COVID-19 (Koronavirüsü) seyahat planınız üzerinde etkili olabilir. Nereye giderseniz gidin, en son önerileri burada bulabilirsiniz.

Seyahat Haberleri Türkiye’nin En Güzel Manzaralı 7 Sürüş Rotası!

Tüm makaleler

Türkiye’nin En Güzel Manzaralı 7 Sürüş Rotası!

Seyahatseverlerin büyük bir kısmı artık şehirlerarası yolculuklarda uçağı tercih etse de, uzun yol tutkunlarının sayısı da az değil. Bu sefer uçağa binmek istemiyorsanız, Skyscanner sayesinde çok uygun fiyatlara araba kiralayarak ülkemizin muhteşem manzaralı yollarının tadını çıkarabilirsiniz!

1. Çanakkale – Karaburun

Türkiye’nin en güzel deniz ve doğa manzaralarından birine sahip olan bu sürüş rotası, yaklaşık 500 kilometrelik bir yolculuk sunuyor. Çanakkale-Ezine yolu üzerindeki Truva‘dan başlayarak, bir çok ören yerini gezebilirsiniz. Altınoluk, Kaz Dağları, Ören, Akçay, Cunda, Dikili ve Eski Foça rotanızın üzerinde mutlaka uğramanız gereken yerlerden. Kaz Dağları ve Cunda‘da şirin butik otel ya da pansiyonlarda konaklayıp, çok keyifli molalar verebilirsiniz. Aceleci davranmadan, yolun ve duraklarınızın tadını çıkarmak için gezinizi üç güne yaymanızı tavsiye ederiz.

Süre: 3 gün (Konaklamalı)

Görülecek yerler: Büyüleyici Kuzey Ege manzarası, ören yerleri ve koylar

Çanakkale Havaalanı’nda Araç Kirala

2. Marmaris – Datça – Bodrum

Yaklaşık 100 kilometre uzunluğundaki bu yol, şahane manzarasına rağmen o denli virajlı ve bazı noktalarda o kadar daralıyor ki, aracı kullanan kişi için manzarayı izlemek sakıncalı olabilir. Yol üzerinde bir yanınızda deniz diğer yanınızda ağaçlar, harika bir atmosfer içinde dünyanın ne kadar güzel bir yer olduğunu görüp büyüleniyorsunuz. Özellikle Sakar Geçidi, Gökova Körfezi‘nin en nefes kesici manzaralarından birini sunuyor. Datça’da bir gün kalıp aracınızla saklı kalmış sakin koylarını keşfettikten sonra, Bodrum‘a feribotla geçip, aracınızla Bodrum’un güzel koylarının da keyfini çıkarabilirsiniz. Feribot kullanmak yolunuzu bir hayli kısaltacaktır.

Bu rotanın sonunda Türkiye’nin en güzel 7 köyünden hangisi yer alıyor dersiniz?

Süre: 2 gün (Konaklamalı)

Görülecek yerler: Datça Yarımadası, Gökova Körfezi ve Bodrum

Bodrum’daki En Uygun Oteli Bulun

3. Antalya – Göcek

Dünyanın en ünlü yürüyüş yollarından Likya Yolu‘nu takip eden bu rota, tamamen nefes kesici manzaralarla dolu. Deniz, doğa ve antik kalıntıların büyüsüne kapılacağınız bu sürüş rotasının uzunluğu, yaklaşık 350 kilometreyi buluyor. Kemer, Olimpos, Kaş, Kalkan ve Fethiye gibi tatil beldelerine uğrayıp molalar vererek sürüşünüzü çok daha keyifli hale getirebilirsiniz. Çıralı Sahili, Kaputaş Plajı ve Ölüdeniz Tabiat Parkı mutlaka uğramanız gereken duraklardan birkaçı olarak karşınıza çıkacak. Müthiş güzellikte manzaralar bulacağınız Fethiye Körfezi‘nden sonra Göcek‘e ulaşacaksınız.

Üstelik bu rota üzerinde Türkiye’nin en güzel 10 manzarası arasında yer alan Tekirova’yı da ziyaret edebilirsiniz.

Süre: 1-2 gün (Konaklamalı)

Görülecek yerler: Kemer, Çıralı, Adrasan, Kaş, Kalkan, Fethiye, Ölüdeniz, Kayaköy, Göcek.

