Harita

Adıyaman Uçak Bileti Fiyatları

Tarihin bilinen en eski yerleşimlerinden birine yolculuğunuzu planlamadan önce hem bütçenize hem de seyahat planınıza en uygun Adıyaman uçak bileti, otel ve araba kiralama fiyatlarını aynı anda karşılaştırabilir, hem vakitten hem nakitten tasarruf edebilirsiniz. Aramaya Skyscanner web sitesi üzerinden ya da Skyscanner mobil uygulamasını tablet ve akıllı telefonlarınıza indirerek hemen başlayabilir, en güncel Adıyaman uçak bileti fiyatları arasından istediğinizi seçebilirsiniz.

Özel günler, tatil ve bayramlar ve yaz sezonu gibi trafiğin ekstra arttığı dönemlerde dahi bulabileceğiniz Adıyaman ucuz uçak bileti fırsatlarından ‘Haber Kaynağı’ uygulaması sayesinde e-posta ve mobil aplikasyon yoluyla anında haberdar olabilir, ‘Fiyat Alarmı’ opsiyonu sayesinde fiyat değişikliklerini hemen öğrenebilirsiniz.

Adıyaman Hakkında

Akla gelen ilk şey ‘Tanrıların göksel tahtı’ Nemrut Dağı olsa da, doğal güzellikleri, kültür mirasları, milattan önce 40.000 yıllarına dek uzanan tarihiyle Adıyaman, aynı zamanda dünyanın bilinen en eski yerleşimlerinden biri. Sırasıyla Hitit, Asur, Frig, Pers, Makedon, Kommagenne, Roma, Doğu Roma, Emevi, Abbasi, Hamdani, Bizans, Eyyubi, Selçuklu, Memluk ve Osmanlı İmparatorluklarına ev sahipliği yapan şehir; Asya, Avrupa ve Afrika kıtalarını birbirine bağlayan, önemli ticaret ve sanayi şehirlerini içine alan ‘Bereketli Hilal’ adı verilen hattın en üst sınırında yer alıyor.

Coğrafi özelliklerinden ötürü tarih boyunca yerleşim bölgesi olmuş, medeniyetlere beşiklik etmiş olan Adıyaman, öte yandan bilimsel anlamda antropolojik, arkeolojik ve jeolojik açılardan da büyük bir öneme sahip. Şehrin hemen her yerindeki sit ve kazı alanları, milli parkları, gölleri, kuş cenneti, kaynak sularıyla şehir; kültür, tarih ve doğa turizminin önemli duraklarından.

Adıyaman’da Gezilecek Yerler

Çiğ köftenin ana vatanı Adıyaman’a gidince elbet ki görmeden dönülmemesi gereken yerlerin başında dünyaca ünlü Nemrut Dağı geliyor. Hem yerli hem yabancı turistlerin en popüler destinasyonlarından olan Nemrut Dağı Milli Parkı; Kommagene kraliyet ailesi kadınlarının gömülü olduğu Karakuş Tümülüsü, kralların yaz başkenti Arsemia ve Roma mimarisinin dünyadaki en iyi köprüleri arasında bulunan Cendere Köprüsü’nü de kapsıyor.

UNESCO Dünya Kültür Mirası kapsamına alınan milli parkın 2206 metre yüksekliğindeki Nemrut Dağı zirvesinden Fırat Nehri geçit ve ovalarını gün doğumunda ya da gün batımında izlemek ise mutlaka deneyimlenmesi gereken bir mucize olarak görülüyor. Kommagene Kralı I. Antiochos’un atalarına ve tanrılara olan minnettarlığını göstermek için Nemrut Dağı zirvesinin kuzey, doğu ve batı yamaçlarına yaptırdığı devasa heykel ve mezarların ortasında, kralın mezarı olduğu düşünülen tümülüs bulunuyor.

Ancak elbette Adıyaman Nemrut’tan ibaret değil. Adıyaman Kalesi’nden seyre dalabilir, Gölbaşı, İnekli ve Azap Gölleri kıyısında yaşayan kuşların gökyüzünde ahenkle süzülüşünü izlemek için Kuş Cenneti’ni ziyaret edebilir, bir doğa harikası Çelikhan havzasının ‘Yüzen Adalar’ını seyre dalabilir, Kotur, Besni ve Çelikhan içmelerinde şifa bulabilirsiniz.

Şehir merkezinden ayrılmadan Adıyaman’ı yaşamak isteyenler için ise Adıyaman Hısn-ı Mansur Kalesi, Dulkadiroğulları döneminden kalma Ulu Cami, sizi Adıyaman’ın eski günlerine götürecek atmosferiyle Oturakçı Pazarı mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor.

