Seyahat Haberleri Yurtdışında Çalışarak Tatil: Work and Travel

Tüm makaleler

Yurtdışında Çalışarak Tatil: Work and Travel

Hayal ettiğiniz ülkeleri ucuza keşfedin. Nasıl mı? Hem çalışarak, hem tatil yaparak. Yurtdışında çalışmak ve yurtdışında tatili birlikte yürütmek gayet de mümkün. Detaylar yazımızda.

Amacınız ister yurtdışında çalışma tecrübesi edinmek, ister hep hayal ettiğiniz ülkeyi gezmek, ister yepyeni bir kültür tanımak, ister dünyaya yararlı birşeyler katmak olsun. Yurtdışı çalışma tatilleri ile hayatınıza çok şey katacak, hep hatırlayacağınız anılar edineceksiniz. Peki bunu nasıl mı yapacaksınız?

İşte Türk vatandaşlarının çalışarak tatil yapabileceği ülkeler ve onlara sunulan fırsatlar:

1. Anlaşma dahilinde çalışma tatili sunan devletler

Amerika Birleşik Devletleri

Amerika Birleşik Devletleri Work And Travel

CIEE’nin sunduğu Work&Travel programı, 18-29 yaş arasındaki üniversite öğrencileri için macera dolu Amerika’yı yaşamak için harika bir fırsat. 2 ila 4 ay arasında ve yaz aylarında gerçekleşen bu çalışma tatili size istediğiniz şehri seçme olanağı sunuyor. İş alanları genelde eğlence parkları, restoranlar ve oteller gibi yerler, dolayısıyla özel bir kalifikasyonunuz ya da uzmanlığınız olması gerekmiyor. Programın düzeni ‘önce iş, sonra tatil’ şeklinde. Ama merak etmeyin, kalış sürenizin son 25 gününü New York, Los Angeles, San Fransisco gibi hep hayal ettiğiniz şehirleri dilediğinizce gezerek geçirebilirsiniz. Kaldı ki çalışma saatleri günde 5 saat kadar az olabiliyor. Seçim sizin: daha çok çalışmayı seçip masraflarınızı çıkartabilir (hatta belki ufak bir kâr bile edebilir) ya da biraz daha az çalışarak Amerika’nın tadını daha çok çıkarabilirsiniz. En güzel yanlarından biri ise, bir arkadaşınızla birlikte aynı şehre başvurabilmeniz.

ABD uçuşlarına göz atın!

Avustralya

Avustralya Work and Travel

Macera demişken, çöllerden tutun da dünyanın en büyük mercan resifini keşfetmeye, dünyanın en canlı şehirlerinden bir olan Sidney’i tatmaya ve dünyada başka hiçbir yere benzemeyen Avustralya’yı gezmeye ne dersiniz? Türkiye ve Avustralya’nın birbirlerine karşılıklı sunduğu Working Holidays programı, üniversite öğrencisi veya mezunu, 18 ile 31 yaş arasındaki herkes açık. Alacağınız vize size 12 boyunca Avustralya’da geçici işlerde çalışma izni (6 aydan uzun bir süre aynı işveren için çalışamıyorsunuz) ve 4 aya kadar eğitim alma hakkı veriyor. Başvuru için, birçok benzeri vize işleminde olduğu gibi, belli bir miktar para göstermeniz gerekiyor. Ama çalışarak masraflarınızı çıkartacağınız için, para herhangi bir sorun olmayacak. Kaldı ki, yaptığınız işler sizi çölün ortasındaki çiftliklere, ilginç kasabalara götüreceği için, işiniz eğlencenin adeta bir parçası!

Avusturalya uçuşlarına göz atın!

Yeni Zelanda

Yeni Zelanda Work and Travel

Bir o kadar gizemli ve doğa harikası bir ülke olan Yeni Zelanda’yı da seçebilirsiniz. Yüzüklerin Efendisi sayesinde iyice popüler bir hedef haline gelen Yeni Zelanda, Tolkien’in ve filmin hayranları için adeta bir cennet. Auckland şehri de şüphesiz görmeye değer. Benzer şekilde Working Holidays Türkiye ile anlaşması olan Yeni Zelanda, başvuru için Avustralya için aşağı yukarı aynı kriterleri arıyor. Önemli farklardan biri aynı işyerinde çalışma süresinin 6 ay ile değil 3 ay ile sınırlandırılması. Yeni Zelanda, İngilizce yeterliliği için ODTÜ, Boğaziçi, Bilkent, Yeditepe gibi bazı üniversitelerin İngilizce verilen programlarında okuyor olmayı yeterli sayıyor.

Yeni Zelanda uçuşlarına göz atın!

2. WWOOF ve benzeri uluslararası projeler

Hiç kendi kendinize biraz daha doğayla içli dışlı olabilsem dediğiniz oldu mu? Toprakla uğraşmak hoşunuza mı gidiyor? Dünya çapındaki WWOOF organizasyonu, böyle düşünen insanlar için birebir. Türkiye’nin de üye ülkelerden biri olduğu WWOOF, dünyanın dört bir yanındaki organik çiftliklerde sizin gibi doğa tutkunlarıyla birlikte dönemlik çalışıp, birçok ülkeden insanla kayaşma olanağı sunuyor. Katılımın tek şartı ise 18 yaşını doldurmuş olmak. Şahıslar ve aileler tarafından işletilen çiftliklerde günde 4 ila 6 saat arasında çalışmanız karşılığı yeme barınma masraflarınız karşılanacak. Tabi en büyük ödüller ufkunuzu genişletmek, doğaya ve insanlara yararlı bir tarım anlayaşına katkıda bulunmak ve yepyeni bir ülkeyi ve o ülkenin kültürünü tanımak. Gittiğiniz yerlerin kentlere uzak olabileceğini düşünüp, şehir gezilerinizi ona göre planlamanızda fayda var.

