Seyahat Haberleri Tayland Gezi Rehberi

Tüm makaleler

Tayland Gezi Rehberi

Tayland gezilecek yerler açısından çok zengin bir ülke. İnci gibi kumsallarıyla ve tropik adalarıyla tanıdığımız Tayland’ın tüm şehirleri keşfedilmeye değer. En ucuz bileti Skyscanner'la anında bulun!

Harita

Bangkok

Elbette Bangkok, Tayland’da görülmesi gereken şehirler listesinde ilk sırada. Tayland’ın başkenti Bangkok, köklü geçmişini ve modern hayatı harmanlamayı başarabilmiş bir şehir. Hem tarihi doku çok iyi korunmuş hem de çağın değişen koşullarına ayak uydurulmuş. Şehirdeki çok sayıda kanaldan dolayı Doğu’nun Venedik’i olarak anıldığını da ekleyelim.

Bangkok Tayland'ın en büyük şehri olmasının yanında Asya'nın da sayılı büyük kentlerinden biri

Bangkok, büyük ve modern havaalanıyla Tayland’ın dünyaya açılan kapısı. Bu nedenle birçok gezgin için Tayland gezisi Bangkok’ta başlar. İstanbul’dan Bangkok’a aktarmasız uçabiliyorsunuz. Bangkok’a en uygun uçak biletlerine bakın!

Bangkok’a vardığınızda, bambaşka bir kıtaya geldiğinizi uçaktan iner inmez fark edeceğiniz tropik iklimden anlayacaksınız.

tayland turu ve tayland turları

Genellikle nemli olan Bangkok, dünyanın en sıcak şehirleri arasında gösteriliyor. Tayland hava durumuna baktığınızda göreceğiniz rakamlar bazen korkutucu olabiliyor ama şehirdeki birbirinden güzel egzotik çiçekler de ancak bu sıcak ve nemli tropik iklimde yetişebiliyor.

Bangkok tropikal iklimi iliklerinize kadar hissedebileceğiniz bir şehir

Bangkok sadece Tayland’ın değil, Asya’nın da en büyük şehirleri arasında. Çok yakın bir zamana kadar buranın aslında küçük bir balıkçı kasabası olduğuna inanmak zor. Şehir her ne kadar kalabalık ve kaotik olsa da turistlerin gezebileceği en güvenli şehirlerden biri olarak gösteriliyor.

Peki Bangkok’ta görülmesi gereken yerler nereler?

Büyük saray

bangkok'un en görkemli yapısı olan büyük saray turist akınına uğramaktadır

Tayland kralı ve ailesinin yaşadığı Büyük Saray aslında birçok farklı yapıdan oluşan büyük bir kompleks. İngilizce adıyla Grand Palace, egzotik mimarisiyle, altın varaklı süslemeleriyle ve tapınaklarıyla her turisti büyüleyecek bir güzelliğe sahip. Saray, 18. yüzyıldan bu yana çeşitli binaların eklenmesiyle bugünkü devasa halini almış.

Wat Phra Kaew Tapınağı

Wat phra kaew tapınağı gece bir başka güzel ve görkemli

Saray kompleksinin içinde yer alan Wat Phra Kaew Tayland’daki en kutsal Budist tapınağı olarak kabul ediliyor. Zümrüt yeşili taştan yapılmış Buda heykeli tapınağın en önemli eserlerinden biri.

Wat Pho Tapınağı

Tayland Bangkok Wat Pho Tapınağı'ndan bir detay

Tayca’da “wat” tapınak demek. Dolayısıyla bütün tapınak isimleri bu kelimeyle başlıyor. Tayland’ın en büyük Buda heykeliyse Wat Pho’da yer alıyor. Muhtemelen sadece Tayland’da değil, hayatınız boyunca göreceğiniz en büyük Buda heykeli bu olacaktır. 46 metre uzunluğundaki heykel, elini başına koyarak yan yatmış Buda’yı temsil ediyor. Bu yatış, Buda’nın Nirvana’ya ulaştığı, yani aydınlandığı anı temsil ediyor.

