Harita

İstanbul havaalanı bilgileri

2018 yılında açılan İstanbul Havalimanı, Atatürk Havalimanı’nın kapanmasıyla birlikte İstanbul’un Avrupa yakasında hizmet veren tek havalimanı olarak faaliyet göstermekte. 76.5 milyon metrekarelik bir alana yayılmış olan dev tesis, planlanan 2 terminal ve 6 piste ek olarak oteller, rezidanslar, iş merkezleri, hastane, kültür merkezi ve fuar alanına sahip İstanbul Airport City projesini de içinde barındıracak.

Terminal ve Uçuş İşlemleri

İstanbul Havalimanı’nın 1.4 milyon metrekarelik alan üzerine kurulmuş terminali hem iç hatlar hem de dış hatlar yolcuları için birlikte hizmet vermekte. Bu alanlara toplam 7 farklı kapıdan giriş yapmak mümkün. Check-in ve bagaj işlemlerinizi yapmanız için 13 check-in adasında 500’ün üzerinde kontuar hizmet veriyor. Uluslararası uçuşlar için ise 228 pasaport kontrol noktası planlanmış durumda. Havalimanı işletmesi, tesisin büyüklüğü ve alanlar arasındaki yürüme mesafelerini de göz önünde bulundurarak uçuşunuzdan en az 3 saat önce yeni havalimanında bulunmanızı öneriyor.

Yeme-İçme ve Alışveriş

Havalimanlarında vakit geçirmek seyahatlerin ayrılmaz parçalarından. İstanbul Havalimanı’nda planlanan 150 yeme-içme noktası arasından kendi zevkinize uygun tercihi kolaylıkla yapabilirsiniz. Özellikle dış hatlar bölümünde fast-food zincirlerinin yanı sıra kahve zincirleri, kafeler, restoranlar ve büfeler de İstanbul Havalimanı’nda yerini almış durumda.

İstanbul Havalimanı, alışveriş imkanları bakımından da oldukça zengin. Dış hatlar tarafında 55 bin metrekarelik alan üzerine kurulmuş Duty Free mağazaları öne çıkarken, iç hatlarda yoğunluğu kozmetik ve giyim mağazaları oluşturuyor. İki alan için de eczane ve kitap-eğlence mağazaları unutulmamış. Yeni havalimanındaki Duty Free alanı içinde yerli ürünler için Bazaar isimli özel bir bölüm de ayrılmış durumda.

İstanbul Havalimanı Ulaşım

İstanbul’un Avrupa yakasındaki Arnavutköy ilçesinde bulunan İstanbul Havalimanı’na taksiler, özel araçlar, belediye otobüsleri ve özel otobüslerle ulaşmak mümkün.

Şehir merkezine yaklaşık 40 kilometre mesafede bulunan İstanbul Havalimanı’na taksi ya da özel araçlarınızla ulaşım sağlayabilirsiniz. Özel aracınızla havalimanına gitmeniz durumunda 40.000 araçlık otopark ile vale, oto yıkama, akaryakıt ve elektrikli araç şarj istasyonlarından da yararlanabilirsiniz. Günün farklı saatlerindeki trafik yoğunluğunun trafikte geçireceğiniz süreyi ciddi biçimde etkileyebileceğini unutmayın. İstanbul Havalimanı’na ulaşımda konfor arıyorsanız Skyscanner’dan havaalanı transfer hizmeti alabilir, İstanbul Havalimanı varışlı seyahatleriniz için kiralık araç ihtiyaçlarınızı Skyscanner’ın araç kiralama motorundan yararlanarak karşılayabilirsiniz.

İstanbul Havalimanı’na şehrin farklı noktalarından ulaşmak için bir diğer alternatif ise Havaist otobüsleri. Havaist, yeni havalimanına Taksim, Kadıköy, Beşiktaş, Yenikapı, Pendik, Mecidiyeköy gibi şehrin farklı merkezlerinden kalkan tam 19 farklı hat üzerinden hizmet sağlıyor. Havaist ile İstanbul Havalimanı’na ulaşmaya karar vermeniz durumunda, bu otobüslerdeki tek geçerli ödeme yönteminin İstanbulkart olduğunu bilmekte yarar var. Seyahatinizden önce İstanbulkart’ınızı yanınıza aldığınızdan ve içinde yeterli bakiye bulunduğundan emin olun.

İETT’nin ise İstanbul Havalimanı’na hizmet veren 4 ayrı hattı bulunmakta. Yalnızca Avrupa yakasında hizmet veren bu hatların detayları aşağıdaki şekilde:

  • - H-1 MAHMUTBEY METRO – İSTANBUL HAVALİMANI hattı
  • - H-2 MECİDİYEKÖY – İSTANBUL HAVALİMANI hattı
  • - H-3 HALKALI - İSTANBUL HAVALİMANI hattı
  • - H-4 ATATÜRK HAVALİMANI - İSTANBUL HAVALİMANI hattı

Uçuş güzergâhınız esnek mi? Daha fazla tasarruf için yakınlardaki havaalanlarını arayın.

İstanbul yakınındaki havaalanları

Bu sayfada gösterilen fiyatlar sadece tahmini en düşük fiyatlardır. Son 45 gün içinde bulunmuştur.