Harita

Prag - Seyahat Rehberi

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti olan Prag son yıllarda artan turist sayısıyla Avrupa’da en fazla ilgi çeken kentler arasında bulunmakta. 9.yüzyıla kadar giden tarihi boyunca her daim yerleşim alanı olan Prag, oldukça eski bir kent kültürüne sahiptir. Kentin belki de en önemli özelliği bir Orta Çağ kenti olmasına rağmen, mimari dokunun günümüze kadar çok iyi bir şekilde korunması. Size bir masal kentinin içinde olduğunuz duygusunu hissettiren kentte sanat ve estetik her daim karşınıza çıkıyor ve bu denli iyi korunmuş tarihi doku insanı elbette kendisine hayran bırakıyor. Dev katedraller, kiliseler, gotik ve barok mimarinin en çekici örnekleriyle dolu Prag’ı çok seveceksiniz.

Prag - Yapılacaklar

Vitara Nehri kıyılarına kurulan Prag, Orta Avrupa’nın en güzel kentlerinden biridir. Prag’da görülecek yerler kente hayran kalmanız için yeterli olacaktır. Prag yürüyerek gezilmesi her sokağının içinde kaybolunması Tuna nehri kenarında soluklanılması gereken büyülü bir kent. Tüm bu güzelliklerinin ardından dinlenmek için Nazım Hikmet’in Prag’da yaşadığı dönemde sıklıkla gittiği Kavarna Slavia isimli mekanda bir kahve içmenizi şiddetle öneririz. Mekanda bulunan Nazım Hikmet fotoğrafını da görmeden geçmeyin. Başka nerelere gidelim derseniz irili ufaklı temalı birçok müzeye sokak aralarında rastlamak mümkün. Prag’la özdeşleşen Kafka’nın izlerini sürmemek ve müzesinde hayatına tanıklık etmemek tabi ki olmayacaktır. Ardından gezebileceğiniz İşkence aletleri müzesi, seks aletleri müzesi, komunizm ve KGB müzesi ise akla gelen müzelerden yalnızca birkaçı . Kentte Casinolar gece hayatının ayrılmaz bir parçası. Meraklıları için içlerinde eğlence amaçlı showlar barındıran birçok mekan da mevcut. Hala vaktiniz kaldıysa eski model bir arabayla Prag sokalarında turlamanızı, Vitala nehrindeki botlarla manzaranın keyfini çıkarmanızı, doğa özlemine kapılrsanız dünyanın en iyi 7. Hayvanat bahçesi olan Prag Hayvanat Bahçesinde birgün geçirmenizi öneririz. Eğer Christmas zamanında Prag’ı ziyaret ederseniz çok renkli Christmas pazarlarını gezmeden ve geleneksel yılbaşı eğlencelerine katılmadan , muhteşem yapılardan oluşan kente oldukça kısa mesafede ki Karlovy Vary thermal ve spa cennetine uğramadan dönemeyin. Tüm bunları keşfetmek için sokaklarında kaybolmadan bu kentin tadının çıkmayacağını tekrar hatırlatalım.

Prag - yeme içme

Prag yeme-içme kültüründe Avusturya ve Macar Mutfağının katkıları oldukça fazladır. Kentte her bütçe için uygun yeme-içme mekanlarının sayısı çoktur. Gün içinde birşeyler atıştırarak gezinize devam etmek istiyorsanız, hemen her meydanda ve caddede bulunan dükkanlar veya vanlarda satılan sandviçler sizler için çok uygun. Ana öğünün öğle yemeği olarak kabul edildiği kentte, çorbalar çok çeşitli ve lezzetli. Ciğerli etli çorba, sarımsak çorbası, patates çorbası, şehriyeli tavuk çorbası yabancı olmadığınız lezzetler. Orta Avrupa ülkelerinin mutfağında patatesin yeri bir başka oluyor. Çek mutfağında da patatesle çeşitlendirilen yemeklerin sayısı oldukça fazla. Patates; salatası, püresi, kızartması, ızgarası ve haşlanmış çeşitleriyle öğün veya başlangıç olarak mutlaka tabağınızı süsleyecektir. Söz konusu mükellef bir akşam yemeği ise et çeşitleri ön plana çıkmakta. Izgara ördek, domates soslu biber dolması, kızartılmış mantar ve gulaş çeşitlerini denemenizi öneririz. Kafka Müzesinin hemen yanında bulunan Kampa Park, nehir kıyısında bulunan şık ve özenli restoran Hergetova Cihelna kentin en iyileri arasında. Pilsener Urquell, 16 çeşit baharatla tatlandırılan becherovka, bir tür erik rakısı olan slivovice ve bir söylentiye göre Van Gogh’a gördüğü halüsilasyonlar sonucunda kulağını kestiren içki absent, Prag’a özgü içkilerden. Türk damak tadına çok uzak olmayan çeşitleriyle Prag’da yeme-içme konusunda fazla şikayetiniz olmayacaktır. Eğer tutucu damak tadına sahipseniz, sizleri memnun edecek “bizden lezzetler” eski kent merkezine yakın sokaklarda bulunmakta. Unutmadan ekleyelim, İstanbul’da simit neyse, Prag’da “trdelnik” o demek. Hemen her yerde rastlayacağınız hamur işi atıştırmalık hamurun merdanelere sarılıp, toz şekere bulanıp mangal ateşinde pişirilmesinden oluşuyor. Kente özgü gevreğin tadına bakmadan dönmeyin. Tüm bunların yanı sıra kent merkezinde uluslararası fastfood zincirlere ulaşmakta çok kolay.

Prag - hava durumu

Ilıman iklim kuşağında bulunan Prag yıl boyunca çok yağış alan bir kenttir. Her mevsim görünen yağış nedeniyle Prag seyahatinize şemsiye veya yağmurluğunuzu almadan gitmemenizi öneririz. Prag’ın yıllık ortalama sıcaklığı 9 derecedir. Yıl boyunca kaydedilen en yüksek sıcaklık değeri ve en fazla yağış Temmuz ayına aittir. Ortalama Temmuz ayı sıcaklığı 18.7 derecedir. Kentte dondurucu soğukların görüldüğü ay ise Ocak ayıdır ve ortalama sıcaklığı -1 derecedir.

Prag - Ne zaman gitmeli?

Prag’ı ne zaman ziyaret edeceğiniz biraz da kişisel tercihlerinize bağlı. Eğer bir kenti rahat kıyafetler ve güneşli bir havada keşfetmekten hoşlananlardansanız Haziran-Eylül arasındaki dönem tam size göre. Yaz döneminde Prag’ın çok kalabalık olacağını ve kentin bu dönemde normalden daha pahalı olduğunu belirtmekte fayda var. Kış aylarında yapacağınız ziyarette Noel hazırlıklarını görebilirsiniz ama hava oldukça soğuktur. Bahar ayları Prag için en ideal dönemdir. Prag’da bahar bir başkadır.

Prag uçuşları

Prag Uluslararası Havaalanı (Vaclav Havel) kent merkezinin 20 Km dışındadır. Kente direkt olarak İstanbul’dan uçabilirsiniz. Havalimanından kent merkezine ulaşmak için kent içi otobüs sistemi ve ticari taksiler kullanılmaktadır. Prag geziniz için araba kiralamak özellikle çevre gezileri için iyi bir alternatif olabilir. Yaz ve bahar aylarında oldukça kalabalık olan Prag’da otel rezervasyonu ve ucuza uçmak için geç kalmayın.

Bu sayfada gösterilen fiyatlar sadece tahmini en düşük fiyatlardır. Son 45 gün içinde bulunmuştur.