COVID-19 (Koronavirüsü) seyahat planınız üzerinde etkili olabilir. Nereye giderseniz gidin, en son önerileri burada bulabilirsiniz.

Seyahat Haberleri UNESCO Dünya Mirası Listesi: Türkiye’nin Hazineleri

Tüm makaleler

UNESCO Dünya Mirası Listesi: Türkiye’nin Hazineleri

UNESCO Dünya Mirası Listesi içinde Türkiye'nin özel bir yeri var. Medeniyetin kök saldığı bu topraklardaki dünya miraslarını yakından tanıyalım.
Her Yere Ucuz Bilet Ara

Türkiye UNESCO Dünya Mirası Listesi

türkiye unesco dünya mirasları

Geçmişten günümüze miras olarak kalmış pek çok gizemli ve görkemli yapılar mevcut. Türkiye, hem Asya ve Avrupa kıtalarının birleşme noktasında bulunması hem de verimli Mezopotamya topraklarına sahip olmasından dolayı insanlık tarihi süresince yaşamış pek çok kültürün ve farklı dinlerin miraslarını ve izlerini taşıyor, ayrıca eserlerine şahitlik ediyor. Türkiye’deki En Güzel Müzeler yazımıza göz atıp gitmek istediklerinizi hemen seçebilirsiniz. Dilerseniz Türkiye’deki UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan mekanları birlikte inceleyelim.

Türkiye’deki UNESCO Dünya Mirası Listesi kapsamında pek çok kültürel ve doğal varlık yer alıyor. Peki, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan ve Türkiye’de yer aşan yapılar ve değerler hangileridir?

Afrodisias Antik Kenti, Aydın

afrodisias antik kenti unesco aydın

Aydın’ın Karacasu ilçesi, Geyre Mahallesi’nde bulunan Aphrodisias Antik Kenti, yerleşim tarihi M.Ö. 5. bin yıl ortalarına kadar uzanan Aphrodisias, M.Ö. 6. yüzyılda küçük bir köy görünümündeyken, M.Ö. 2. yüzyılda Menderes Vadisi’nde bulunan yoğun şehirleşme döneminde kent devleti statüsü kazanmış ve 2017’de UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne kaydedilmiş.

Ucuz İzmir Uçak Bileti İzmir’de Araç Kirala

Ani Arkeolojik Alanı, Kars

ani harabeleri unesco kars

Kars’ın merkez ilçesinde yer alan, Türkiye ve Ermenistan sınırında bulunan Ani Arkeolojik Alanı Orta Çağ’ın şehircilik, mimarlık ve sanat bakımından gelişiminin tüm zenginlik ve çeşitliliğinin birlikte görüldüğü çok özel bir yer olarak biliniyor. Dilerseniz Ani Harabeleri Gezi Rehberimize göz atın. Ani Arkeolojik Alanı 2016’da UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne katılmış.

Kapadokya ve Göreme Milli Parkı, Nevşehir

unesco dünya mirası nevşehir kapadokya

1985’da UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren Kapadokya Hititler’in yaşadığı topraklar ilerleyen dönemlerde hristiyanlığın en önemli merkezlerinden biri olarak tarihte önemli bir yere sahip olduğu biliniyor.  Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ’ın püskürttüğü lav ve küllerin meydana getirdiği yumuşak tabakaların yağmur ve rüzgârların aşındırmasıyla oluşmuş. Harika manzaralara tanık olacağınız bir Kapadokya Balon Turuna ne dersiniz?

Ucuz Nevşehir Uçak Biletleri Kapadokya Araç Kiralama

Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası, Sivas

1985’te UNESCO Dünya Mirası Listesine giren Divriği Ulu Camii, 1228 – 1229 senelerinde Mengücekli Bey Ahmed Şah tarafından; Dârüşşifa’nın ise aynı tarihlerde Ahmed Şah´ın eşi Turan Melek tarafından yaptırıldığı biliniyor.

