Harita

Abuja Uçak Bileti Fiyatları

Afrika macerası

Batı Afrika macerası için hazır mısınız?

Bir Abuja uçak bileti ile bu macera başlasın!

Tarihi çok da eskilere dayanmayan Abuja,bir Batı Afrika ülkesi olan Nijerya‘nın Lagos‘tan sonraki yeni başkentidir. 

Nijerya’nın bağımsızlığını kazandıktan sonra ülkede bulunan farklı kültür ve dinlerden  tüm topluluklara  eşit bir bir noktada olacak bir başkent arayışı sonucu Abuja‘nın şu an bulunduğu bölge üzerinde karar kılınmıştır. 

Ülkenin en büyük kenti ve eski başkent Lagos‘un boğucu iklimi, fabrikaların neden olduğu kirli havası, artan nüfus karşısında yetersiz kalan altyapısı da süreci hızlandıran bir etken olmuş ve 1980‘li yıllarda Federal Başkent Bölgesi olarak adlandırılan ve  ülkenin orta kesimlerinde yer alan bölgede  Abuja başkent olarak tasarlanmış ve hizmet vermeye başlamıştır.

Tüm resmi binalarla birlikte ülke konsoloslukları da Abuja’ya taşınmış ancak  Lagos‘ta bulunan şubeleri kapatılmamıştır.Nijer‘ya‘nın en büyük ticaret merkezi olan eski başkent bu konumunu halen korumaktadır. 

Başkent oluşunun ardından Abuja bölgesinde de nüfus patlaması yaşanarak, merkez çevresinde bulunan semtler hızla büyüme görülmüş, kenar mahallelerde artan nüfus şehrin kapasitesini zorlamaya başlamıştır. Şehirde yoksul kesimin yaşadığı kenar mahallelere içme suyu, elektrik ve temizlik hizmetleri verilememektedir.

İki mevsimin yaşandığı şehirde Nisan ve Ekim ayları arasında ılık hava ve bol yağış görülmektedir,yılın geriye  kalan  kurak döneminde ise sıcaklık 40 dereceyi bulmakta.

Abuja, Nijerya‘nın diğer şehirleri ile karşılaştırıldığında gelişmiş ve güvenli bir şehirdir. Bünyesinde birçok farklı etnik grup ve kültürleri barındıran şehirde bu kültür mozayiğinin yansımalarını görmek mümkün. Birçok dini yapı, müze, şehir merkezindeki yüksek kuleler, Abuja Stadyumu, Nijerya Başkanlık Kompleksi, şehri ziyaret edenlerin ilgilerini çekebilecek yapılar.

Ulusal Camii şehirde en çok ilgi gören yapılardan biri, Millenium Kulesi modern bir yapı olarak çıkar karşınıza, Abuja Millenium Parkı ise şehrin doğa ile içiçe olan bölgesidir.

Şehre gelen turistlerin en çok ziyaret ettikleri mekanlardan Kültür merkezi ve müze  şehrin sanat, kültür ve tarihi yansımalarını sunmakta. Ladi Kwali çanak çömlek merkezi‘nde ise hem çanakların yapılışını izleyebilir hem de bu birbirinden güzel el yapımı çanaklardan sevdiklerinize hediyelik satın alabilirsiniz.

Abuja’da görülmeye değer yerlerden biri de  Zuma Kayalığı. Uzun bir tarihi geçmişe sahip olan bu kayalık aynı zamanda Abuja‘nın girişi. Şehrin dışında, yaklaşık bir  saatlik mesafede bulunan Guarara Şelaleleri ise tam bir  doğa harikası olarak ziyaret edenleri büyülemekte.

Abuja’da alışveriş noktası yiyecekten giyeceğe, hediyelik eşyalara kadar aradığınız herşeyi  bulabileceğiniz Wuse Market‘tir. Ayrıca şehirde deri, ahşap oyma ürünler ve heykeller satın alabileceğiniz bölgeye has ürünler.

Abuja‘da yerel lezzetleri Garki bölgesinde deneyebilirsiniz. Genel olarak Afrika tatlarına sahip olan şehir mutfağı et ağırlıklıdır. Yer Elması, Tatlı patates oldukça yoğun tüketilmekte, Kilishi adı verilen Baharatlı kurutulmuş et ise Abuja mutfağında listebaşı denebilir. Şehirde oldukça pahalı olmakla birlikte, Hint, İtalyan, Çin, Fransız mutfaklarına ait restoranlar da bulmak mümkün. 

Alkol ve gece hayatının oldukça pahalı olduğu Abuja’da eğlence mekanları yoğun olarak Garki bölgesinde Gymbia Caddesi ve  çevresinde bulunmaktadır.

Nijerya‘yı keşfetme şansı tanıyan bu ilginç seyahati Abuja uçak bileti ile aktarmasız, direkt olarak Abuja Uluslararası havaalanına uçarak gerçekleştirmeniz mümkün. 

Uçuş güzergâhınız esnek mi? Daha fazla tasarruf için yakınlardaki havaalanlarını arayın.

Abuja yakınındaki havaalanları

Bu sayfada gösterilen fiyatlar sadece tahmini en düşük fiyatlardır. Son 45 gün içinde bulunmuştur.