COVID-19 (Koronavirüsü) seyahat planınız üzerinde etkili olabilir. Nereye giderseniz gidin, en son önerileri burada bulabilirsiniz.

Seyahat Haberleri Ucuz Kayak Tatili, Üstelik Vize Derdi Yok!

Tüm makaleler

Ucuz Kayak Tatili, Üstelik Vize Derdi Yok!

Kayak tatili için yurt içinde veya yurtdışında gidebileceğiniz, bütçenize uygun kayak merkezleri mi arıyorsunuz? Türkiye'de ve vizesiz gidilen ülkelerdeki, hem popüler hem de ucuz kayak merkezlerinde eğlenceli bir kayak tatili geçirebilirsiniz. Her seviyedeki kayak ve snowboard tutkunlarına uygun, eğlenceli ve uygun fiyatlı yerler için kayak uzmanı ekibimizin tavsiyelerine göz atın.

1. Popova Šapka & Mavrovo, MAKEDONYA

Birbirlerine yakın mesafede sayılabilecek Popova Šapka ve Mavrovo, Makedonya Cumhuriyeti‘nin en popüler iki kayak merkezi olarak biliniyor. 5 teleski ve 2 telesiyejin bulunduğu, 20 km piste sahip olan Popova Šapka, başlangıç ve orta seviyedeki kayakçılar için oldukça ideal. Mavrovo kayak merkezi ise yeni başlayanlar için olduğu kadar ileri seviyedekiler için de gayet keyifli. Toplam 11 teleski ve 3 telesiyejin hizmet verdiği Mavrovo, vizesiz kayak destinasyonlarının en popülerlerinden biri olmaya aday.

Üsküp bu noktalara yakın olduğu için, vaktiniz varsa kayak tatilinizle birlikte Üsküp gezisi de yaparak bir taşla iki kuş vurabilirsiniz. Vizesiz gidilebilecek Balkan şehirlerinden biri olan Üsküp’te görülecek çok şey var!

Ucuz Makedonya Uçak Biletleri Otel Bul

2. Bjelašnica, BOSNA-HERSEK

Başkent Saraybosna’ya yalnızca 20 dakika uzaklıkta yer alan ve Jahorine Olimpik Kayak Merkezi’yle birlikte 1984’deki Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapan Bjelašnica Olimpik Kayak Merkezi’nde 3.200 ila 550 metre arasında değişen uzunluklarda mavi, kırmızı ve siyah zorluk derecelerinde 4 pist hizmet veriyor. Vizesiz gidilebilen bu kayak merkezinde ayrıca 3.100 metrelik Alp disiplini ve büyük slalom pisti bulunuyor. Savaş sonrası yapılan yatırımlarla yenilenen ve gelişen Bjelašnica Olimpik Kayak Merkezi, Babin Dol bölgesine yapılan otel, restoran ve barlarla kayak severleri bekliyor.

Kayak için Bjelašnica’ya gittiğinizde son derece tarihi ve ilgi çekici hikayelerle dolu olan Saraybosna‘yı da mutlaka keşfetmelisiniz.

Ucuz Saraybosna Uçak Biletleri Otel Bul

3. Palandöken, ERZURUM

Ülkemizin en iyi kayak pistlerinden biri olarak tanımlanan Palandöken Kayak Merkezi, en ünlüleri Kapıkaya ve Ejder olan toplam 30’a yakın piste ev sahipliği yapıyor. Yoğun kar yağışı ve geceleri -40 dereceye varan soğuk hava nedeniyle kaliteli toz karın bulunduğu kayak merkezinde 5 telesiyej, 1 teleski, 2 baby lift ve 1 gondol lift hizmet veriyor. 4 ve 5 yıldızlı otellerin hizmet verdiği Palandöken, Erzurum şehir merkezine sadece 7 km uzaklıkta yer aldığı için kent merkezinde konaklama imkanı da sunuyor. Palandöken’e gitmeden önce Skyscanner’ı kullanarak Erzurum’daki otelleri inceleyebilirsiniz.