İstanbul’daki Tarihi Yerler

istanbul unesco

1985’te Türkiye’deki UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren İstanbul, yerleşim tarihi Yenikapı’da gerçekleştirilen kazılarla bulunan liman ile birlikte 8500 sene, kentsel tarihi yaklaşık 3 bin, başkentlik tarihi ise 1600 seneye kadar uzanan Avrupa ile Asya kıtalarının birleştiği noktada yer alan bir dünya kenti olarak biliniyor. Gelin Suriçi’nin Tarihi Semtlerine bir yolculuğa çıkalım.

Ucuz İstanbul Uçak Biletleri İstanbul’da Otel Bul

Hattuşaş: Hitit Başkenti, Boğazköy – Çorum

hitit hattuşa boğazkoy çorum

1986’da Türkiye’deki UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren Hitit Devleti’nin başkenti olarak bilinen Hattuşaş, Çorum’un Sungurlu ilçesinin güneydoğusunda bulunuyor. Gerçekleştirilen kazılarda Hatti, Asur, Hitit, Frig, Galat, Roma ve Bizans dönemlerinden kalma kalıntılara rastlandı.

Nemrut Dağı, Adıyaman

unesco dünya mirası nemrut dağı adıyaman

1987’de Türkiye’deki UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren Adıyaman’da yer alan Nemrut Dağı aynı zamanda dünyanın 8 harikasından biri olarak biliniyor. Nemrut Dağı Gezisi için yazımız size yol gösterecek. Kommagene kralı Antiochus Theos, M.Ö. 62 yılında bu dağın tepesine, birçok Yunan ve Pers tanrısının heykelinin yanı sıra kendi mezar tapınağını da yaptırmış olup, mezarda bir kartalın başı gibi tanrıların taş oymaları yer alıyor. 

Ucuz Adıyaman Uçak Biletleri Ucuz Adıyaman Uçak Biletleri

Pamukkale ve Hierapolis Milli Parkı, Denizli

unesco dünya mirası pamukkale denizli

1988’de Türkiye’deki UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren Pamukkale, şehir kaplıcaları ve akan sulardan kalan karbonat mineralleri Pamukkale’nin teraslarını ve travertenlerini kapsıyor. Türkiye’nin Ege Bölgesi’nde yer alan Denizli’de yer alıyor. Denizli’de Pamukkale ve Ötesini keşfedin!

Ucuz Denizli Uçak Biletleri Denizli’de Otel Bul

Xanthos – Letoon, Antalya – Muğla

xanthos antik kenti letoon antalya muğla

1988’de Türkiye’deki UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren Letoon, Fethiye yakınlarında yer alan bir antik kent… Şair Ovidius’un anlattığı bir öyküye bakıldığında kent, Zeus’tan hamile kalan Leto’nun adına kurulmuş. Kalıntılar ve ele geçen kitabeler bu kentin dinsel ve politik bir alan olduğunu gösteriyor.

Ucuz Antalya Uçak Biletleri

Tarihi Safranbolu Şehri, Karabük

safanbolu evleri unesco

1994’te Türkiye’deki UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren Safranbolu, 1950 senelerinde Anadolu’da gerçekleşen modern şehirleşmeden fazla etkilenmediği için mimari gelenekleri, özellikle de yarı ahşap, üç odalı Pontian Yunan stilinde depreme dayanıklı evleri korunmuş durumda olduğu biliniyor.

Ucuza Araç Kirala

Troya Antik Kenti, Çanakkale

troya köyü çanakkale

1998’de Türkiye’deki UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren Antik kent, Homeros tarafından yazıldığı düşünülen iki manzum destandan biri olarak bilinen İlyada’da bahsi geçen Truva Savaşı’nın meydana geldiği yer olarak biliniyor. Türkiye’deki Antik Kentler saymakla bitmez, ama bir yerden başlamak lazım. Çanakkale’nin merkez ilçesine bağlı olan Tevfikiye köyünün batısındaki Troya, Hisarlık Tepesi’nde yer alıyor.  