Şehir merkezinde 5 km uzaklıkta bulunan Perre Antik Kenti ve Kaya Mezarları, Kommagene İmparatorluğu’nun 5 büyük kentinden birine küçük bir zaman yolculuğu sayılabilir. Yaklaşık 200 adet kaya mezarının bulunduğu alanda yapılan kazılarda bulunan süs eşyaları, sunaklar, sikkeler, steller gibi tüm eserler Adıyaman Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor. Şehir aynı zamanda Hz. Üzeyir Peygamber, Hz. Safyan Bin Muttal gibi bir çok veli ve ermişe ait türbeleri, Emevi, Abbasi, Selçuklu ve Osmanlı İmparatorlukları dönemlerinden kalma camileri, St.Pavlus ve St.Petrus Kiliseleri gibi inanç merkezleriyle kültür zenginliğini yansıtıyor.

Adıyaman’da Yapılacaklar

Nemrut Dağı’ndan güneşin rengarenk bir tül gibi doğuşunu ya da batışını izleyebilir,

Atatürk Barajı’nın Kahta sahilindeki lokantalardan birinde balık yiyebilir,

Adıyaman şehir merkezinde bulunan Oturakçı Pazarı’ndan cicim heybe, halı, kilim gibi el dokumalarından yöreye ait el işlerini görebilir,

Adıyaman’a özgü bir geleneksel eğlence olan Harfane sıra gecesine katılabilir,

nlü Besni üzümünden yapılan pekmez ve pestillerin tadına bakabilirsiniz.

Adıyaman Mutfağı

Adıyaman çiğköftenin ana vatanı olsa da, aynı zamanda kebap, içli köfte, çılbır, basalla adı verilen ekşili köfte, Adıyaman hıtabı, yapıştırma, pestil, mercimekli köfte ve şilki / şillik tatlısıyla da meşhur. Şehir merkezindeki yöresel restoranlarda Adıyaman lezzetlerinin tadına bakmak mümkün.

Adıyaman’a Ne Zaman Gidilir?

Adıyaman’da Toros Dağları’nın kuzeyi ve güneyi arasındaki iklimin değişikliği ziyaretçileri hayrete düşürür. Güneyde kışlar ılık ve yağışlı, yazlar kurak ve sıcak geçerken, kuzeyde kışlar yağışlı ve soğuk, yazlar kurak ve serin geçer. Bu yüzden özellikle Nemrut Dağı Milli Parkı’nı görmek isteyenler, sert geçen kış aylarının ardından Mayıs – Eylül ayları arasında bölgeyi ziyaret eder.

Konaklamanızı Planlayın

Adıyaman’da şehir merkezinde 3 ve 4 yıldızlı otellerde konaklamak mümkün olduğu gibi, tarihi güzelliklerle yakın olmak isteyenler için de bir çok seçenek mevcut. "Oteller" sekmesinden dönem dönem değişiklik gösteren Adıyaman otel fiyatlarını seyahatinizden önce Skyscanner mobil uygulaması ya da direkt web sitesi üzerinden karşılaştırabilir, bütçenize ve seyahat planınıza en uygun yerde en uygun fiyatlara konaklama şansına kavuşabilirsiniz.

Adıyaman Havalimanı

Adıyaman şehir merkezine 22 km uzaklıkta yer alan havalimanından şehir merkezine ulaşım yolcu servisleriyle sağlanıyor. Ancak elbette taksi ve araç kiralama seçenekleri de mevcut.

Taksi

Havalimanı’nda 7/24 bulunan taksiler sayesinde şehrin her yerine ulaşım mümkün.

Araba

Özel araç ile havalimanından şehir merkezine yaklaşık yarım saatte ulaşabilirsiniz.

Yolcu Servisleri

Adıyaman Havalimanı'ndan şehre ulaşmak için yolcu servisi olarak çalışan havalimanı transferleri mevcut.

Araç Kiralama

Skyscanner araba kiralama sekmesi altından Adıyaman araç kiralama seçeneklerini görüntülemek de mümkün. Sadece teslim alma ve tarih bilgilerinizi girerek dünya genelindeki 175 ülkeden 30.000 havaalanı ve şehir merkezindeki araç kiralama fiyatlarını anında karşılaştırıp, rezervasyonunuzu doğrudan seçtiğiniz araç kiralama şirketi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

“Bu bilgiler yazının yazıldığı Ocak 2018 tarihinde geçerlidir.”

Uçuş güzergâhınız esnek mi? Daha fazla tasarruf için yakınlardaki havaalanlarını arayın.

Adıyaman yakınındaki havaalanları

Bu sayfada gösterilen fiyatlar sadece tahmini en düşük fiyatlardır. Son 45 gün içinde bulunmuştur.