Palandöken, Türkiye’nin en sevilen kayak merkezlerinden sadece bir tanesi.

Ucuz Erzurum Uçak Bileti Otel Bul

4. Bukovel, UKRAYNA

Ukrayna’nın ilk ve en büyük kayak merkezi Bukovel, 16 lifti ve toplamda 50 kilometre uzunluğundaki 61 pistiyle Avrupa standartlarında kayak keyfi sunuyor. Kayak merkezindeki kırmızı, yani orta zorluktaki pistlerde akşamları 17:00-20:00 saatleri arasında da kayak yapma imkanı sunuluyor. Farklı bütçelere göre düşünülmüş konaklama seçeneklerinden restoranlara, gece kulübünden bowling salonuna kadar birçok tesis ve işletmenin bulunduğu Bukovel’e en kolay ulaşım Lviv üzerinden sağlanıyor.

Ukrayna’ya gitmişken, Lviv’i gezip görmeden olmaz!

Ucuz Ukrayna Uçak Biletleri Otel Bul

5. Erciyes, KAYSERİ

Eğimleri %10 ile %30 arasında değişen toplamda 12 kayak pistine, 3 teleski, 2 telesiyej ve 3 baby-lifte sahip olan Erciyes Kayak Merkezi için Türkiye’nin en ucuz kayak merkezlerinden birisi diyebiliriz. Zira skipass ücretleri günlük 70 TL. Öğrenciler için ise daha da ekonomik, yalnızca 55 TL. Ayrıca Erciyes Kayak Merkezi’ndeki 6 otelin yanı sıra kayak merkezinden belediye otobüsü ile yaklaşık 30 dakikada gidilebilen Kayseri kent merkezinde de her bütçeye uygun konaklama seçenekleri bulunuyor. Skyscanner’ın hızlı arama motorunu kullanarak Kayseri’deki otellerin fiyatlarını karşılaştırmalı olarak görüntüleyebilirsiniz.

Kayak yapmaktan yorulduysanız da canınızı sıkmayın, kayak tatilinde kayak haricinde yapılacak çok fazla eğlenceli aktivite var!

Ucuz Kayseri Uçak Biletleri Otel Bul

6. Kopaonik, SIRBİSTAN

Türkiye’den vize istemeyen ülkelerden olan Sırbistan’da irili ufaklı pek çok kayak merkezi hizmet veriyor. Bu kayak merkezlerinin en modern ve gelişmişi olan Kopaonik, toplam 70 km uzunluğunda 24 piste ev sahipliği yapıyor. Belgrad üzerinden gidebileceğiniz Kopaonik Kayak Merkezi’nde kayak dışında aktiviteler de mevcut. Dağ motoru veya ATV kiralayarak çevrede dolaşabileceğiniz gibi geceleri de kafe ve barların keyfini çıkarabilirsiniz.

Kayak tatilinizin hemen öncesinde ya da sonrasında Avrupa’nın yeni gözdelerinden olan Belgrad‘da kısa bir mola vererek keyifli bir şehir turu yapabilirsiniz.

Ucuz Sırbistan Uçak Biletleri Otel Bul

7. Sarıkamış, KARS

Kar kalitesiyle ülkemizin en iyi beş kayak merkezinden biri olan Sarıkamış, doğal güzellikleri ve Alpler’deki kar kalitesine sahip kristal karı ile ünlü. Sarıçam ormanları ile çevrili pistleri sayesinde rüzgara karşı korunaklı bir kayak keyfi sunan Sarıkamış’ta, bu sayede sınırsız off-pist imkanı da bulunuyor. Türkiye’de bu seviyede bir off-pist deneyimi yaşamanın sadece Sarıkamış‘ta mümkün olduğunu da belirtelim. Sarıkamış’ta 6 kayak pisti ve 2 adet mukavemet pistte, 3 teleski ve 4 telesiyej ile saatte 3.000 kişiye hizmet verilebiliyor. Toplam 12 km’lik uzunluğa sahip pistlerin 5 km’si Uluslararası Kayak Federasyonu tarafından tescil edilmiş durumda. Farklı seçenekler sunan konaklama tesislerinin bulunduğu Sarıkamış Kayak Merkezi, Kars’a 55km uzaklıkta yer alıyor. Skyscanner aracılığı ile Kars uçak biletinizi alabilir, Sarıkamış’taki otellere rezervasyon yaptırabilir ve Kars’ta araç kiralayabilirsiniz.