Ucuz Çanakkale Uçak Biletleri

Selimiye Camii ve Külliyesi, Edirne

unesco dünya mirası edirne selimiye camii

2011’de Türkiye’deki UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren Selimiye Camii, Osmanlı padişahı II. Selim’in Mimar Sinan’a yaptırdığı cami olarak biliniyor. 

İstanbul’da Araç Kirala

Neolitik Dönem Çatalhöyük Kalıntıları, Konya

çatalhöyük konya

2012’de Türkiye’deki UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren Çatalhöyük, Orta Anadolu’da 9 bin yıl önce iskân edilmiş tarımcı toplulukları bünyesinde barındırdığı biliniyor. Neolitik Çağ ve Kalkolitik Çağ yerleşim yeri olarak bilinen bu yer. Özellikle neolitik yerleşimin genişliği, barındırdığı nüfusu, meydana getirdiği güçlü sanat ve kültür geleneği ile son derece dikkat çekici görülmeye değer bir yer.

Cumalıkızık Köyü, Bursa

cumalıkızık bursa

2014’te Türkiye’deki UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren Bursa’nın Yıldırım ilçesine bağlı bir mahalle olan Cumalıkızık, Uludağ´ın kuzey eteklerinde kurulmuş olan 5 Kızık köyünden biri olarak biliniyor. Kuruluşu yaklaşık 1300´lü yıllara dayanan bu köyde, tarihi doku çok iyi korunmuş olarak görünüyor. Osmanlı’nın erken döneminin kırsal kesim sivil mimari örneklerine bu bölgede rastlanabilir.

Ucuz Bursa Uçak Biletleri En Uygun Bursa Otelleri

Bergama Antik Kenti, İzmir

bergama antik kenti izmir

2014’te Türkiye’deki UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren İzmir’de yer alan Bergama, Antik metinlerde Pergamon veya Pergamonos olarak geçiyor. Pergamon Tepesi’nde bulunan Akropol’de ilk yerleşim izlerine M.Ö. 7. – 6. yüzyıla kadar dayanıyor.

Ucuz İzmir Uçak Bileti İzmir’de Araç Kirala

Diyarbakır Surları ile Hevsel Bahçeleri, Diyarbakır

diyarbakır surları

2015’te Türkiye’deki UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren Diyarbakır Kalesi’nin kökeni M.Ö. 3 binlere dayanıyor. Önemli bir savunma yapısı olmasının yanında içinde bulunan Helen, Latin, Süryani, Ermeni ve Arap dillerindeki yazıtlarla Anadolu’da iç içe geçmiş uygarlıkları belgeleyen üstün evrensel değerlere ev sahipliği yapan bir kültür varlığı… Binlerce yıldır kaleyle bağlantısı bulunan Hevsel Bahçeleri ise Asurlulardan günümüze kadar şehrin yiyecek ihtiyacını karşılayan önemli bir doğal alan olarak biliniyor.

Efes Antik Kenti, İzmir

efes antik kenti

2015’te Türkiye’deki UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren İzmir’in Selçuk İlçesinde yer alan Efes Antik Kenti, Dünyanın Yedi Harikası’ndan biri olan Artemis Tapınağı’na ve asırlardır dini merkez işlevi gören Selçuk Meryem Ana Evi’ne de ev sahipliği yapıyor.

Ucuz İzmir Uçak Bileti İzmir’de Araç Kirala

UNESCO Dünya Mirasları

unesco dünya mirasları listesi machu picchu

UNESCO tarafından belirlenen kültürel ve doğal varlıklar Dünya Mirası kabul ediliyor. Oluşturulan liste ile bahsi geçen varlıkların korunması ve gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde aktarılması amaçlanıyor. Dünya miraslarının korunmasıyla ilgili antlaşmanın altında 175’ten fazla ülkenin imzası var. Gelin bu liste hakkında daha kapsamlı bilgi edinelim.

