Harita

Avignon Uçak Bileti Fiyatları

Fransa’nın güneyinde, Provence Bölgesinde Rhone Nehri kıyısında kurulmuş ortaçağ kenti Avignon geçmiş dönemlerde Papalık merkezi olarak da görev yapmış, tarihi olduğu kadar güzelliği ile de ön planda küçük fakat çok özel bir kenttir. 12. Yüzyılda yapılan Saint Benezit Köprüsü Rhone Nehrinin taşkın sularından oluşan sellere, zamanla yenik düşmüş ve 22 kemerinden günümüze ancak 4 kemeriyle ulaşabilmiştir. 17.yüzyıldan sonra kendi haline bırakılan ünlü köprü UNESCO Dünya Mirasları Listesinde yer almakta. Fransa’da mutlaka görülmesi gereken kentlerden biri olan Avignon’a Türkiye’den direkt uçuş bulunmamakta. Kente ulaşmanın en uygun yolu, Paris veya Marsilya üzerinden aktarmalı uçuşlarla gerçekleşebilir. Akdeniz iklim özellikleri taşıyan kente dilediğiniz her mevsim seyahat edebilirsiniz.

Arnavut kaldırımlı dar sokakları, şehrin etrafını çevreleyen tarihi şehir duvarlarıyla bu güzel kent 1309-1377 yılları arasında papalık merkezi olarak görev yapmış. Kentte bulunan papalık sarayı doğal ve yekpare bir kaya üzerine gotik mimari tarzında inşa edilmiş. Gotik tarzın Avrupa’da ki en iyi örneklerinden biri olduğu düşünülen saray, yılda 650.000 kişi tarafından ziyaret ediliyor. Sarayın hemen yakınında bulunan Notre Dame Katedrali 12.yüzyıla tarihlenen romanesk tarzında inşa edilmiş çok süslü bir yapı. St. Benezit Köprüsü ve Papalık Sarayı kadar kentin önemini pekiştiren bir diğer unsur da Avignon’un ünlü Cotes du Rhone şaraplarının üretildiği bölge olması. Dünyaca ünlü bilinen birkaç markanın orijini olan üzümler yalnızca bu bölgede yetişmekte. Bu coğrafyanın bir diğer ünlüsü de meşhur “lavanta tarlaları”. Mor rengin muhteşem uyanışıyla tüm tabiatı saran o gizemli koku, tarihi ve mistik kente ayrı bir güzellik katmakta. 

18.yüzyılda inşa edilen Calvet Müzesi 28 bin eseriyle Brueghel, Buffet, Gericault, Bonnard, Vuillar gibi dünya çapında öneme sahip sanatçıların eserlerinden oluşan bir koleksiyona sahip. 18 ve 19. Yüzyıla ait koleksiyonların görülebileceği Petit Palais Müzesi’ni de mutlaka ziyaret ediniz. Kentte papalık döneminden kalma yüzlerce konak var. Konaklar ve bahçeler görülmeye değer alanlar. Her yıl Temmuz ayında düzenlenen Avignon Tiyatro Festivalinde 800 eser sergilenmekte. 570 bin kişi tarafından takip edilen etkinlik Avrupa’nın en ünlü festivallerinden biri. Festival süresince sokak gösterileriyle oldukça şenlikli bir havaya bürünen kentte eğlence geç saatlere kadar sürüyor. Kenti ziyaret tarihiniz eğer Temmuz ayına denk düşüyorsa bu festivale mutlaka zaman ayırın. Bu güzel kentte yapılacak o kadar çok şey, görülecek o kadar çok şey var ki, hiç sıkılmayacaksınız. Romantik bir akşam için en iyi seçeneklerden biri de nehir üzerinde yapacağınız tekne yolculuğu. Papa Sarayının önünden kalkan turistik trenle yapacağınız şehir turundan büyük keyif alabiliriniz. Meşhur su değirmenleriyle Rue des Teinturiers Sokağını da görmeden dönmeyin. Alışveriş için araçların girmediği Joseph Vernet ile St Agricol Sokaklarındaki mağazalara bir göz atın. Provence bölgesine özgü kumaşlar, seramik hediyelikler, lavanta kolonyası, lavanta sabunu ve küçük havlular özgün seçeneklerinizden bazıları.  

Uçuş güzergâhınız esnek mi? Daha fazla tasarruf için yakınlardaki havaalanlarını arayın.

Avignon yakınındaki havaalanları

Bu sayfada gösterilen fiyatlar sadece tahmini en düşük fiyatlardır. Son 45 gün içinde bulunmuştur.