Seyahat Haberleri Türkiye’nin En Güzel 10 Manzarası

Tüm makaleler

Türkiye’nin En Güzel 10 Manzarası

Binlerce yıllık tarihi, zengin mutfağı ve kültürü, denizi ve doğasıyla, Türkiye'nin dünyanın en çok turist çeken ülkeleri arasında olması hiç şaşırtıcı değil. Türkiye manzaralarının eşi benzeri olmadığını kendi gözlerinizle görün!

Ülkemizin doğal güzellikleri, mimari eserleri ve tarihi kalıntıları kendi başlarına yeterince güzel değillermiş gibi, yer yer bir araya gelerek insanın nefesini kesen manzaralar sunuyorlar. Sizin için olağanüstü Türkiye manzaralarını derledik.

1. Kız Kulesi, İstanbul

İstanbul Kız Kulesi Fotoğrafları

İstanbul Boğazı’nda Üsküdar açıklarındaki bir adacıkta yer alan Kız Kulesi’nin geçmişi Bizans dönemine dayanıyor. Kule, kuşkusuz İstanbul’un en ünlü simgelerinden birisi. Tarihi yarımadanın enfes siluetiyle bütünleşen görüntüsünü, özellikle gün batımında izlemeye doyum olmuyor. Eğer sadece izlemek yetmez derseniz, Salacak ve Kabataş’tan kalkan teknelerle kuleye gidebilirsiniz.

İstanbul yolcuları buradan!

2. Pamukkale Travertenleri, Denizli

Türkiye Pamukkale Travertenleri Denizli

Pamukkale, beyaz travertenleriyle dünya üzerinde benzeri bulunmayan bir doğal oluşum. UNESCO Dünya Miras Listesi’nde de yer alan Pamukkale, günün her saatinde güneşin açısına göre farklı görsel lezzetler sunuyor ve en baş döndürücü Türkiye manzaralarından birini oluşturuyor.

Hemen kalkışla Denizli’ye!

3. Tekirova, Antalya

Tekirova, Kemer’in mavi bayraklı plajlarıyla tanınan bir tatil beldesi. Bu plajlardan en ünlüsü de Olimpos. Olimpos’un ve civardaki diğer koyların güzellikleri herkesin malumu. Ancak Tekirova’da bundan daha fazlası da var. Mesela üçgen şekliyle dikkat çeken ve Akdeniz’i tüm heybetiyle izleyen Tahtalı Dağı.

Antalya yolcusu kalmasın!

4. Mardin Evleri, Mardin

Masal dünyasına girmeye hazır mısınız? Mardin’in sarı taş evleri insanı daha ilk bakışta kendine çekiyor. Evlerin manzarası ise yörenin binlerce yıllık tarihinin birikimi ile Mezopotamya Ovası’nın sessizliğini bir arada sunuyor. Son derece kendine has bir dokusu olan Mardin, muazzam Türkiye manzaralarından.

Mardin uçuşlarını keşfedin!

5. Nemrut Dağı, Adıyaman

Kommagene kralı Antiochus Teos’un Yunan ve Grek tanrılarının heykellerinin yanı sıra kendi mezar-tapınağını da Nemrut Dağı’nın 2150 metrelik zirvesine yaptırmış. Nefes kesen Türkiye manzaralarından Nemrut Dağı, UNESCO tarafından bir Dünya Mirası ilan edildi. Nemrut Dağı’na çıkıp günbatımını bir kere izleyince, bunun sebebini anlamak hiç de zor olmuyor.

Adıyaman’a uçma zamanı!

6. Sümela Manastırı, Trabzon

Türkiye Manzaraları Sümela Manastırı Trabzon

Trabzon’un Maçka ilçesindeki Altındere vadisine bakan, sarp kayalıklar üzerine kurulmuş olan Sumela Manastırı’nın tarihi 386 yılına dayanıyor. 1150 metre yüksekten Karadaniz’e bakan bu manastırı uzaktan, yeşillikler arasında görünce gözlerinizi alamayacaksınız!

Haydi Trabzon’a!

7. Kızkalesi, Mersin

Kız Kalesi Mersin

Kız Kulesi’nden sonra bu sefer de Kız Kalesi! Mersin’in Erdemli ilçesinde bulunan ve kendine ait bir adayı kaplayan bu kale, Bizanslılar tarafından inşa edilmiş. Kız Kalesi Plajı’na 300 metre mesafede bulunan kale, sizce de adeta ben Akdeniz’in prensesiyim demiyor mu?

Mersin’e doğru yolculuk zamanı!

8. Kral Mezarları, Amasya

M.Ö 333 ile M.Ö. 26 yılları arasında Pontus Krallığı’na başkentlik yapan Amasya’da, Harşena Dağı’nın Pontus krallarına ait kaya mezarları yer alıyor. Kaya mezarlarının, Yeşilırmak kıyısındaki Osmanlı döneminden kalma Yalıboyu evleriyle bütünleşen görüntüsü ise bakanların gözünü şenlendirmekle kalmayıp bir tarih yolculuğuna da çıkarıyor.

Karadeniz hayranıysanız, şu yazı da ilginizi çekebilir: Samsun ve Amasya’da mutlaka yapmanız gereken 19 şey

9. Uçhisar Kalesi, Nevşehir

Kapadokya, gerek benzersiz yer şekilleri, gerekse genel atmosferi ile ziyaret edenlere başka bir dünyaya geldiğini düşündürten bir yer. Uçhisar Kalesi ise Kapadokya’nın en yüksek noktalarından birinde yer alıyor ve kayalara oyulmuş odalarıyla bölgenin manzarasına ayrı bir güzellik katıyor.

Kadapokya’yı keşfedin!

10. Ayçiçeği Tarlaları, Tekirdağ

Tekirdağ’da göz alabildiğince uzanan ayçiçeği tarlalarının, sarı ve yeşil renkleri gökyüzünün mavisiyle bir araya gelince görsel bir şölen ortaya çıkıyor. Sosyal medyadaki yeni profil fotoğrafınızı çekmek için hazır mısınız?

Tekirdağ’a uçuşunuzu ayırtın!

Bu yazı ilk olarak 8 Eylül 2015’te yayınlanmış ve sonrasında güncellenmiştir.

Şu yazılar da ilginizi çekebilir:

Türkiye’nin en güzel 7 köyü

Türkiye’nin en güzel manzaralı 7 sürüş rotası

Türkiye’nin en beğenilen mavi bayraklı plajları

Harita