Harita

Amsterdam Seyahat Rehberi

Amsterdam Seyahat Rehberi

Yüzyıllar önce, adını aldığı Armstel Nehri kenarında küçük bir balıkçı köyü olarak kurulmuş olan Amsterdam, günümüzde yaz-kış, milyonlarca ziyaretçi alan, Avrupa`nın cesur ve özgür şehri. Kanalları muhteşem manzaralarla romantizmi yaşatırken, etkileyici mimarisi ve müzeleri tarihe yolculuk sunuyor. Bisikletlerin sahiplerini beklediği, birbirinden şirin sokaklarında, zamanın durduğu cazip bir şehir Amsterdam.

Amsterdam - Yapılacaklar

Yüzen bir şehir olan Amsterdam, adım başı karşınıza çıkan yaklaşık 165 kanalı ve bu kanallar üzerinde, şehri birbirine bağlayan 1500 civarında köprüsüyle, köprülerde bağlı bisikletleri ve laleleriyle, büyüleyici bir tablo oluşturmakta. Şehrin görülmeye değer birçok noktasını, keyifli bir bot gezisi ile keşfetmeniz mümkün. İlgi çeken turistik noktalardan biri olan Heineken Müzesi, ünlü içecek markasının üretim aşamalarını son derece eğlenceli bir şekilde sunuyor.  Şehrin simgelerinden olan lalelerin her rengini ve çeşidini bir arada bulabileceğiniz Bloemenmarkt`te, lale dışında birçok farklı çiçek türü ve ilginç hediyelik eşya bulmak da mümkün.

Dam Meydanı`nda yer alan ve eğlenceli bir durak olan Madame Tussauds Müzesi`nde,  sinema oyuncuları, devlet adamları gibi birçok ünlü ismin balmumu heykelleri  sergilenmekte. Amsterdam`ın ünlü turist destinasyonlarından biri olan Red Light District ise Dam Meydanı`na yürüme mesafesinde.

Rembrant Müzesi, Tarih Müzesi, Troppen Müzesi, Willet-Holthuysen Müzesi, Amsterdam Zindanı, Lale Müzesi, Tuschiski Tiyatrosu, Yeni Kilise şehirde görülmeyi hak eden yerler.

Bisiklet dostu bir şehir olan Amsterdam,  çocuklar için de oldukça cazip. Amsterdam Forest, doğal bir orman olmamakla birlikte muhteşem göl manzarası, içindeki keçi çiftliği ile gerçek bir orman kıvamında, çocukların hayvanlarla iç içe olabilecekleri bir ortam. Şehrin merkezinde bulunan Vondelpark ise, yüzlerce ağaç türü, gül bahçesi, gölleri ve akarsularının yanısıra birçok kuş türü, inekler, koyunlar,  sincaplar ve papağanlar ile çocukların başını döndürecek. İçerisinde havuzlu çocuk oyun parkları da barındıran Vondelpark`ta, yaz aylarında düzenlenen ücretsiz konserler, açık hava tiyatroları parkın cazibesini arttırıyor.

Şehri kış aylarında ziyaret etmeniz durumunda, çocuklarınızla ziyaret edebileceğiniz kapalı mekanlar da mevcut. Nemo Bilim müzesi, birbirinden ilginç aktiviteleri ile çocuklara unutamayacakları bir deneyim vadetmekte. Amsterdam Müzesi ise eski bir yetimhane binası ve yetimhane yaşamını sergilerken, farklı bakış açıları kazandırıyor. Bu müzede, 4 yaş ve üstü çocukların aileleriyle katılabilecekleri özel turlar düzenlenmektedir. Ayrıca, şehre yaklaşık 20 dakika uzaklıkta bulunan Volendam kasabası,  1800`lerden bu yana bozulmadan korunan, masalsı evleri ile hem sizi hem de çocukları büyüleyecektir.

Amsterdam’ın gece ve sanat hayatının en doğru adresi Leidseplein. Gece hayatı denince de ilk akla gelen mekan bu bölgede bulunan Paradiso ve Melkweg. Maloe Melo ise ünlü blues müzisyenlerinin canlı konserler verdiği bir mekan.

Amsterdam - yeme içme

Birçok farklı kültürü bir arada barındıran Amsterdam`da, yerel lezzetlerin yanı sıra, dünya mutfaklarından örnekler görmek de mümkün. Ünlü Hollanda peyniri ve birası mutlaka denenmesi gerekenler. ”Patat” adı verilen patates kızartmasına ise her adım başında rastlamak mümkün. Farklı lezzetlerin sunulduğu şehirde tanıdık tat arayanlar için, şehrin birçok noktasında Türk Restoranları da bulunmaktadır. Dünya lezzetlerini denemek isteyenler,  Reguliersdwarsstraat `ta bulunan ve Meksika mutfağından örnekler sunan Rose’s Cantina`yı,  İtalyan yemekleri için ise Casa di David`i deneyebilir. Yerel bir kahvaltı için Van Kerwijk,  Amsterdam lezzetleri için D’vijff Vlieghen tavsiye edilebilir.

Amsterdam - hava durumu

Amsterdam`da, Kuzey Denizi iklimi özellikleri görülmektedir. Ilıman bir iklime sahip olduğu söylenebilir. Kış aylarında en düşük ısı -1 derece civarında, yaz aylarında ise 20-25 derece civarında olmaktadır. Ancak oldukça değişken bir hava durumu deneyimleyeceğiniz şehirde, her mevsimde yağmurluk bulundurmak, oldukça yararlı olacaktır.

Amsterdam - Ne zaman gitmeli?

Yılın her mevsimi cazip bir destinasyon olan Amsterdam`a, Lale festivalini görmek için Nisan – Mayıs aylarında, en yoğun dönemine şahit olmak ve güneşli günlerin tadını çıkarmak için Temmuz veya Ağustos aylarında, buz pateni yapmak için ise otel ücretlerinin de biraz daha düşük olduğu, kış aylarında gidilmesi tavsiye edilmektedir.

Amsterdam uçuşları

İstanbul, İzmir, Antalya ve Dalaman`dan Amsterdam`a farklı havayolları tarafından  uçak bileti seçenekleri sunulmaktadır. Amsterdam`ın uluslararası hava ulaşımına, büyük bir havaalanı olan Schiphol Havaalanı cevap vermektedir. Havaalanından, yaklaşık 20 km. mesafede bulunan şehir merkezine ulaşım oldukça kolay. Tren, Airport Express otobüsleri veya taksilerle ulaşım sağlanabileceği gibi, uygun bir araç kiralanarak da şehir merkezine ulaşılabilmektedir.

Bu sayfada gösterilen fiyatlar sadece tahmini en düşük fiyatlardır. Son 45 gün içinde bulunmuştur.