Bu tapınak aynı zamanda geleneksel Tayland tıp eğitiminin verileceği bir merkez olması için inşa edilmiş. Uzun süre geleneksel Tayland tıbbının yanı sıra şifalı bitkilerle yapılan ilaç teknikleri burada yeni nesillere öğretilmiş.

Dünyaca ünlü Tayland masajı geleneksel Tayland tıbbının bir parçası. Wat Pho’da dilerseniz Tayland masajı ya da diğer adıyla Thai masajı/Tay masajı dersleri alabilirsiniz.

Wat Arun Tapınağı

Şehrin en güzel tapınaklarından bir diğeri de Wat Arun Tapınağı. Bu Budist tapınağı, şehrin ortasından akan Chao Prahya nehrinin kıyısında yer alıyor. Tapınağa nehirden geçen birçok vapurla rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Tapınağa vapurla gitmek Bangkok’u nehirden keyifle seyretmek için harika bir fırsat.

Wang Lang Pazarı ve Tayland mutfağı

bangkok pazarlarından bir görüntü

Büyük Saray’ın hemen yanından kalkan vapurların birine binip, nehrin diğer yakasındaki Wang Lang Pazarı’na mutlaka gidin. İştah açıcı kokuların yükseldiği bu pazarda Tayland mutfağının yanı sıra diğer Asya mutfaklarını da keşfedebilirsiniz. Burada genelde ayaküstü atıştırmalıklar ve sokak yemekleri bulunduğunu hatırlatalım.

Tayland mutfağında sık sık Tayland biberi kullanılır. Acı seviyorsanız Wang Lang pazarında bu kıpkırmızı, yakıcı biberin kullanıldığı lezzetli salataların tadına bakabilirsiniz.

Pad thai, Tayland’ın en bilinen yemeği. Bir çeşit Tayland makarnası olan pad thai’yi deneyebileceğiniz birçok küçük lokantayı burada bulabilirsiniz. Bambaşka bir şey denemek istiyorsanız kendinize bir yengeç omleti söyleyebilirsiniz.

Bangkok pazarlarında dünyanın en ilginç tropikal meyvelerini bulabilirsiniz

Tayland’ın tropik bir iklime sahip olduğunu söylemiştik. Bangkok pazarları bu nedenle birbirinden lezzetli tropik meyvelerle dolu. Taze Hindistan cevizi suyunu içerek susuzluğunuzu giderin. Her köşe başında karşınıza çıkan smoothie tezgahlarında taze meyvelerden yapılmış smoothielerden için. Tayland dondurması yapan bir tezgahla karşılaştığınızda orada bir süre mola vermeyi ihmal etmeyin.

Bangkok gece hayatı

tayland bangkok gecelerinin bitmeyen eğlencesi

Elbette Bangkok denince akla gelen ilk şeylerden biri de hiç bitmeyen Tayland geceleri. Şehirde birbirinden ilginç birçok bar ve gece kulübü yer alıyor.

Şehide trafik çok yoğun. O yüzden mümkün olduğunca tek bir muhitte kalın, birbirine yakın mekanlara göz atmaya çalışın.

bangkok trafiğiyle de meşhur bir kent

Maggie Choo ya da Revolucion Bar’da geceye başlayabilirsiniz. Daha özel bir seçenek olan Cloud47, bir gökdelenin 47. katında yer alıyor ve buradaki Bangkok manzarası nefes kesici. Eğer uzun bir gece hedefliyorsanız Glow’u deneyebilirsiniz. Daha az turistik olan bir kulüp denemek istiyorsanız RCA’ya göz atmanızı öneririz. Yalnızca eğlence mekanları bile Bangkok’a uçak bileti almak için yeterli bir sebep.

