Harita

Aşkabat Uçak Bileti Fiyatları

Aşkın Beyaz Şehri

Farsçada anlamı“Aşkın Şehri”olan Aşkaabad`a uçak bileti alırken, romantik bir şehre gideceğinizi düşünürsünüz doğal olarak, oysa çok da romantik olmayan ancak zıtlıklar içinde oldukça ilginç bir şehredir yolculuğunuz.

Orta Asya`da Hazar Denizi kıyısında yer alan Türkmenistan`ın başkenti ve en büyük şehridir Aşkaabad. Adı Farsçada “Aşkın Şehri”anlamına gelse de, Aşkaabad pek de aşkı çağrıştıracak romantizme sahip bir şehir değil, ancak gelişime açık ve küreselleşen dünyaya ayak uyduran bir şehir.

Aşkaabad`da görülecek pek çok eser ve mekan var. Çöl üzerine kurulmuş bir kent olması dolayısı ile geniş bir yayılmış olan Aşkabat beyaz şehir olarak da bilinmekte. Halkın Ak Şehir olarak adlandırdığı şehrin beyazlıgı, şehirde ki tüm binaların kaplandığı, Türkiye ve İtalya`dan gelen bembeyaz mermerlerden gelmekte.

Ülkede 1948 yılında meydana gelen depremde Aşkaabad`ın eskişehir olarak bilinen kısmı neredeyse tamamen yok olmuş ve şehir yeniden kurulmuştur. Yeni şehir hemen her tarafında göreceğiniz anıtları, büyük meydanları, görkemli binaları, son derece geniş ve düzgün yolları, harika parkları ile oldukça modern bir profile sahip.Bu arada şehirde tüm ülkede olduğu gibi Türkçe konuşan insan sayısı oldukça yüksek.

Üzerinde Türkmenistan`ın eski lideri Saparmurat Niyazov’un altın kaplı heykelinin bulunduğu Tarafsızlık Kulesi anıtı şehre damgasını vuran anıtlardan biri. Bunun yanında Aşkabat Depremzedeleri Anıtı, ve bağımsızlığın 10. yılı anısına yapılan 10 Ahalteke Atı Heykeli görülmeye deger eserler. 18 bin metre kare Alana kurulu ve tamamen mermerden yapılan Kıpçak Camisi, Orta Asya`nın en büyük camisi durumunda.Duvarlarının yüksekliği 55 metreyi bulan caminin minaresi ise 80 metreyi bulmakta. Cumhurbaşkanlığı Sarayı ve Altın Asır Milli Parkı şehrin ziyarete değer mekanları arasında.

Bir başka cazip alan ise Aşkabat’a 18 km. uzaklıkta yer alan, İÖ 3. yüzyıl ile İS 3. yüzyıl arasında ki döneme ait olan Nissa Parfiyallılar Krallığı Sarayı.

Halının çok önemli bir yeri olan Türkmenistan`da görülmesi gereken yerlerden biri de halı müzesi. Atçılık Bakanlığı olduğu gibi bir Halı Bakanlığı da mevcut. Ancak bir Türkmen halısı almak çok da basit bir iş değil, halıyı ancak bir devlet mağazasından almnanız mümkün ve ülke dışına çıkarmanın oldukça uzun bir prosedürü var.

Aşkaabad`a dair oldukça ilginç bulabileceğiniz olaylar ise; hızla akan trafiğin ortasında, ellerinde süpürgelerle yolları süpüren kadınlar ve şehir merkezinde üzeri tozlanan arabalara ceza yazılması sebebi ile, yol kenarında durup arabasını yıkayan sürücülere çok sık rastlanmaktadır.

Hızla gelişen Aşkabat’ta son bir yıl içerisinde iki stadyum, dokuz tiyatro binası ve yüzlerce konut inşa edilmiştir. Hava kirliliğinin hemen hemen hiç olmadığı şehirde sigara içmek yasak.

Aşkabat mutfağı bol etli yemeklere sahip ancak kıyı kesimler de daha çok balık tüketimi olmakta. Türkmen pilavı ve Petir ekmeği mutlaka denenmeli.

Aşkabat’taki çöl pazarı, Türkmen kültürüne ait hediyelik eşya almak için tek adres.Türkmen kilimleri, el dokuması kumaşlar,takılar hatta çeşitli baharatlar almanız mümkün.

Şehir içi ulaşımda en pratik çözüm heryerde kolaylıkla bulabileceğiniz taksilerdir.Aşkaabad`a ulaşmak için ise İstanbu`dan alacagınız bir uçak bileti, 3,5 saatlik bir yolculuktan sonra Aşkaabad`da olmanızı sağlar.  

Uçuş güzergâhınız esnek mi? Daha fazla tasarruf için yakınlardaki havaalanlarını arayın.

Aşkabat yakınındaki havaalanları

Bu sayfada gösterilen fiyatlar sadece tahmini en düşük fiyatlardır. Son 45 gün içinde bulunmuştur.