Size gidebileceğiniz birçok ülke arasından birkaç tanesini listeledik:

Kanada

Kanada Work And Travel

Kutupların bembeyaz güzelliği ve kuzey ışıkları, heybetli sıradağlar, gözün alabildiğine uzanan ovalar, yemyeşil ormanlar ve muazzam göller. İki okyanusa kıyısı olan ve dünyanın 2. en büyük ülkesi olan Kanada’da doğal güzellik adına herşey fazlasıyla mevcut. Doğal olarak da tarım ve hayvancılık açısından çok zengin bir ülke. WWOOF Kanada Vancouver‘ın batısından Toronto‘nun doğusuna ormancılık, hayvan bakımı, bahçıvanlık gibi birçok farklı iş olanağı sunuyor. Kanadalılar ayrıca kibarlıkları ve misafirperverlikleri ile de bilinen bir halk, dolayısıyla pozitif bir çalışma ortamından emin olabilirsiniz.

Kanada uçuşlarına göz atın!

Güney Afrika

Güney Afrika Work And Travel

Afrika’nın ihtişamını keşfetmenin, oradaki doğal alanlarda çalışmaktan daha iyi bir yolu olamaz herhalde. Aslanların ve zürafaların yurdu Güney Afrika’da gezip görülecek, öğrenilecek o kadar şey var ki, buraya sığmaz. Yerli kültürü tanıyıp, yörenin kendine has yemeklerinden tadabilir, okyanusu tepeden gören Table Mountain’a tırmanabilirsiniz. Ülke tarım namına şarapçılık, ananas yetiştirme ve şeker kamışı çiftlikleriyle biliniyor.

Güney Afrika uçuşlarına göz atın!

Japonya

Japonya Work and Travel

Gizemli ve binlerce yıla dayanan kültürü, zerafetli ve gururlu duruşu ve efsaneleşmiş şehirleri Japonya’yı dünyada insanların en çok gitmeyi tercih ettiği ülkerden biri yapıyor. Tabi hem ülkenin büyüklüğü, hem de dışarıdan gelen bir yabancı olmanız gerçek Japonya’yı tanımayı biraz daha zor hale getiriyor. O yüzden Japon insanları ile içli dışlı olmanın, gerçek yerlilerin yaşadığı gibi ülkeyi deneyimlemenin en iyi yolu oradaki aileler ile birlikte çalışmak. Herkes Tokyo’ya uçabilir, ama siz bu şekilde geleneksel Japonya’yı tanıyabilirsiniz.

Japonya uçuşlarına göz atın!

Norveç

Norveç Work And Travel

Fiyortlar ülkesi Norveç’te kayaların sularla dans ettiği inanılmaz bir coğrafyaya tanık olacaksınız. Ahşaptan yapılma ve rengarenk evleri ile Norveç’in mimarisi de kendine has. Ülke balıkçılığı ile tanınsa da, WWOOF çerçevesinde sunulan projeler arasında çiftliklerdeki inşaata yardımcı olma, küçükbaş hayvanclık ve seracılık sektörlerinde çalışma var. Ama naaparsınız yapın, Norveç’in eşsiz dinginliğini az yerde bulacaksınız.

Norveç uçuşlarına göz atın!

Çalışmayacağınız bir organik tatil arıyorsanız, sizi şöyle alalım.

3.Gönüllülük ve sosyal yardım projeleri

İnsanların hayatı ve dünyanın geleceği için iyi birşeyler yapmayı arzuluyorsanız, yurtdışında gönüllülük için başvurabileceğiniz birçok kuruluş var. Bunlar genel olarak iki sınıfa ayrılıyor. Kuruluşların İngiltere ve ABD gibi gelişmiş ülkelerdeki ofislerinde gönüllü olarak çalışmak, ya da bizzat yardıma ihtiyaç duyulan ülkelerde bulunmak. Bazı gönüllü pozisyonları tam zamanlı olsa da, birkaç haftadan birkaç aya uzanan birçok çalışma fırsatı mevcut. Hatırlatmak gerekiyor ki bu tarz işlerin bazısı başvuru için çeşitli kriterler arayabiliyor.

Bahsi geçen öbür çalışma tatillerinin aksine, bu tarz gönüllü projeleri bir gezmece olarak düşünmek çok yanlış olur. Fakat edinilen tecrübelerin, tanışılan insanların ve kültürlerin ve yapacağınız yardımların hayatınıza katacağı şeyler paha biçilemez olacak. ICEP’in (Uluslararası Kültürel Değişim Programları Burs Vakfı) Türkiye sitesinden daha çok bilgi edinebilirsiniz.

4.Diğer opsiyonlar

Au pair’lik, stajyerlik gibi opsiyonlar da hem çalışıp hem yeni ülkeler tanımak için yararlanılabilecek seçenekler. Bunların ötesinde, kısa süreli çalışma vizesi veren ülkelere başvuru yapabilirsiniz. Bu tarz başvurularda hazırlıklı olmanız ve araştırmanızı düzgün yapmanız çok önemli. Son olarak, bir yere bağlı kalmamak istiyorsanız ve sürekli gezme aşkıyla doluysanız, freelancer olarak çalışmayı ve kariyerinizi o yönde ilerletmeyi düşünebilirsiniz.

Yurtdışında çalışma ile ilgili daha fazlası: