Seyahat Haberleri Uçuşlarınızda Erken Rezervasyon Yapmak İçin 7 Neden

Tüm makaleler

Uçuşlarınızda Erken Rezervasyon Yapmak İçin 7 Neden

Uçuşlarda erken rezervasyon yaptırarak uygun fiyatlı bilet alınabileceğini artık herkes biliyor. Ancak erken rezervasyonun tek faydası, uygun fiyatlı bilet almak değil.

Dünyadaki milyonlarca insan uçak biletlerini yolculuklarından aylar önce satın alıyorlar. Erken rezervasyon sayesinde uçak biletleri daha ekonomik fiyatlara satın alınabiliyor. Ancak planladığınız uçak yolculuğu için erken rezervasyon yaptırmanın tek faydası biletinizi daha uygun fiyatlarla satın almak değil. 

1. Erken Rezervasyon Sayesinde Uçak Biletlerinizi Daha Ucuza Alır, Daha Fazla Gezersiniz

erken rezervasyon

Havayolu şirketlerinin finansal olarak en büyük başarı kriterlerinden biri uçakların doluluk oranı. Bu sebepten dolayı havayolu şirketleri aynı uçuş içindeki biletleri farklı fiyatlardan satıyorlar.

Yolcular olarak biz sadece economy class ve business class gibi uçuş sınıflarından haberdarız. Ancak havayolu şirketleri biletlemede birçok sınıf kullanıyor. Uçak içindeki koltuklar, koltuk sayısı belli olan gruplara bölünüyor ve bu gruplar sıra ile satışa sunuluyor.

Ucuz Bilet Bak

Yolculara sunulan ilk koltuk grubu, en uygun bilet fiyatlarıyla satışa çıkıyor. Bu koltuk grubundaki tüm koltuklar satıldıktan sonra bir sonraki gruba geçiliyor ve bu grubun bilet fiyatları bir önceki gruba göre biraz daha pahalı oluyor. Doğal olarak son koltuk grubu bilet fiyatı en pahalı olan koltuk grubu oluyor ve bu koltuk grubundaki koltukların satışı tamamlandıktan sonra uçak dolmuş oluyor.

Birçok havayolu firmasında biletleme sistemi bu şekilde çalışıyor. Uzun bayram tatilleri ve yılbaşı gibi uçuşlara yoğun ilgi olan dönemler bu uygulama dışında kalıyor.

Sistem genellikle bu şekilde işlediğinden dolayı uçak biletinizi ekonomik bir şekilde satın almak için daha ucuz olan ilk koltuk gruplarını yakalamanız gerek. Planladığınız yolculuğun uçak biletini birkaç ay öncesinden alarak çok daha uygun fiyatlara uçmanız mümkün.

Erken rezervasyon yaptırmayı bir alışkanlık haline getirerek yıllık seyahat bütçenizi aşmadan daha fazla gezebilirsiniz.

2. Daha Fazla Seçeneğiniz Olur

Uçak biletinizi ne kadar geç alırsanız, o kadar az seçeneğiniz olur. En sonunda uçmayı hiç istemediğiniz bir havayolu şirketiyle uçmak zorunda kalabilirsiniz.

Erken rezervasyon yaptırmamak genel olarak seyahatinizdeki seçenekleri azaltır. Konaklamayı istediğiniz otelde müsait oda kalmayabilir ya da izlemeyi istediğiniz spor karşılaşmasının biletleri tükenebilir. Geç alınan bir uçak bileti, tatilinde güzel tecrübeler yaşamanıza engel olabilir.

Harita

3. Kampanya ve İndirimlerden En İyi Şekilde Yararlanırsınız

Özellikle ekonomik fiyatlara uçan havayolu şirketleri yılın belirli dönemlerinde büyük indirim kampanyaları düzenliyorlar. Erken rezervasyon tarihinizi bu kampanyaların olduğu döneme denk getirerek bazı durumlarda %50’ye varan indirimlerle uçmanız mümkün.

En son seyahat gelişmelerinden ve ucuza tatil yapmanın yollarından haberdar olmak için haftalık bültenimize kaydolabilirsiniz. Sağ üst köşedeki kutucuğa e-posta adresinizi girmeniz yeterli!

Bu kampanyaları kaçırmamak için birlikte uçmayı düşündüğünüz havayolu şirketinin önceki yıllarda yaptığı kampanyalara göz atın. Bu sayede şirketin her yıl düzenli olarak yaptığı kampanyaların bir listesini çıkarabilirsiniz. Sonrasında havayolu şirketini sosyal medyadan takip ederek tüm kampanya haberlerini anında alacağınızdan emin olun. En sonunda yapmanız gereken, uçak biletinizi satın almak için bir miktar parayı kenarda bekletmek.

4. Erken Rezervasyon İle Tatil Planlarınızı Erkenden Yapmaya Başlarsınız

Bazıları için tatil, tatil planları yapılırken başlar. Hiç de haksız sayılmazlar. Yorucu bir iş günün sonunda tatilde yapacaklarınızı planlamak size hayaller kurduran, kafanızı rahatlatan bir etkinliğe dönebilir.

Tatilinizi planlamaya erkenden başlayarak tatil eğlencesini uzun bir döneme yaymanın yanında, tatildeki kısıtlı zamanınızı en iyi şekilde değerlendirmenin yollarını bulabilirsiniz. İnternetin size verdiği olanakları sonuna kadar kullanarak web siteleri, bloglar ve sosyal medyada yapacağınız araştırmalarla size özel bir seyahat planını kendiniz oluşturabilirsiniz.

Erken Rezervasyon Ne Zaman Nasıl Yapılmalı?

Planları erkenden yapmanın diğer güzel bir yanı da konser ve müzik festivali gibi etkinliklerin biletlerini daha ekonomik fiyatlara satın alabilmeniz. Ön satış dönemlerini kaçırmadan konserini izlemeyi hayal ettiğiniz müzisyeni çok daha ekonomik fiyatlara dinleyebilirsiniz.

Ucuz Uçak Bileti Bul

5. Arkadaşlarınızdan Umulmadık Tavsiyeler Alabilirsiniz

Bir tatil planı yapmaya başladığımızda arkadaşlarımızla konuşurken ister istemez bu tatilden bahsetmeye başlarız. Gerçek hayatta ya da sosyal medyada yaptığımız bu konuşmalar, güzel tavsiyeler edinmenizi sağlayabilir. Sonuçta nasıl vakit geçirmeyi sevdiğinizi, neler yapmaktan hoşlandığınızı arkadaşlarından daha iyi kimse bilemez.

Yakın erkek arkadaşlarınızla bir tatil planlıyorsanız Erkek Erkeğe Gidilecek Tatil Yerlerine bir bakın deriz. Kızlar grubuyla tatile çıkmak isteyen kadınlar için de Kız Kıza Gidilebilecek Tatil Yerleri listemiz de bomba gibi!

Gitmeyi düşündüğünüz destinasyona ilk kez gidiyorsanız bu destinasyona daha önce gitmiş arkadaşlarınızın tavsiyeleri oldukça önemli. Sizin zevklerinize benzer zevklere sahip olan arkadaşlarınızın vereceği tavsiyeler tatilinizin bambaşka bir tecrübeye dönüşmesini sağlayabilir. Bu yüzden erken rezervasyon yaptırın ve arkadaşlarınızla olan muhabbetlerinizde tatil planlarınızdan bolca bahsedin.

6. Erken Rezervasyon Sayesinde Daha Esnek Olabilirsiniz

Yaşayabileceğiniz acil durumlar nedeniyle tatil planlarınızı değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. Bu durumlar nedeniyle tatil planlarınızda son dakika değişiklikleri yapmak size ufak bir servete mal olabilir.

Erken rezervasyon sayesinde tatil planlarınızı uzun süre öncesinden daha düşük maliyetlerle değiştirebilirsiniz. Uygun fiyatlı havayolu şirketlerinin büyük bir bölümü kampanya fiyatlarından sattıkları biletler için bile küçük bir ücret karşılığında değişiklik olanağı sunuyor. Bu olanaktan faydalanıp uçuş tarihinizi değiştirebilirsiniz.

Aynı durum konaklama rezervasyonları için de geçerli. Önceden ödeme yapılan birçok konaklama tesisi son dakika değişikliklerinde para iadesi yapmıyor. Ancak değişikliğinizi erken dönemde yaparsanız, para iadesi alma ihtimaliniz oldukça yüksek.

Her Yere Uçak Bileti Ara

7. Daha İyi Hazırlanabilirsiniz

Tatile çıkmadan önce hem evde hem de tatile gittiğiniz yerde ayarlamalar yapmanız gerekebilir. Bu ayarlamaları yapmak da düşündüğünüzden fazla zaman alabilir.

Siz tatildeyken evdeki kedinize kim bakacak? İş yerinde size gelen mailleri kime yönlendireceksiniz? İşte bunun gibi soruları cevaplamak için biraz zamana ihtiyacınız var.

Sadece evde değil, gittiğiniz yer için de ayarlamalar yapmanız lazım. İyi bir tur rehberini nereden bulacaksınız? Trekking yapmak için hangi malzemeleri yanınıza almanız lazım? İşte tüm bu ayarlamaları erken rezervasyon sayesinde geniş bir zaman içinde rahat rahat yapabilirsiniz. Tatil öncesinde aceleyle hareket ederek bir şeyi unutma riskini ortadan kaldırabilirsiniz.

Bonus: Uçak Biletinde Erken Rezervasyon Ne Zaman Yapılmalı?

Herkesin en çok merak ettiği konulardan biri, uçak biletlerinin en ekonomik fiyata ne zaman alınabileceği.

Konu üzerinde araştırma yapmış birçok uzman uçak biletlerinin en ekonomik fiyatlarla seferden yaklaşık 2 ay önce satın alınabileceğini söylese de bu sorunun her uçuş için geçerli kesin bir cevabı yok.

Ancak size bir müjdemiz var! 

Skyscanner arama özelliklerini kullanarak iki ülke, iki şehir ya da iki havaalanı arasındaki en uygun biletlerin ne zaman satıldığını öğrenebilirsiniz. Tek yapmanız gereken çıkış noktanızı ve varış noktanızı yazdıktan sonra kalkış ve dönüş tarihlerinde “tüm ay” seçeneğini işaretledikten sonra “en ucuz ay” butonunu kullanmak. Bu sayede seçtiğiniz uçuşun yılın hangi ayında ekonomik olduğunu ve bu ay içinde en uygun fiyatlarla hangi günler uçabileceğinizi rahatlıkla görebilirsiniz.

Ucuz Bilet Bul