıştır.

Adanın en büyük şehri ve merkezi olan Heraklion Akdeniz gemi turizminin en önemli limanlarından biridir. Şehrin merkezi olan Aslan Meydanı‘ında dört aslanın ağzından akan suların oluşturduğu bir havuz ve havuzun çevresinde şirin kafeler dikkat çekmekte. Meydanın ilerisinde, liman yakınlarında Venedik dönemine ait iki kilise, caddenin sonunda ise Osmanlılardan kalma Kandiye Kalesi var. Şehirde, bir tepe üzerine inşa edilmiş olan Minos uygarlığı‘nın merkezi Knossos Sarayı‘nın,birçok gizli geçitle birbirine bağlanan bölümleri hem bilim adamları hem de turistlerin ilgi odağı.

Heraklion’a yarım saatlik mesafede bulunan turistik Hersonissos kasabası, gece hayatı ve eğlence mekânları, restoranları ile farklı bir özelliğe sahip. Kayalık olan sahil şeridi eğlence yerleri ve restoranlara da mekan oluşturmakta ve bu mekanlar özellikle geceleri muhteşem manzaralar sunmakta.

Bir göl çevresinde kurulu olan Ayos Nikolaos, gölde yüzen ördekleri, ahşap köprüleri,  marinası ile romantik, küçük ve sakin ve bir şehir.

Adanın güneyinde genellikle turistik olmayan, Yunanlıların yaşadığı kasaba ve şehirler var, bunlardan biri olan Mirtos. Şirin bir sahil köyü ve sahil boyunca ev yemeklerinin sunulduğu ve ailelerin işlettiği restoranlar dikkat çekiyor.

Adanın Batısında bulunan Stavros doğal bir koy ve muhteşem bir kumsal ve mavi bayraklı bir plaja sahip. Hanya ise Stavros‘a 15 dakika mesafede ve adanın büyük yerleşim alanlarindan. Şehirde Venedik ve Osmanlı kültürünün izlerini görmek mümkün, rengarenk Venedik evleri, minaresiz fakat oldukça ihtişamlı bir Osmanlı camisi, deniz feneri, ve Venedik faytonları ile zamanda yolculuk yaptığınızı düşündüren büyülü bir manzara oluşturmakta. 

Bu arada ilginç bir not; “Hanya’yı Konya’yı görmek” deyiminin, Osmanlı döneminde Konya‘dan buraya göç ettirilen halk tarafından ortaya atıldığı söylenmekte.

Ada içi ulaşım için en ideal yol araç kiralamaktır. Büyük merkezler arasında otobüs seferleri yapılmakta, kara ulaşımın olmadığı yerlerde ise ulaşım feribotla sağlanmakta.

Ada olmanın sonucu olarak balık ve deniz ürünleri popüler ise de Girit mutfağının  özelliği,yerel peynir çeşitleri, sebzeleri, kaliteli zeytinyağı, kekik balı, keçi eti, yabani otları,kaliteli şarapları, koyun yoğurdu ve bütün bunların kullanıldığı  yemekler.

Giritlilerin son derece sağlıklı ve uzun ömürlü insanlar olmaları bir tesadüf değil elbette. Adadan ayrılmadan zeytinyağı sabunları, çeşitli otlardan veya rakı bardakları almayı unutmayın.

Girit uçak biletinizi almadan önce Yunanistan’a giriş için gerekli olan Schengen vizesini almanız gerekmekte. Girit’e doğrudan uçuşlar mevcut değil, Atina aktarmalı gidebilirsiniz veya Pire limanı’ndan feribotla ulaşabilirsiniz.  

Uçuş güzergâhınız esnek mi? Daha fazla tasarruf için yakınlardaki havaalanlarını arayın.

Girit yakınındaki havaalanları

Bu sayfada gösterilen fiyatlar sadece tahmini en düşük fiyatlardır. Son 45 gün içinde bulunmuştur.