Ucuz Kars Uçak Biletleri Otel Bul

8. Gudauri, GÜRCİSTAN

Vizesiz kayak destinasyonları arasında revaçta olan Gudauri Kayak Merkezi, yeni başlayanlardan profesyonellere kadar her seviyedeki kayakçıya hitap eden yaklaşık 57 kilometrelik pistleriyle dikkat çekiyor. Tiflis’e 120 kilometre mesafede yer alan Gudauri’de her türlü bütçeye uygun konaklama seçeneği de bulunuyor. Tiflis’ten Gudauri’ye arabayla gitmek isterseniz, Skyscanner’ı kullanarak Tiflis’teki en uygun araç kiralama seçeneklerini görüntüleyebilirsiniz.

Gürcistan, Türkiye vatandaşlarından pasaport istemiyor. Yalnızca nüfus cüzdanınızla gidebileceğiniz yerleri merak ediyorsanız, liste burada!

Ucuz Gürcistan Uçak Biletleri Otel Bul

9. Zabljak, KARADAĞ

Güzel ve heybetli Durmitor Dağı’nda bulunan Zabljak, Karadağ‘ın kuzeyinde yer alıyor. Üç farklı pistten oluşan kayak merkezinin en uzun pisti 3.500 metrelik Savin Kuk. Diğerleri ise 2.630 metrelik Stuoc ve yeni başlayanlara uygun olan 800 metrelik Javorovaca. Zabljak Kayam Merkezi’nde ayrıca cross-country yapanlar için 3 ila 12 km arasında parkurlar bulunuyor. Zabljak’ta kayak ekipmanları kiralayabileceğiniz yerlerin yanı sıra bir de kayak okulu yer alıyor. Zabljak’a en yakın uluslararası havalimanı, yaklaşık 170 km uzaklıktaki başkent Podgorica’da bulunuyor. Pogdorica’ya uçmak istediğiniz tarihlerdeki en uygun fiyatlı uçak biletlerini Skycanner’ı kullanarak bulabilirsiniz.

Karadağ sadece kayak tatilinde değil, her mevsimde muhteşem! Karadağ’da yazın da gidilmesi gereken şehirler için Balkanlar’da yaz tatili önerilerimize göz atın.

Ucuz Karadağ Uçak Biletleri Otel Bul

10. Brezoviça, KOSOVA

Vizesiz seyahat edilebilen ülkelerden Kosova’nın en büyük ikinci şehri olan Prizren yakınlarında bulunan bir köy ve turizm merkezi olan Brezoviça, Šar Dağları’nın kuzeydoğu eteklerinde yer alıyor. Brezoviça kayak merkezi, uzun ve çoğunlukla ağaçsız pistleriyle orta zorluk seviyesindeki kayakçılar için oldukça ideal. 2.550 hektarlık bir kayak alanını kaplayan merkezde kayak sezonu Kasım’dan Mayıs’a kadar devam ediyor. Brezoviça, başkent Priştine’ye yaklaşık 75 km mesafede yer alıyor.

Ucuz Kosova Uçak Biletleri Otel Bul

Şu yazılar da ilginizi çekebilir:

Türkiye’nin en popüler 7 kayak merkezi

Dünyanın en ucuz kayak bölgeleri

Türk vatandaşlarının vizesiz veya kolay vizeyle gidebileceği ülkeler