UNESCO Hakkında Bilgi

bakü eski şehir

UNESCO nedir sorusunu kısaca şöyle cevaplayabiliriz: Birleşmiş Milletler’e bağlı olarak çalışan uluslararası bilim, eğitim ve kültür örgütü. İsmi, United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization (Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü) sözcüklerinin baş harflerinden oluşuyor. Resmi olarak 1946’da kurulan örgütün merkezi Paris’te ve üye sayısı 158.

Dünya Doğal ve Kültürel Mirası Koruma Antlaşması, 1972 yılında UNESCO’nun düzenlediği genel konferansta hazırlandı. 38 maddelik anlaşmayı 175’ten fazla ülke imzaladı ve sınırları dahilinde yer alan anıt ve alanları korumayı garanti etti.

Sistem bugün şöyle işliyor: Antlaşmayı imzalayan ülkeler arasından seçilen 21 ülke temsilcisinin oluşturduğu Dünya Miras Komitesi, ICOMOS (International Council on Monuments and Sites / Uluslararası Anıtlar ve Sit Alanları Konseyi) ve IUCN (International Union for Conservation of Nature / Dünya Doğayı Koruma Birliği) aday gösterilen değerler arasından seçim yapıyor ve listeyi oluşturuyor. Ayrıca komite, WHF’yi (World Heritage Fund / Dünya Miras Fonu) ilgili bölgelere yönlendirerek listede yer alan değerlerin korunmasını da sağlıyor.

Her Yere Ucuz Bilet Ara

Dünya mirası nasıl belirlenir?

iran unesco dünya mirası

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alma kriteri düzenli olarak güncelleniyor. Listede yer alan her varlığın en az birine uyması gereken ölçütler aşağıdaki gibi sıralanıyor.

Kültürel Miraslar

 1. Yaratıcılık içermesi, insan dehasının bir ürünü olması.
 2. İnsanı değerler arasındaki etkileşimin bir dönem ya da bölgedeki yansımalarını; mimari, teknoloji, anıtsal sanatlar, şehir planlamacılığı ya da peyzajla gösteriyor olması.
 3. Kültürel bir gelenek veya yaşayan ya da son bulmuş bir uygarlığın tek veya en azından istisnai tanıklığını yapması.
 4. İnsanlık tarihinin bir veya birden fazla önemli dönemini temsil eden bina tipinin, mimari veya teknolojik bir yapının ya da coğrafi alanın değerli bir örneğini sunması.
 5. Bir (veya daha fazla) kültürü temsil eden geleneksel insan yerleşimine veya toprağın ya da denizin kullanımına ilişkin örnek sunması.
 6. Tartışmasız biçimde evrensel bir anlam taşıyan olaylar veya yaşayan gelenekler, fikirler, inançlar, sanatsal veya edebi eserlerle doğrudan veya dolaylı yoldan bağlantılı olması

Doğal Miraslar

 1. Özel bir doğa olayına ev sahipliği yapması. Eşsiz bir güzelliğe ve estetik öneme sahip doğal alanlar olması.
 2. Yaşamış canlıların kalıntıları, devam eden jeolojik olaylar ve yer şekillerinin gelişimi gibi dünyanın doğal tarihine ilişkin önemli bilgilere sahip olması.
 3. Ekolojik ve biyolojik olarak hâlâ bozulmamış bir karasal, denizel veya tatlı su ekosistemine veya önemli hayvan ve bitki topluluklarına ev sahipliği yapması
 4. Özellikle tehlikedeki veya bilim açısından önemli bir biyolojik çeşitlilik için önemli ve belirgin doğal habitatlara ev sahipliği yapması

Tehlikedeki Miraslar

Eğer dünya mirasları bozulur veya öngörülen, tavsiye edilen önlemleri alamazlarsa listeden çıkarılabiliyorlar. Listeden çıkarılmaya aday olanlar ise tehlikedeki miras olarak kabul ediliyor. 2018 yılı itibariyle listedeki miraslardan 54’ü tehlike altında olarak tanımlanıyor.