Bangkok’un yeni gözdelerinden biri Ari bölgesi. Burası Bangkok’un Brooklyn’i olarak gösteriliyor. Özellikle hipsterların rağbet ettiği mahalle, kafe ve barlarıyla ünlü. Eğer Tayland filmlerine hayransanız, Bangkok’un mahallelerini gezerken bir sinemada küçük bir mola verebilirsiniz.

Chiang Mai

cgiang mai tayland'ın bir başka güzelliği

Tayland’ın kuzeyinde cengel ormanlarının kenarında yer alan Chiang Mai Tayland turu planlanırken gidilmesi gereken bir diğer önemli şehir.

Bangkok’tan sonra ülkenin ikinci büyük şehri olan Chiang Mai, Tayland’ın kuzeyinde yer alıyor. Şehir özellikle tapınaklarıyla meşhur. İçlerinde en ünlüsü yedi yüzyıl önce inşa edilmiş olan Chang Mang Tapınağı.

Yi Peng Festivali

Yi peng festivali geceyi fenerlerle renklendiriyor

Chiang Mai özellikle Yi Peng festivaliyle biliniyor. Eğer yolunuz kasım ayında Chian Mai’ya düşerse Yi Peng Festivali’ni kaçırmayın. Kasımda dolunaya denk gelen gece düzenlenen festivalin tarihi her yıl değişiyor. Eğer görmek istiyorsanız, Tayland tatil planınızı yaparken festivalin ne zaman düzenleneceğini mutlaka araştırın.

Yi Peng Festivali’nde dünyanın birçok yerinden gelen yüzlerce insan aynı anda havaya ışıklı fenerler bırakıyor. Fenerler gökyüzüne bırakılmadan önce dilek dileniyor. Gökyüzündeki fenerler adeta yıldızlar gibi geceyi aydınlatıyor.

Wat Phra That Doi Suthep

Wat Phra That Doi Suthep, Chiang Mai’da görmeye değer birçok tapınaktan bir diğeri. Tapınak bir dağın tepesinde yer alıyor. Buraya varmak için 290 basamaklı bir merdiveni çıkmanız gerekecek. Bu sizi yıldırmasın. Yukarı çıktığınızda göreceğiniz Chiang Mai manzarası, yorgunluğunuzu unutturacak.

Şehirde başka neler yapılabilir?

Tayland geceleri Chiang Mai’da da renkli geçiyor. Şehir özellikle kabare şovlarıyla biliniyor.

chiang mai geceleri bir hayli renkli

Özellikle yabancı turistlerin rağbet ettiği yerlerden birisi Nimman bölgesi. Burası kafeleri ve restoranlarıyla ünlü.

Tıpkı Bangkok gibi Chiang Mai de yemek gurularını baştan çıkaran bir şehir. Bir tür makarna olan khao soi Chiang Mai’da denemeniz gereken yiyecekler arasında.

Chiang Mai’ın çevresi büyüleyici dağlarla ve ormanlarla çevrili. Tayland’ın doğasını keşfetmek için şehrin çevresindeki köyleri ve küçük kasabaları ziyaret edebilirsiniz. Bunun için günübirlik turlara göz atabilirsiniz.

Tayland nerede?

tayland ulaşım açısından oldukça elverişli bir coğrafya

Son olarak Tayland hakkında işinize yarayacak bir takım pratik bilgiler verelim. Güneydoğu Asya’da yer alan Tayland’a İstanbul’dan direk seferler bulunuyor. Tayland uçak bileti sizi ya Bangkok’a götürecek ya da Phuket’e. Chiang Mai’ya gitmek için iki alternatifiniz var. Bangkok’tan kalkan trenlere binebilirsiniz ya da uçakla Chiang Mai’ye geçebilirsiniz. Chiang Mai’ye tren yolculuğu 12-15 saat arasında sürüyor. Bangkok ile Chiang Mai arasında günde 28 kez düzenlenen uçak seferlerinden birini seçmek en rahatı olacaktır. Uçak yolculuğu yaklaşık 1 saat sürüyor. Son bir not: Tayland’da saat Türkiye’den 4 saat ileri.