Harita

Roma Seyahat Rehberi

Dünyanın en köklü tarihlerinden birine sahip olan Roma`ya gitmek, zamanda yolculuk yapmaktır bir anlamda, çünkü kendinizi bir Ortaçağ şehrinde bulursunuz. Gladyatörlerin şehri Roma, İstanbul gibi, yedi tepe üzerine kurulmuştur. Ünlü çeşmeleri, tarihleri sığdırdığı meydanları, filmlere sahne olan sokaklarıyla;  melodilere esin kaynağı olmuş, nice şairler, yazarlar övgüler dizmişler bu şehre.

Ziyaretçilerine, ziyaret amacına uygun bir aktivite seçenekleri sunan Roma`da, alışverişten, yemeğe, eğlenceden spora sayısız alternatifler bulmak mümkün.

Roma - Yapılacaklar

Roma`da adım attığınız her sokak, her cadde ve her mahallede, antik çağdan kalma bir iz görürsünüz. Kelimenin tam anlamıyla bir açık hava müzesidir Roma. Binaların neredeyse tamamı tarihi olduğu için şehirde yüksek bina yok. Ancak Roma`yı cazip bir destinasyon haline getiren yalnızca tarihi dokusu değil, farklı taleplere cevap veren bir şehir olması aynı zamanda.

Şehirde turistik noktaları görmenizi sağlayan tur otobüsleri ile şehir turu yapabilirsiniz. Kolezyum gezinizde, yakın çevresinde bulunan Arch of Constantine ve Arch of Titus'u da görerek, ardından Palatino Tepesi`ni keşfedebilirsiniz.

Tasarımını Bernini`nin tasarımı olan ve Papa`nın vaaz vererek, milyonlarca insanı kutsadığı San Pietro Meydanı, Roma’nın en ünlü meydanı olarak bilinmekte. Meydanda, Aziz heykelleri ve sütunlar, özellikle de San Pietro Kilisesi dikkat çekmektedir. Meydan yakınlarında, Vatikan şehrinin girişi çarpacaktır gözünüze, biraz daha ileride de Vatikan Müzesi bulunmaktadır.

Bir başka ünlü meydan ise şehrin en büyük meydanı olan Piazza del Popolo Meydanı. Şansınız varsa burada güzel bir konsere denk gelebilirsiniz. Roma`da yılbaşı kutlamaları da bu meydanda yapılıyor. Bu büyük, hareketli ve renkli meydanı gezmekten yorulduğunuzda, çevredeki restoranlardan birinde yemek molası verebilirsiniz.

Şehir merkezinde, Trevi Meydanı`nda bulunan ünlü aşk çeşmesi Trevi`ye sizde bir dilek parası atın, belli mi olur? Binlerce aşk hikayesine konu olan ünlü çeşmenin üzerinde, kanatlı atların çektiği deniz kabuğundan at arabası ve deniz tanrısı Neptün’ün heykelleri bulunmaktadır. Çeşmeye özellikle hava karardıktan sonra gidin, büyüleyici bir atmosfer bulacaksınız.

Merkezdeki ünlü İspanyol Merdivenleri, şehrin en hareketli ve renkli bölgelerindendir. Günün her saati oturup bir şeyler atıştıran, etrafı seyreden insanlarla doludur. Burada siz de oturun ve kahvenizi yudumlarken, Roma`nın muhteşem atmosferinin keyfini çıkarın.

Roma`da konaklama tesislerinin yoğun olduğu Trevi Meydanında bir oteli tercih etmeniz, ulaşım açısından büyük avantaj olacaktır. Şehri gezmek için Roma Pass almanızı öneririz, birçok turistik mekana girişi kapsayan, oldukça ekonomik bir çözüm.

Roma`da şehir içinde Alışveriş merkezi bulunmuyor. Alışveriş yapmak için Via Condotti Caddesi`ne uğramalısınız. İspanyol merdivenlerinin tam da karşısındaki bu renkli, hareketli ve şık cadde, modanın önemli duraklarından biridir. Tanınmış butikler, mağazalar, şık kafe ve restoranlarla modern Roma`yı görebilirsiniz burada. Ancak alternatif alışveriş adresleri için şehrin ara sokaklarında bulunan küçük butik ve mağazalar sürprizlerle dolu olabiliyor.

Roma - yeme içme

Tarih ve kültür zenginliğini Roma`nın mutfağında da görmek mümkün. onlarca çeşidi ile İtalyan makarnası bütün restoranların menülerini süslüyor. Birçok farklı peynir çeşidi ve farklı soslarla sunulan makarnalardan mutlaka tatmak gerek. Roma`ya gidip pizza ve dondurma yemeden dönmek olmaz. Piazza Navona`da bulunan Forno Campo De`Fiori İtalyan şarapları ve Pizza yemek için ideal adres, dondurması ile ünlü Frigidarium’da da bir mola vermelisiniz.

Roma - hava durumu

Roma`ya Akdeniz iklimi hakimdir. Yaz mevsimi oldukça sıcak ve yağışsız, kış ise serindir. Hava sıcaklığının 30 dereceyi bulduğu Temmuz, Haziran aylarında, yerli halk şehir dışına gitmeyi tercih ettiğinden, dönemlerde şehrin yoğunluğu daha çok turistlerden oluşuyor. Kış aylarında yağış olmakla beraber, aşırı soğuk görülmez.

Roma - Ne zaman gitmeli?

Yılın her döneminde turist akınına uğrayan Roma, en güzel dönemi olan bahar aylarında biraz daha sakindir. Ancak Eylül ayında yağış görülmesi, açık hava müzesi tadında bir şehir olan Roma`da, biraz can sıkıcı olabilir. İlkbahar ve yaz aylarında, birçok festivalle renklenen şehri ziyaretinizde, bu festivallerden birine katılma şansınız olabilir.  15 Temmuz`da Noantri Karnavalı, Mart ayında festivali olan Dissonanze Festivali, 15 Haziran - 14 Ekim tarihleri arasında ise Yaz Fesivali kapsamında şehrin her tarafında profesyonel ve amatör müzik gruplarının gösterileriyle, Roma bir konser alanına dönüşür.

Roma uçuşları

Türkiye`den, sadece İstanbul`dan Roma`ya direkt seferler düzenleniyor. İstanbul`un iki havaalanından da her gün uçma şansınız var. Roma uçak bileti için, Türk Hava Yolları veya Pegasus uçuşlarını sorgulayabilirsiniz. İki havayolu `da ortalama 2,5 saatlik uçuşlarla, Roma Fiumicino Havaalanı`nda, üç numaralı terminale inmektedir.

Şehir merkezine yaklaşık yarım saat mesafede bulunan havaalanından şehrin metro ağına ulaşmak için, Terravision otobüsleri ve Leonardo Express`i kullanabilirsiniz, ikisi de Termini istasyonu`na gidiyor. Taksi ile veya havaalanında bulunan araç kiralama ofislerine uğrayarak, ulaşımınız için daha konforlu alternatiflere yönelebilirsiniz.

Yazı tarihi Nisan 2016

Bu sayfada gösterilen fiyatlar sadece tahmini en düşük fiyatlardır. Son 45 gün içinde bulunmuştur.