UNESCO Dünya Mirası Komitesi

porto riko unesco dünya mirası

Dünya Miras Komitesi, Dünya Mirası Konvansiyonu’na imza atmış ülkelerden 21’inin temsilcilerinden oluşuyor. Yılda bir defa toplanan komite, Dünya Mirası Listesi adayları arasında seçim yapmak ve Dünya Mirası Fonu’nu yönetmekle sorumlu. İmzası olan 21 ülkeyi şöyle sıralayabiliriz: Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Bahreyn, Barbados, Brezilya, Çin, Fas, Güney Kore, İspanya, İsrail, İsveç, Kanada, Kenya,  Küba, Madagaskar, Mauritius, Mısır, Nijer, Peru, Tunus, Ürdün.

Her Yere Ucuz Bilet Ara

UNESCO Kültür Mirası İlk 10

İstatistikleri merak ediyorsanız, en çok dünya mirası olan ülkenin İspanya olduğunu hemen söyleyelim. En çok kültürel mirası olan ülke ise İtalya ve en çok doğal mirası olan ülke de Avustralya.

UNESCO Miras Listesi içindeki ilk 10 sıralamasını yapalım, bakalım durum sizi şaşırtacak mı?

 • Machu Picchu (Peru): İnkalar’ın Kayıp Şehri 1983’ten beri Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. Hem Peru’nun hem dünyanın en çok ziyaret edilen turistik alanlarından biri.
 • Giza Piramitleri (Mısır): 1979’tan bu yana listede yer alıyor. Aynı zamanda Dünya’nın 7 Harikası arasında.
 • Çin Seddi (Çin): 14. yüzyılda inşa edilen dev duvar 1987’den beri listede yer alıyor.
 • Bagan Şehri ( Burma Myanmar): 9. ve 13. yüzyıllar arasında Pagan Krallığı’nın başkentliğini yapan şehir 1996’da Dünya Mirası kabul edilmişti. Altın çağında 10 binin üzerinde Budist manastırına ev sahipliği yapan kentte ayakta kalmayı başarmış 2200 tapınak var.
 • Taj Mahal (Hindistan): Dev mozole 1983’ten bu yana listede yer alıyor.
 • Saint Michel Tepesi (Fransa): Normandiya bölgesinde kayalık bir adanın üzerinde yer alan tepe, 1979’dan bu yana UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası kabul ediliyor. Tepe üzerindeki kale de Dünya’nın en güzel kaleleri arasında.
 • Angkor Wat (Kamboçya): Orijinali bir Hindu tapınağı olmasına rağmen zaman içinde Budist tapınağına dönüşmüş olan yapı, tüm dünyada dini amaçla kullanılan en büyük bina olarak biliniyor. Angkor Wat, 1992’den bu yana Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.
 • Acropolis (Yunanistan): Helen kültürünün günümüze kalan en büyük mirası Atina’da bulunuyor ve 1992’den beri listede.
 • Chichen Itza (Meksika): 1988 yılında listeye kabul edilen Maya kenti yılda 1.2 milyon turisti kendine çekiyor.
 • Colosseum (İtalya): Listenin en ünlü üyelerinden biri olan Colosseum, Roma’da yer alıyor ve MÖ 1. yüzyıla uzanan tarihiyle dikkat çekiyor. 
Her Yere Ucuz Bilet Ara

UNESCO Nedir?

UNESCO nedir denildiğinde hepimizin bu konu ile ilgili az çok bilgisi var. Fakat “Unesco nedir” diye sorulsa çok az kişi bu soruya doğru cevap verebilir. Çünkü bu kuruluş, biliyor olduğumuzu düşünüp de tam anlamıyla açıklayamayacağımız şeyler arasında yer alıyor. Tam da bu nedenden ötürü, UNESCO nedir sorusunun cevabını birlikte bulacağız.

UNESCO (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization) yani Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü, Birleşmiş Milletler’in özel bir kurumu olarak 1946’da kurulmuş olup, UNESCO merkezi, Fransa Paris’te yer alıyor. UNESCO, milletler arasında eğitim, bilim, kültür alanlarında iş birliğini gerçekleştirip, yakınlaşmayı sağlamak için kurulmuş bir kurum olarak biliniyor.