4. Bartın – Kastamonu – Sinop – Samsun

Batı Karadeniz’in en etkileyici manzaralarına şahit olacağınız bu rota, yaklaşık 400 kilometrelik bir yolculuktan oluşuyor. Bartın‘dan Amasra‘ya giden yol üzerinde Bakacak Tepe, adı üstünde yol boyunca göreceğiniz en güzel manzaralardan birini sunuyor. Amasra‘da ise, tarihi bir köprü ile anakaraya bağlanan eski şehir oldukça ilginizi çekecek. Sonrasında Çakraz sahili ve Gideros koyu ilginizi çekebilecek diğer noktalardan. Kastamonu‘nun sahil kasabası Cide‘ye kadar olan yol da manzarasıyla oldukça etkileyici görüntüler sunuyor. 1950’li yıllara dek deniz ulaşımı dışında başka türlü ulaşılamayan Cide, yemyeşil doğası ve temiz deniziyle şimdilerde yazın şehrin en popüler sahil beldesi haline gelmiş. Kastamonu’daki Küre Dağları Milli Parkı ise Karadeniz’in masalsı orman manzaralarına şahit olabileceğiniz bir durak. Sinop‘un Gerze ilçesi ve Erfelek Şelaleleri ilginizi çekecek diğer duraklama noktalarınız olacak. Bunun yanı sıra, Hamsilos koyu da bu rotada mutlaka görmeniz gereken yerler arasında yer alıyor.

Süre: 1 gün (Konaklamalı)

Görülecek yerler: Amasra, Çakraz, Cide, Gerze, Bafra.

5. Bitlis – Van

Bir kısmı Bitlis, bir kısmı ise Van illeri arasında kalan gölün çevresinde yolculuk edeceğiniz bu sürüş rotası yaklaşık 400 kilometreyi kapsıyor. Ülkemizin en büyük gölü olan Van Gölü‘nün çevresindeki güzellikleri yakından görme fırsatını bulacağınız bu yolculukta, antik çağlara tanıklık etmiş ilginç mekanlar, türbeler, girintili çıkıntılı koylar ve dağlar arasında gezineceksiniz.

Süre: 2 gün (Konaklamalı)

Görülecek yerler: Van Gölü, Muradiye Şelalesi, Adilcevaz, Ahlat, Tatvan.

Van’da Araç Kiralayın

6. Trabzon – Artvin

Yaklaşık 300 kilometrelik bu yol, yaylalara giriş-çıkışlarınızla daha da uzayacaktır. Karadeniz’in güzel sahilleri, yaylaları ve Kaçkar Dağları’yla süslü bu yol, bahar ve yaz aylarında çok daha keyifli olacaktır. Trabzon’un sahil şeridinden başlayacağınız bu yolculukta, Doğu Karadeniz’in sahillerini, oradan ilerledikçe de yağmur ormanlarını ve muhteşem güzellikteki Karadeniz yaylalarını gezebilirsiniz. Özellikle Rize Ardeşen‘den Fırtına Vadisi üzerinden Çamlıhemşin‘e uzanan yol, bu rotayı izleyen sürücülere çam ormanları ile süslü büyülü bir görüntü sunuyor.

Bu yolda ilerlerken Karadeniz’in doğa harikalarına şahit olacaksınız.

Süre: 2-3 gün (Konaklamalı)

Görülecek yerler: Sümela Manastırı, Polovit Şelaleleri, Ayder Yaylası, Şavşat.

Trabzon Havalimanı Araç Kiralama

7. Afyonkarahisar – Ankara

Ankara‘dan başlayıp Eskişehir ve Kütahya‘dan geçerek Afyonkarahisar‘da son bulan bu sürüş rotasında Yazılıkaya, Gordion, Aldavaz Vadisi görülmesi gereken tarihi kalıntılar ve volkanik oluşumlar ile ilgi çekiyor.

Süre: 2-3 gün (Konaklamalı)

Görülecek yerler: Anıtkabir, Frigya Vadisi, Porsuk Çayı, volkanik kaya oyuntuları, dağlar ve bozkır manzaralı yollar.

Aracınızı Kiralayıp Yola Çıkma Vakti